Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Gotowanie w Wielkim Poście

edytowano luty 2015 w Pomagajmy sobie
Może był już taki wątek, ale nie mogę szukać zby długo Proszę o jakieś łatwe przepisy/porady, co można gotować, jeść w Wielkim Poście. Chcę do minimum ograniczyć mięso (nie mogę całkiem, bo nie wiem, czy potrafimy przez 7 tygodni wymyślać jakieś bezmięsne dania.
Dziękuję z góry.
«1

Komentarz

  • Planuję pościć przedsoborowo, więc mięso odpada :D Ale kto mówi, że będę coś gotować? ;))
  • Z gotowanych rzeczy to najlepiej jajka. Ewentualnie wodę.
  • a zupy? no nawet ja wszystkich na rosole nie gotuję :)
  • Owocowa ew. barszcz biały z torebki.
  • można w piekarniku piec w folii buraki i ziemniaki,
    oraz cukinię pokrojoną w plastry i pomalowaną z wierzchu oliwą
    do tego przyprawy prowansalskie czy jakie się lubi
    oraz sos jogurtowo czosnkowy
    mniamka

    ps. nie koniecznie muszą być te 3 warzywa razem, dobrze cukinia z samymi ziemniakami smakuje
  • Zupy tak, są w planie.
  • Jajka przez kilka tygodni jedzone ciągle zbrzydną. Woda sama też. Dziękuję jednak za podpowiedź.
  • Cóż, chyba @Maciejka pisała o jakimś znajomym, który żywił się tylko jajkami ;)
  • marzy mi sie taki hardkorowy Wielki Post od wielu lat....


    taki pustelniczy

    modlitwa, post,

    chleb i woda

    i zadnych bodzcow zewnetrznych

    ale cienki bolek ze mnie, jeszcze sie nie odwazylam
  • Ja to będę miała taki post,że heeeeej!
  • @mamababcia, a zainspirowana forum robilam kiedys czesto kotlety:

    kalafior zmiksowany + maka + jajo i smazymy do tego ryz lub ziemniaki lub surowka, tutaj tez kotlety formujemy z masy kalafiorowej

    fasola biala np Jas, tak samo: miksujemy fasole, dodajemy make i jajo, mieszamy i na patelnie, dodatki wg uznania, oczywiscie formujemy kotlety z tej fasolowej masy

    soczewica brazowa, ugotowana, zmiksowana, dodajemy make, jajo, formujemy kotlety, smazymy, dodatki wg uznania

    kukurydza w puszce, jajo, maka, mieszkamy, formujemy kotlety i smazymy, dodatki wg uznania

    jaja, maka, mleko, maki niewiele, mieszamy, wylewamy po troszeczke na patalenie, smazymy, wychodza male, cienkie kotleciki, dodatki wg uznania


    jaja, warzywa: groszek, kukurydza, soczewica, 2-3 lyzki maki, wlewamy na patelnie, smazymy pod przykryciem, surowki wg uznania, z tej masy jajeczno-warzywnej wyjdzie omlet, swietnie sie kroi


  • @Elunia, dla mnie Twoje dania i moje, to zaden post ;), jak sie je lubi i zjada ze smakiem.... :)

    a jakby tak 40 dni jesc cos nielubianego? hmm?
  • 40 dni bez jaglanki?! :-SS
  • Do powyższego zestawu trzeba dodać 3xbez i wyjdzie post! Trudny i wymagający alezdrowy :)
  • A przede wszystkim, jeśli ktoś zdecyduje się na cały Wielki Post bezmięsny, to niech się nie rzuca na mięso w Wielkanoc. Trzeba wtedy powolutku i ostrożnie wracać do mięsa.
  • To prawda. Pierwszy raz tak zrobilam i przyplacilam masakrycznym bolem brzucha. Reszta Wielkanocy uplynela na glodowce ;)
  • edytowano luty 2015
    @IrenaB
    a jak długo, jak sądzisz, się do tego mięsa wraca? 2 tyg wystarczą?
    i w jaki sposób?
    wyobrażam sobie, że jakieś chude tylko, drób, ryby, tak? ale jak często?
    napisz co wiesz, please
  • 40 dni bez obiadu - rodzinie by to na dobre nie wyszło ..
  • @jukaa, normalnie mam slinotok!
    (hm, zaczelam od zurku, kiszonych ogorkow, kiszonej kapusty, teraz sleeeedzi mi sie chce, w ciazy jestesm, czy co?)
  • za mną tez śledź chodził od rana :) dlatego właśnie kończy się moczyć i bedzie w śmietanie na obiad:)
  • Przypomnialo mi sie ze wczoraj kupilam parzone buraki i z wozka nie wyjelam. :-O
  • Ja lubię ziemniaki,u nas dziś placki ziemniaczane, do ziemniaków starłam jeszcze 2 cebule, dodałam przyprawy z suszonych warzyw(taka ala kucharek), a zamiast jajka trochę tego gluta z siemienia lnianego,więc alergicy też mogą.
  • dziś dzieci zamówiły ziemniaki, fasolkę, brokuły i jajka sadzone :)
    z jajkami śmiesznie, bo sama nie lubię, więc nigdy nie robiłam, gdzieś zjedli i teraz czasem im sadzę ;)
  • Fasolka, brokuły i ziemniaki w jednym daniu?

    Co to jest pulci ze śledzi?
  • Postanowiłam piątki pościć bez pokarmu, dla pozostałych ziemniaki i również sadzone jako, a smakosze śledzie na czerwono
  • śledzie rozumiem, ale na czerwono?
  • a co to są śledzie na czerwono?
  • Cebulkę (tak z 5 szt.w kostkę)smażę na oleju, zaprawiam dużą ilością słodkiej papryki, odrobina chili, chwilkę podsmażam dodaje po łyżce cukru,a nawet dwie, octu i koncentratu pomidorowego i studzę

    śledzie solone wymoczone z odrobiną octu, w małe dzwonki i gdy zaprawka wystygnie mieszam razem i do słoja

    i oto moje czerwone śledzie ;)
  • A dziś pyszny orkiszowy razowiec z sezamem i słonecznikiem :)
  • Można to zrobić bez octu?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.