Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Katecheza dla małych dzieci

Gdzieś ktoś pisał, że korzysta z przysyłanych listownie (?!) katechez.
Możecie podać jakieś źródła dla małych (4l.) dzieci, które są warte przejrzenia?

Komentarz

  • @Haku
    To chyba było o katechezach SSPX. Ale ZTCW one dla trochę starszych - tak od 6-ciu lat (?).

    Sama szukam sensownego czegoś dla czterolatka i dwulatki....
    :-?
  • Te e-mailowe wg mnie takie sobie.
  • podbijam. ja tez szukam dobrych materialow dla 3 i 5 latka.
  • A ja nie mam przekonania, że 2- czy 4-latki katechezy potrzebują. Z 7-latkiem jakoś powoli realizuję katechezy SSPX, ale nie mam poczucia, że on wie, o co chodzi.
  • mnie moja 4 latka sporo pyta, stąd moje zainteresowanie tematem
  • No to Haku masz co robić na macierzynskim; ) może to pomysł na biznes?
  • Ja jestem po teologii dogmatycznej i dzieci katechezy uczyć nie umiem :D
  • Bogna Białecka - znana tutaj niektórym - nosiła się z zamiarem napisania czegoś takiego ale nie wiem czy już napisała czy nie.
  • Tata i mama.


    Po teologii dogmatycznej będąc powinnaś poradzić sobie z nauczaniem religii na poziomie przedszkolnym.
  • edytowano sierpień 2015
    A ja bym na miejscu Haku skontaktował się z bratem Maksymilianem, który zajmuje się katechezami korespondencyjnymi (katechizacja@piusx.org.pl) i wspólnie stworzył wersję dla przedszkolaków. Bo jakkolwiek najczęściej mama i tata wystarczają, to mogą być dzieci, które potrzebują więcej.
  • @Maciek zgadzam się. Moje dziewczyny pomimo pogadanek i rozmów przy każdej okazji lubią te katechezy bo mogą sobie np porysować, posłuchać o ciekawych historiach innych dzieci itp. Moje chciały właśnie"czegos więcej" - i te katechezy są pod tym względem super. Ja bym naprawde nie miała czasu na szukanie rysunków czy też tekstów.
    @Kotek niewiem jak Twoje dzieci ale moje najmlodsze w ogóle nie są zainteresowane jakąkolwiek katecheza, o ile Michu cos tam pobazgrze po rysunkach to Rachela na ten przykład zje kawałek katechezy i będzie po nauce. Nawet Mania lat 5 często odpada na tych katechezach i zostają tylko starszaki.
  • @Haku, w grupie józefowskiej na FB jedna dziewczyna sprzedaje "Katecheza Dobrego Pasterza - katecheza wg założeń pedagogiki Montessori". Podręcznik metodyczny plus 4 zeszyty ćwiczeń plus 2 linijki katechetyczne. Dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. 49zł

    Chcesz?
  • My lubimy czytać Ole i Jasia, sporo treści katechetycznych, przystępne dla przedszkolaków.
  • @Agnieszka82
    Pisaną i/lub obrazkową katechezą to nie bardzo są moje zainteresowane. Raczej tak jak Twoje - pobazgrać albo zjeść.

    W ogóle podumawszy nad tematem chwilę, doszłam do wniosku że katecheza to mi potrzebna nie tyle dla dzieci co dla mnie samej.

    Moje dzieci zadają takie pytania że doktorat z teologii nie wystarcza.
    Na przykład "Co to jest Pan Bóg" (i 115 pytań pomocniczych sprowadzających moje ogólne wywody do konkretu: Jak wygląda? A dlaczego go nie widać? No jak nie widać to gdzie jest? A co to znaczy że Bóg jest naszym Ojcem - przecież ja mam tatę Kubę! Bardzo nas kocha??? - A dlaczego????).

    No nie chcę im wstawiać kitu na poziomie staruszka na chmurce. Ciężko tak tłumaczyć, żeby było sensownie, nieinfantylnie i żeby w herezję nie popaść.

    Albo dociekliwe pytania o śmierć i zmartwychwstanie Pana Jezusa
    :-S
    Więc jakiś dobry materiał by się przydał.
  • @Joanna
    Ja bym też chciała, jeśli ma kilka egzemplarzy.
  • A czasopismo Anioł Stróż?
  • Dobre, moim zdaniem, dla dzieci 7-10 lat.
  • Moja trzylatka:
    "Mamo, patrz Pan Jezus, umarł na krzyżu. A co Jego Ojciec na to?"
    Nie wyobrażam sobie regularnej katechezy w tym wieku. Mamy za to Biblię taką do pokazywania typu Mamoko (ale innych autorów). Córeczka bardzo chętnie wyszukuje detale, a historie biblijne przyswajają się niejako mimochodem.
    Około 2,5 lat ćwiczyliśmy: "Mamo, patrz Pan Jezus umarł", "Tak, ale zmartwychstał i żyje". "Taaak?" i tak po kilka razy dziennie czasem. Teraz już sama mówi, że umarł, ale zmartwychstał i żyje.
    Anioł Stróż u nas sprawdza się od 6,5 r.ż
  • Gdyby ktoś był zainteresowany: Poszukaj i znajdź. Biblia malucha. Wydawnictwo WAM. Ilustracje Gill Guile.
  • Podepnę się z pytaniem.
    Jak dobrze przygotować małe dziecko do spowiedzi? Chodzi mi o formę tej spowiedzi, kiedy formułki nie wchodzą w grę.
    Pojęcie grzechu, "rachunek sumienia" dziecko ma opanowane.

  • A dlaczego formułki nie wchodzą w grę? Nauczyć się formuły "Mam x lat i przychodzę do Spowiedzi po raz pierwszy. Obraziłam Boga grzechami: ...
    Więcej grzechów nie pamietam, serdecznie za nie żałuję i obiecuję poprawę" to nie jest niedostępne dla małych nawet dzieci. A porządkuje pojęcia i przypomina warunki dobrej spowiedzi i wprowadza powagę.

    Moi do wczesnej Komunii normalnie się uczyli katechizmu, warunków Spowiedzi, grzechów głównych, części Mszy św. itd.
    To znaczy - ja ich uczyłąm na pamięć i wyjaśniałam na bieżąco, a Ksiądz dodatkowo pogłębiał i poszerzał perspektywę na spotkaniach.

    Podziękowali 1Katia
  • Rachunek sumienia za pierwszym i drugim razem robiłam razem z nimi, potem zaczęli się przygotowywać samodzielnie. Łuśkę jeszcze kontrolnie dopytuję czasem, ale ona ma życie duchowe bardziej rozwinięte niż ja.
  • edytowano wrzesień 2015
    wspólna modlitwa, przykład rodziców, nie ignorowanie dziecięcych pytań, czytanie biblii dostosowanej do wieku słuchacza - najlepsza katecheza( i jakże naturalna)...nie trzeba regularnych katechez...z netu czy nie z netu...

    to tak jak z wszystkim innym np z matematyką..
    można posadzić trzylatka przy stole i tłumaczyć mu co to cyfra 3, albo przy okazji innych zajęć przeliczać z nim na głos choćby marchewki...

    edit literówki

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.