Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Komunia św - czy ksiadz moze odmowic?

Tak mi sie skojarzylo przy rozmowie o ustawie o in vitro - czy ksiadz wiedzac ze ktos popelnil ciezki grzech a sie z niego nie wyspowiadal moze odmowic podania Komunii?

Komentarz

  • (nie wiem, ale się wypowiem): chyba tylko wtedy, gdy grzech jest publiczny.
  • a skąd ksiądz wie, że ten ktoś się nie wyspowiadał?
  • jeśli grzech jest publiczny (vide posłowie i prezydent) to poza spowiedzią powinno dojść do publicznej skruchy.

    MOże gdyby takim jawnogrzesznikom zaczęto by odmawiać Komunii to by się 3x zastanowili
  • Zalozmy jednak ze ksiadz wie ze do spowiedzi nie doszlo.
  • to moim zdaniem może a nawet powinien odmówić tak samo jakbby przyszedł do niego np zagorzały satanista do komunii.
  • takie coś znalazłam

    „do Komunii nie należy dopuszczać ekskomunikowanych lub podlegających interdyktowi, po wymierzeniu lub deklaracji kary, jak również innych osób trwających z uporem w jawnym grzechu ciężkim”(KPK kan. 915).
    Jeżeli więc ktoś sieje publiczne zgorszenie swoim grzechem i z uporem trwa w grzechu ciężkim, tak że nie ma zamiaru z nim zupełnie zerwać, szafarz może odmówić udzielenia Komunii. Jeśli kapłan udzielający Komunii św. posiada wiedzę o uporze pozostawania w grzechu z poziomu sakramentu pojednania, który sam wobec danego penitenta szafował, nie może tej wiedzy wykorzystać, odmawiając udzielenia Komunii, by nie doszło do zdrady tajemnicy spowiedzi.
  • @Aneczka08
    Ale co wtedy? Ma obowiązek Komunii udzielić wiedząc, ze delikwent trwa w grzechu ciężkim?
  • Tak, musi Komunii udzielić.
  • A to nie jest czasem świętokradztwo?
  • Mówimy o sytuacji, że grzech nie jest publiczny, ksiądz po prostu człeka spowiadał i nie udzielił rozgrzeszenia (bo nie mógł). Kiedy taki ktoś przystępuje do Komunii, ksiądz musi jej udzielić. Bo tylko on wie, jak jest. To jest świętokradztwo ze strony przyjmującego.
    Ale księdzu nie wolno zdradzić tajemnicy spowiedzi.

    Przy grzechu publicznym jest inaczej.
  • @WdRW - offtop, przepraszam, że nie napisałam tego, co obiecałam. Mam mdłości i mroczki i z trudem klecę zdania. Ale pamiętam i napisze, jak tylko się troszeczkę otrząsnę.
  • To może do publikacji w drugiej poł. sierpnia, jeśli Ci taka myśl nie przeszkadza...
  • Nie przeszkadza :)
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.