Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Wczesna Komunia FAQ

1235712

Komentarz

  • Doszło, dzięki.
  • Poproszę łopatologicznie  ;) czy mój proboszcz musi się zgodzić na Wczesną Komunię w innej parafii?  Proboszcz jest przeciwny i mówi, że to pycha  @-) a jest uparty i argumentów nie słucha.  Moja 6-latka tak chce przyjmować Pana Jezusa, że nie potrafię poddać się łatwo, z drugiej strony nie chcę po trupach ....
    Jeszcze ani jeden kapłan, którego poprosiłam o dokument wymagający zgody proboszcza w wyżej omawianej kwestii - takowego mi nie znalazł. Odpowiedź brzmiała: zwyczajowo... przyjmuje się...

    Moich troje dzieci zgody nie miało. :D
  • http://wiadomosci.onet.pl/szczecin/nasz-dziennik-pierwsza-komunia-swieta-wczesniej/h1hv9

    może pomylę o przeprowadzce w rodzinne strony..
    cieszę się - to świadectwo np. dla mojej mamy i mojej rodziny w ogóle
  • W Poznaniu jeszcze w parafii św. Jadwigi Królowej na Umultowie jest wczesna I Komunia Święta.
  • @Maciek, czy mógłbyś wygrzebać z czeluści swego dysku wspomniane tu materiały do I Komunii Św i podesłać? Byłabym niezmiernie wdzięczna.
  • Albo może ktoś, kto dostał od Maćka by się uprzejmie podzielił?
    Ładnie proszę...
  • @Maciek, ja także poproszę, jeśli znajdziesz
  • @Gregorius - a skąd masz info że JPII był wczesnokomunijny - ja znalazłam że był u 1 Komunii Św w 1929r czyli jak miał 9 lat - ale może mam jakieś "lewe" źródła, pytam bo też pewnie będę potrzebować zgody proboszcza delikatnie ujmując niechętnego - i argumenty zbieram :) bo chociaż mogę i wojnę zrobić to wolałabym po dobroci ;)
  • Można tez skontaktować się z. Fundacja Maximilianum - ich dzieci przyjmowały o Pierwsza Komunie na rekolekcjach właśnie w diecezji szczecińskiej.
    My natomiast chcemy porozmawiać z proboszczem z. Domaniewskiej, bo coraz więcej rodzin przechodzi na ED. Nie wiem jednak, czego się spodziewać (tzn spodziewam się odmowy).
  • @Wela w ktorymś z przmówien było, sam wspominał.
  • W maju lub czerwcu ktoś mi mówił, że w Józefowie w parafii MB Częstochowskiej będzie w tym roku wczesna I Komunia św. Nie znam szczegółów, ale intuicyjnie kontaktowałabym się z ks. Tomkiem.
  • @Draconessa, @Agnieszka82, @groszek, @Malgorzata32, @balum czy kto tam jeszcze, macie może gdzieś pod ręką te materiały od @Maciek? Kto chce zrobić dobry uczynek? Ręka do góry.
  • Nasza Bogna tez ma wiedze w temacie.

    mysle, ze warto szukac ksiedza przychylnego, proboszcza bym omijala, jesli jest watpliwosc, ze nie bedzie pomagal.

    Sa katechezy Dobrego Pasterza, ktore maja tez w zakresie przygotowanie dk wczesnej I Kom.
    W krk u jezuitow.

  • @Bambidu - jak tylko odnajde je w czeluściach mailowych to się do Ciebie odezwę po adres maila
  • Wysłałam Ci pw.
  • Mogę wysłać katechezy, tylko proszę o podanie maila na priv.
  • zgoda proboszcza jest wskazana w przypadku wczesnej komunii poza parafią...to samo dotyczy np kwestii chrztu poza parafią, czy ślubu poza parafią panny młodej...To jest sprawa dokumentacji ale też odpowiedzialności ...proboszcz niejako poświadcza, że w tej rodzinie dziecko będzie wzrastać w łasce, i że to nie jest jedynie kaprys rodziców...
  • @Maciek, wysłałam priv
  • @Maciek dzięki wielkie.

    @Agnieszka82 już nie szukaj, bo przepadniesz w tych czeluściach ;) Dziękuję za odzew. :* 
  • @Sylwia, ad proboszcza i I Kom Sw niestety nie ma potrzeby.

    Co mnie akurat cieszy.

  • U nas proboszcz chciał zgody biskupa, a tę było trudno dostać. W arch. szczecińsko-kamieńskiej biskup teraz dal zielone światło, sugerując, żeby unikać daty Wielkiego Czwartku i żeby to była uroczystość indywidualna, a nie w grupie. @Agagaw mi mówiła, że był list w parafiach czytany, a mama jakoś to przemilczała do mnie
  • @ProMama to widać zależy od diecezji
  • Czy ktoś mógłby się podzielić (na priv) wzorem podania do proboszcza?
    Bo nie bardzo wiem jak to ugryźć.
    Komunia ma być poza parafią.
    Rozmawiałam z księdzem w tejże parafii, kapelanem szkolnym, katechetką...
    Ale formalnośći trzeba przejść.

    Wiem...późno jest...
    Ale temat wraca.
    Jak ma się udać, to się uda!
  • iść i porozmawiać. Żadne pisemne podania
  • Gregorius, ja zrozumiałam, że my mamy napisać prośbę do swojego proboszcza. A proboszcz ma z tym się udać do biskupa. Biskup teoretycznie zezwala- zresztą wydał rozporządzenie w tej sprawie.

  • Kiedyś wiozłem takie podanie do kurii i miałem po drodze poważną awarię samochodu, cudem skończyło się na strachu. Od tego czasu nie wożę.
  • Prośba może być słowna, nie musi być pisemna. Zawsze lepiej wpierw porozmawiać. Jak nie da rady to pisać. Można się powołać na św JPII w tym względzie, to na posoborowych proboszczów działa jak wytrych
  • jest to nie tyle wymóg co kwestia podejścia...pasterz ma prawo a nawet obowiązek wiedzieć co dzieje się z owieczkami i nie powinno się tak sami sobie rzepki skrobać.
    Różni księża różnie na to patrzą...ale raczej nie ma wielkich kłopotów...Niektórzy po prostu źle przyjmują wszelkie nowości...
    Ale potwierdzam co Greg mówi...pismo nie potrzebne tylko słowne powiadomienie. 
  • edytowano listopad 2014
    @ProMama zgody nie potrzeba tak samo jak nie ma wymogu sakramentu bierzmowania do zawarcia ślubu kościelnego ( nigdzie nie ma takiego przepisu) a jednak się wymaga....może dlatego, że biorąc ślub kościelny w sumie powinniśmy być dojrzałymi chrześcijanami...


    dojrzałość wymaga też powiadomienia i uzyskania zgody proboszcza i nie robienie czegoś "za plecami"

    edit odpowiadam dopiero, bo mnie nie przywołałaś pełnym nickiem i mi nie wyświetliło
  • @sywia1974 że się tak wtrące: wczesna komunia jest już dość wiekową "nowością"
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.