Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Czy niewiasty powinny nakrywać głowę w czasie Mszy Świętej?

edytowano marzec 2015 w Ogólna
Ciekawy tekst za przyczyną obu rozmawiających pań ;)

http://www.pch24.pl/nosmy-mantylki-,34622,i.html
«1

Komentarz

  • Tekst ok,ale na zdjeciu panie maja mocno niebrawarystyczne bluzki. ;)
  • Ja zawsze pytam o to samo i odpoiwedzi nie uzyskałam. Czy w Polsce kiedyś noszono mantylki?
  • Na wsi noszono chustki. Pewnie w mieście jakieś wyczepiste kapelusze.

    Zresztą, skoro już ktoś się tak powołuje na św. Pawła, to powinien żonie nakazać zakrywać głowę, skoro się modli w ogóle, a nie tylko do kościoła.
  • edytowano marzec 2015
    Nie noszono, zarówno ze względu na klimat, jak i na cenę. Współcześnie obie te kwestie przestały być problemem, zresztą mantylka zyskała nowy status: nakrycia głowy, które jest przeznaczone wyłącznie do kościoła. Co mnie osobiście zaskakuje - coraz więcej pań zakłada mantylkę idąc na Mszę posoborową.
  • skąd wiesz? ;)
  • A co noszą na głowie dziewczynki do I Komunii Św.?
  • nie potrzebuje mantylki, aby być bardziej pobożną w oczach Boga.
    na kolejne zawołanie(bo były teksty wczesniejsze):nośmy mantylki!
    w swoim, kobiecym, imieniu odpowiadam. Nie,nie i nie.
  • A ja, jako kobieta jestem za, chociaż trochę brakuje mi w tym konsekwencji. Na Mszach trydenckich noszę mantylkę lub chustkę, ale na nowej Mszy jakoś nie mogę się odważyć, chyba że jest zimno.
  • Do I Komunii noszą wianki, mantylka jest opcją, bardzo ładnie się w takim zestawieniu prezentuje.
  • Jeżeli więc jakaś kobieta nie nakrywa głowy, niechże ostrzyże swe włosy! - 1Kor11,6a

    Czyli nie ma problemu. Wystarczy się obciąć "na chłopaka" i nie trzeba nosić mantylek, chust, kapeluszy i baseballówek.
  • ta, gołe kolana, gołe ramiona...
    mantylka i jestem skupiona ;)
  • Ja tam bym wolał, by powrócił obyczaj, zgodnie z którym miesiączkująca kobieta nie może wchodzić do kościoła. ;)
    Fajny też był zwyczaj Greków, że jak się 3 niedziele z rzędu nie przystępuje do Komunii, to się zaciąga ekskomunikę.
    A jakby znowu zakazali księżom wożenia kobiety na siedzeniu pasażera z przodu, to już byłaby Christianitas.

    BTW, czy ktoś bliższy kręgom tradycyjnym pytał się jakiegoś ogarniętego księdza, czy dalej obowiązuje zakaz współżycia w Wielkim Poście i na 3 dni przed przyjęciem Komunii Świętej? To nawet nie jest chwalebny zwyczaj, tylko nakaz Katechizmu Rzymskiego.
  • Nie piernik do wiatraka, tylko zwyczaje z teorią dorabianą do praktyki.
  • Dzięki za odp. dotyczące I Komunii, mamy w tym roku pierwszą dziewczynkę i szukam pomysłu. Dla mnie mantylka jest zbyt zwiewna, przy maluchu na ręku nie do utrzymania na głowie. Czarna za poważna, biała - dla mężatki nie wypada, moim zdaniem, bo widzę, że kobiety noszą. Najbardziej by mi odpowiadała chusta lub szal w kolorach szarości lub beżu.
  • Tylko kto ma decydować o tym czy dobra czy nie?
  • Najlepsza z ta chusta na glowie jest jedna moja znajoma ktora na Mszę nie chodzi ale poza tym jest "pobozna" i modli sie np w parku na spacerze z dzieckiem. Siada na laweczce, wyciaga Biblię, zakłada chuste na głowę ale poza tym podkresla powiększane piersi dekoltem i oczywiście leginsy.Kiedys zrobilam jej foto ale nic niewłaściwego nie zauważyła w swym stroju.
  • Ponoć to Hitler ufo zbudował...
  • Rozumiem, że znajoma jest lekko stuknięta, ale to nie powód, aby nie czytać Biblii ;)
  • Nie bylo żadnego przekazu o nieczytaniu Biblii. To byl przyklad ciekawostki przyrodniczej.
    Mi sie mentylki w Kosciele bardzo podobają. Jak będzie mi dane uczestniczyc kiedys w Mszy Sw a nie tylko w opiece nad dziecmi za drzwiami to tez sobie sprawie.
  • Ja noszę mantylkę, którą dostałam ostatnio od forumowego Mikołaja :) Chustki, kapelusze - nie, zdecydowanie byłoby mi za ciepło.
    Ale ja chodzę tylko na Msze tradycyjne, więc jakoś to w oczy się nie rzuca.
  • edytowano marzec 2015
    Moda koronkowa na mantylki jest niebiblijna. Św.Paweł po to mówił o zakrywaniu włosów, bo była w Grecji moda na bujne fryzy u kobiet. Teraz jest moda na mantylki, białe, czarne, koronki i inne pierdółki, kapelusze ą ę na Boże Ciało...

