Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Wypełnij ankietę Konfederacji Rodzin Wielodzietnych w Europie

Konfederacja Rodzin Wielodzietnych w Europie przygotowała ankietę w ramach prowadzonego od dwu lat szerokiego projektu ''Rodziny i społeczeństwa''. Stawia sobie ona za cel zebranie jak najszerszych opinii dotyczących warunków życia rodzin wielodzietnych, ich motywacji ich potrzeb. Ankieta jest przygotowana w 12 językach, w tym w języku polskim. Wystarczy wejść na adres http://www.surveygizmo.com/s3/2056112/The-Conditions-of-Large-Families-in-Europe i poświęcić co najmniej 15 minut odpowiadając na pytania dotyczące gospodarstwa domowego, podziału obowiązków i motywacji. Można też podzielić się swoimi doświadczeniami w pytaniach otwartych nieobowiązkowych.

Zaproszone są wszystkie rodziny wychowujące trójkę lub więcej, dzieci jak również te których dzieci są już dorosłe.
Ankietę można wypełniać do 30 października.

Badania dotyczące rodzin w Europie są prowadzone od 2010. Pierwszy etap projektu polegał na zebraniu dostępnych badań. Oprócz uniwersytetów, uczestniczyło w nim Włoskie Forum Rodziny i Światowy Ruch Matek (MMM). Z Polski w spotkaniach Familyplatform uczestniczyły dwa stowarzyszenia: Stowarzyszenie Rzecznik Rodziców i Związek Dużych Rodzin oraz dwójka ekspertów reprezentujących instytucje europejskie i wydział nauk społecznych UW.
Obecnie prowadzony jest duży projekt badawczy ''Rodziny i Społeczeństwa'' (FamiliesAndSocietie). Jednym z elementów tych prac jest przygotowana przez Europejską Konfederację Rodzin Wielodzietnych we współpracy z Uniwersytetem w Sztokholmie ankieta dotycząca rodzin wielodzietnych. Po raz pierwszy można będzie przedstawić potrzeby dużych rodzin Komisji Europejskiej i starać się o regulacje sprzyjające posiadaniu dzieci. Ale aby to było możliwe potrzebne są konkretne odpowiedzi.
Teresa Kapela, odpowiedzialna za kontakty międzynarodowe w Związku Dużych Rodzin Trzy Plus uważa, że wobec znikomych badań dotyczących rodzin wielodzietnych w Polsce, jest to bardzo ważna okazja zdobycia brakującej wiedzy. Dlatego im więcej uczestników ankiety, tym wyniki będą bardziej szczegółowe.
Teresa Kapela przypomina analogiczne badania Światowego Ruchu Matek sekcji europejskiej z 2010 r. Światowy Ruch Matek jest stowarzyszeniem pozarządowym. Powstał w 1947 w Paryżu. Reprezentuje matki wobec instytucji krajowych i międzynarodowych, jest afiliowany przy ONZ. Stara się uwrażliwiać sfery rządowe, instytucje i podejmujących decyzje w Unii Europejskiej, jak i społeczeństwa na głos matek i ich wkład w rozwój społeczny, ekonomiczny i kulturalny każdego kraju. Światowy Ruch Matek, zwraca również uwagę na rolę ojca i wspiera wszystkie inicjatywy, które mają na celu zwiększenie aktywności ojców w opiece i wychowaniu dzieci.

Badania zostały przeprowadzone w 2010 w ramach FamilyPlatform projektu europejskiego, do którego starano się zaprosić jak najszerszą reprezentację Stowarzyszeń Rodzinnych. Z Polski uczestniczyli ZDR3+ i Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców.

W 2009 Światowy Ruch Matek MMM Europe wziął udział w 7. programie ramowym Komisji Europejskiej FAMILYPLATFORM www.familyplatform.eu ). W ramach programu został opracowany raport Realities of Mothers in Europe ''Życie codzienne matek w Europie - 'krytyczna analiza badań i dokumentów dotycząca rodzin z punktu widzenia matek".

W 2010 została również opracowana ankieta internetowa, ''Wielka Ankieta - Matki w Europie'' aby zebrać bezpośrednie opinie dotyczące pracy, potrzeb i postulatów matek szczególnie w zakresie polityki społecznej i zatrudnienia.
W ankiecie wzięło udział ponad 11 tys. matek, które udzieliły informacji na temat wyzwań, potrzeb i oczekiwań matek i ich rodzin, gdyż nie żyją w izolacji społecznej. Waga roli ojców w rodzinach europejskich nie budzi wątpliwości. Ojcowie, dzieci, rodzice, dziadkowie, inni członkowie rodziny, przyjaciele, są częścią składową rodziny europejskiej i mają swoje bardzo ważne role. Ale ten raport dotyczy przede wszystkim matek i ich potrzeb, obecna ankieta rzuci światło na problemy rodzin wielodzietnych - podkreśla Teresa Kapela.
«1

Komentarz

  • To nie przypadek :)
  • Trochę braków ma ta ankieta.

