Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Czyszczenie obrazu olejnego

Mam tragiczny w swej badziewnosci olej na desce dowyczyszczenia. Przedwojenny . Jakby co, europejska sztuka nie ucierpi.
Jak to wyczyścić? Struktura z licznymi rowkami.

Komentarz

  • Kto tam mądry w tych materiały?
    @Aszna @wielorybek
  • Hm, ja sama nie mam doświadczenia w czyszczeniu obrazów... podejrzewam, że można spróbować po prostu wilgotną gąbką/szmatką (sama woda). Pewien starszy pan, malarz z zamiłowania, mówił, że czyści obrazy połówką cebuli. Słyszałam też o czyszczeniu papką ziemniaczaną.

    Ale żadnego z tych sposobów sama nie testowałam, więc nie wiem, czy rzeczywiście działają.
  • edytowano wrzesień 2015
    Trudno powiedzieć, trzeba zrobić małe próby na brzegu, nie na twarzach:) Śliną najpierw czyli ":enzymatycznie. Watę narolować na patyczek bambusowy poślinić i potrzeć obraz na brzegu. Unikamy namoczenia powierzchni, nie dużo i wycierać od razu do sucha. No dobra, popytam jeszcze.

    Jeżeli obraz ma werniks pożółkły mogą być potrzebne rozpuszczalniki. Tak w skrócie.No ale to już taka konserwatorska zabawa .
  • Patrzymy na kolor wacika, czy razem z brudem nie schodzi farba :)
  • Powiem szczerze. Poszłam płynem do mycia naczyń. Nic nie puściło . Tzn kolor nie puścił, brud z lekka po wierzchu. Może tą papką, z namaczaniem.
    Cebule próbowałam na dziele lepszej jakości, na płótnie. Fajnie podziałało
  • Jak to badziew, to może zamalować czymś ładniejszym? :P
  • Byle nie trzymać tego w wilgoci, bo obraz ma budowę warstwową, woda warstwy olejnej nie ruszy ale może przeniknąć przez spękania do zaprawy po spodem, i zacznie się paprać./
  • @turturek , ma niewielką wartość sentymentalną. W bęc ej formie głownie straszy, ale wyrzucić żal. Jak nie przetrwa "konserwacji", no cóż.....


    Czyli tej papki nie zostawiać @wielorybek np. Na dobę?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.