    A nie o modę chodzi Św.Pawłowi. @Mader - pasi teraz? jest biblijnie?
  • edytowano marzec 2015
    Niesamowite, ile emocji wywołuje rozmowa o mantylkach. Mógłby ktoś pomyśleć, że chodzi o koronkowe desusy, a nie tylko chustki na głowę :)

    Z tą dekonstrukcją św. Pawła to ja bym uważał, bo podobne rzeczy wypisują postępowi protestanci na tematy obyczajowe. Wszystkie normy można przedstawić jako doraźne komentarze dotyczące dawno minionych czasów.
  • Jak ktos lubi, niech nosi. Tyle ze z tradycją polską nie ma to nic a nic wspólnego.
    Mi sie to bardziej z pewną modą kojarzy, alejka kogoś koronki na głowie zbliżają do Boga, to git:).
  • Nie chodzi o mode tylko o tradycje zakrywania głowy w Kościele ..chustką czy tam mentylką ..wszystko jedno !
    Mysle, ze stylu "poboznej niewiasty" nie da sie na siłe wymusić to rozwija sie rownolegle z rozwojem duchowym kobiety /jesli taki ma miejsce ;)
    Jesli odbywa sie to w oderwaniu od kontekstu to wychodzi karykatura jak u mojej znajomej
  • Z tą dekonstrukcją św. Pawła to ja bym uważał, bo podobne rzeczy wypisują postępowi protestanci na tematy obyczajowe. Wszystkie normy można przedstawić jako doraźne komentarze dotyczące dawno minionych czasów.
    ---
    To nie dekonstrukcja, a znajomość kultury i społeczeństwa ówczesnej Grecji, które jest adresatem listów. I Św. Paweł dobrze pisał. Jeśli na zgromadzenia Kościoła ma się chodzić aby pokazać jaka to ładna jestem, to lepiej się schować.

    I nie podciągaj to pod próby odhomosiowania homosiostwa przez protestantów, bo Św.Paweł nie pisał, że kobieta bez nakrycia głowy nie odziedziczy Królestwa. O praktykujących homo - napisał.
  • edytowano marzec 2015
    Wedle nauczania św. Pawła Apostoła niewiasty powinny zakrywać włosy w czasie modlitwy (a więc nie tylko w trakcie Mszy).
    Inną sprawą są jednak konkretnie mantylki, które są "średnim" pomysłem.
  • Myślę, że panie, które świadomie nakrywają głowy w kościele nie szukają uzasadnień aż u św. Pawła. Traktują to raczej jako nawiązanie do tradycyjnej pobożności i norm zachowania. A ponieważ przez lata utrwalał się stereotyp, że chusty i kapelusze noszą wyłącznie osoby starsze, więc wybierają mantylki.
  • edytowano marzec 2015
    Jest to jakieś wytłumaczenie. Pytanie czy wówczas wspomniane przez @Anawim "nawiązania do tradycyjnej pobożności i norm zachowania" nie powinny być tak samo wprowadzane w czyn. I to odgórnie.

    "obyczaj, zgodnie z którym miesiączkująca kobieta nie może wchodzić do kościoła.
    ...
    jak się 3 niedziele z rzędu nie przystępuje do Komunii, to się zaciąga ekskomunikę.
    ...
    zakaz księżom wożenia kobiety na siedzeniu pasażera z przodu
    ...
    zakaz współżycia w Wielkim Poście i na 3 dni przed przyjęciem Komunii Świętej... (nie jest chwalebny zwyczaj, tylko nakaz Katechizmu Rzymskiego.)"


  • O poście eucharystycznym od północy do komunii nie wspominając...
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.