    Nie uwzględnia że ktoś nie ma ogrodu, nie przewiduje pracy nienormowanej i działalności gospodarczej, w wykształceniu nie ma "uczeń" dla małych dzieci, tylko jest od razu "student".
  • No z ogrodem to śmiesznie - nie mam ale w 100% tylko ja podlewam kwiatki na balkonie :)
  • i nie lubię, jak kto mnie na pierwszej stronie pyta, ile euro mąż zarobił, ani jednego, w złotówkach mu płacą
  • Nie ma Szwajcarii. Nie przeskoczę do następnego pytania...
  • @Malgorzata prawie nigdy nie ma tylu miejsc.
  • Kuzde w kosmosie mieszkamy...
  • Przepraszam, ale mam problem - jakie wykształcenie mam wpisać przy dzieciach? muszę coś zaznaczyć przy maluchach?
  • Dzięki za wszystkie uwagi.
    @Odrobinka - już jest Szwajcaria :)
  • Mówiłem Teresie, że wielodzietni wykryją każdy błąd w ankiecie ;)
  • Jakie tam są opcje do wyboru z tym wykształceniem? (już mi się nie otwiera ta strona, a nie chcę wypełniać od nowa...)
  • Już wiem!
    Dla dzieci małych wykształcenie - "nieukończona szkoła podstawowa"
    a głównych aktywnościach: - "inne"
  • uczeń/student

    wiem, że jeszcze nie ma ucznia, zaraz się pokaże ;)
  • @Lila - ale o które pytanie Ci chodzi? Jeżeli o wykształcenie, to "uczeń / student"
  • edytowano październik 2015
    J.

    *Dziecko dodało mi komentarz przez telefon. Przepraszam.
  • nie ma opcji przedsiębiorcy, mąż nie pracuje na etacie, ani na częsci etatu?
  • Nie ma Islandii.
  • @Skatarzyna - w jednym z tych pytań chodzi o czas codziennej pracy, w drugim o rodzaj zatrudnienia. To było bardzo trudno ujednolicić dla tak wielu krajów, bo występują w nich zupełnie różne formy zatrudnienia. Generalnie chodzi o to ile pracujesz i czy masz świadczenia za tym idące.

    @Attena - Islandia będzie w poniedziałek.

    Ogrody już są podlewaniem kwiatków/ogrodem.

    Macie jeszcze jakieś uwagi?
  • to może lepiej byłoby zapytać, o ilość godzin pracy np miesięcznie/tygodnoiwo/dziennie, no i czy oprócz wynagrodzenia w pieniądzu są inne gratyfikacje/świadczenia
    choć i w takiej ankiecie byłoby trudno nie skłamać, bo czasem mąż pracuje na okrągło, niemalże nie śpiąc, a czasem po pół godziny dziennie...
  • ale się naklikałam...
    a to ocenianie własnej religijności ;))
  • Alez @Malgorzata - już jest do 25
  • Wypełniłem i postaram się przekazać. Uśmiechnąłem się w duchu na pytanie o liczbę zaprzyjaźnionych rodzin z trójką lub większą liczbą dzieci, bo wśród bliższych i dalszych przyjaciół troje lub czworo to najczęstsza liczba, a większe nie są rzadkością ;-)
    Bez oporów mogłem zaznaczyć 20 i więcej.
  • Wypełniłam - ale - gimnazjalistów podciagnełam pod liceum, bo nie bylo opcji gimnazjum. Kwestia dotacji od państwa czy tez samorzadu - podliczyłam mniej wiecej, bo jednak jakis czas mielismy wypłacany zasiłek na dzieci, ale o ile zrozumialam, to miala byc cała suma, za wszystkie lata? Jakis obraz sytuacji dawało by, gdyby np. mozna bylo wpisac, ze pobieralo sie jakas pomoc przez tyle i tyle lat w takiej a nie innej kwocie. Robiłam to w piatek - czy jest rozróznienie na dofinansowanie w tej chwili (bo tu widac, jakie dochody do tego uprawniaja), a jakie było w sumei do tej pory?
  • Mnie dużo do myślenia dał procentowy podział obowiązków domowych. Teraz stawiam to mężowi przed oczami jak mi narzeka że musiał zdjęcia K porobić do szkoły i wywołać.
  • a - tu tez mialam watpliwosc. Bo np. zmywanie u nas robie ja i dzieci. Pomagaja z innymi pracami tez. Podciagnelam to pod inne osoby, ale przeciez pewnie autor mial na mysli "pomoc domowa'?
  • Myślałam, że będzie UK ogólnie, a tu szczegółowo trzeba pisać, gdzie... I zarobki... Trochę za dużo detali każą podawać.
  • hm, nie pomagamy/liśmy dzieciom w pracach domowych, czyli suma rzędu 0.
    jak żyć ?
  • Pisz 50%. Czyli każdy tyle samo nie pomagał :)
  • Teraz jest trudno dodać kolejną kategorię. A szkoda, faktycznie przydałoby się.
    Uprzedzimy badaczy, że w "inne osoby" wpada dużo dzieci :)
  • poszło
    przedział 0-300 tygodni to daje ok 6 lat. Gdzie tak jest?

    @Maciek - daj znać jak będą wyniki
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.