Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

PayU i Paypal

Co to i dla kogo to? Byłabym wdzięczna za informację, bo to, co czytam w internecie jest jak dla mnie zbyt zawiłe. Może ktoś wytłumaczy łopatologicznie?

Chciałabym znaleźć jakąś bezpieczną możliwość płacenia za zakupy. @Elunia chyba wspominała, że tak płaci na Allegro i że ma wtedy możliwość wycofania pieniędzy z rachunku odbiorcy nawet po dokonaniu wpłaty. Tak, Eluniu? Z tym, że ja nie mam konta bankowego. Da się płacić Paypalem lub PayU bez niego? Jak?

Komentarz

  • Paypal to firma międzynarodowa, szeroko znana, łatwo dokonać transakcji z zagranicy, jednak ma dosyć wysokie prowizje.

    Payu to firma jak inne pośrednicząca w płatnościach kartami lub szybkimi płatnościami z kont bankowych, różnica w stosunku do ecard czy przelewy24 polega na tym, że można płacić z osobnego "konta" payu, podobnie jak w paypal. To firma zarejestrowana w Polsce, ściśle powiązana z allegro. Prowizje podobne jak u innych pośredników płatności, czyli minimalnie ok. 2%.

    Nie słyszałem o jakiejś szczególnej możliwości wycofania płatności z payu, ale się tym nie interesowałem. W jednej firmie handlującej w necie zawarłem umowę z payu, w innej z ecardem.

    ...Przypomniałem sobie, że przy płatnościach czy to przez payu, czy ecard, czy
    podobnych wymagana jest wysyłka przesyłką rejestrowaną. Być może gdyby klient zareklamował transakcję, a nie było dowodu wysyłki, pośrednik wstrzymałby przelew na konto sprzedawcy. Ten jednak następuje dosyć szybko, np. w ecardzie w ciągu dwóch, trzech dni. Na pewno jednak pośrednik może w takim razie anulować transakcję i wystąpić do banku sprzedawcy o zwrot, co jednak, gdy tam nie będzie pieniędzy? Nie wiem.
  • Dziękuję za informację :) Wszystko, co związane z bankowością i kontami to dla mnie czarna magia. Teraz trochę mi się już rozjaśniło w głowie :) Dziękuję :)
  • Przy transakcjach w Polsce paypal jest zbędny i drogi. Tak uważam. Dodatkowo gdy wpłacisz komuś prywatnie przez paypal, nie jako transakcję handlową, to nie możesz dochodzić żadnych praw, to jest tak, jakbyś dała darowiznę albo zwróciła dług.

    Jeśli chodzi o bezpieczne płacenie za zakupy, trzeba stosować parę prostych zasad:

    1. Na allegro trzeba kupować tylko u firm z bardzo wysoką liczbą komentarzy i oczywiście wysokim procentem komentarzy pozytywnych.

    2. Można jak najbardziej płacić przez payu, bywają problemy z zawieszonymi transakcjami, ale zazwyczaj w ciągu 24 godzin sytuacja się wyjaśnia. Jeśli się jednak obawiasz, kupuj za pobraniem.

    3. W przypadku sklepów internetowych lepiej trzymać się dużych firm, z wyjątkiem oczywiście mojej księgarni :)
  • Dziękuję za rady :) Niestety, ja widocznie muszę uczyć się na własnych błędach. Starałam się zawsze kupować bezpiecznie, a teraz zostałam oszukana, bo zawiesiłam zdrowy osąd na kołku. Pieniądze wysłane, towaru nie ma i nie będzie.
  • @Elunia, ale chyba piszesz o Payu?
  • O! A czy np osobie prywatnej opłaca sie założyć paypal? Zeby czasem cos wysyłać i dostawać? Moja siostra mieszka w USA i czasem cos mi wysyła żebym kupiła dzieciom np 20-30 $ albo ja jej wysyłam zeby ona mi cos kupiła w USA i wysłała do pl... Korzystam wtedy z konta koleżanki ale to trochę męczące jest takie pośrednictwo...
  • Drobne kwoty pewnie tak, grubsze już chyba lepiej American Express lub przelewem na konto dewizowe, ale w USA mają wysokie prowizje, warto dogadać się, żeby przelewali z banku-korespondenta banku polskiego (banki udzielają takich informacji).
  • Wracam do wątku. Pytanie mam: będę dostawać przelewy za zlecenia z banku w Stanach. Pierwszy zrobili mi przez Revolut i z 195 dolarów dostałam na konto 175.
    20$ czyli w tym przypadku ponad 10% prowizji i opłat! 
    Toż to rozbój w biały dzień!

    Czy ktoś jest mi w stanie powiedzieć, czy przez PayPal będzie taniej?

    Na dodatek nigdzie nie dostałam informacji jakie banki pośrednie i jakie kwoty sobie pobrały. U nich jest info, że poszedł przelew na 195$ a u mnie, że przyszedł 175$. I kropka. 
    Przy takim poziomie informacji aż dziw, że tylko 20$ chapnęli, bo przecież mogli więcej ;)

    Doradzicie?
  • > czy przez PayPal będzie taniej?

    Dowiesz się, kiedy przyjdzie przelew. PayPal też lubi stosować bandyckie prowizje.
    Podziękowali 1Cart
  • Chyba chciałam żyć w błogiej niewiedzy jednak ;)
    Na stronie wszystko wygląda pięknie. W Revolucie też tak miało być i wszystko niby jest jak w reklamie, dopóki obracamy się w strefie euro. Jak dochodzą nam dolary, to zza kotary wyskakuje jakiś Sknerus McKwacz i kosi twoją kasę aż miło  :#
  • @Cart, nie wiem, czy to dobry pomysł, ale przyszedł mi do głowy kantor internetowy
    topfx.pl

    Robiłam przez niego przelew do Europy

    Po pierwsze przejrzysty jeśli chodzi o kurs i opłaty za przelew
    Po drugie opłata za przelew była jakieś 3 złote

    W każdym razie zanim się cokolwiek zrobiło, można było sobie policzyć, ile wszystko razem będzie kosztowało

    Podziękowali 1Cart
  • O nie, PayPal to zdecydowanie nie jest miła firma. Przede wszystkim to nie jest bank i wiele bankowych zasad tam nie obowiązuje. Po drugie, europejska siedziba firmy mieści się w Luksemburgu, w Polsce PayPal utrzymuje tylko infolinię, która ma dość ograniczone kompetencje. Dopóki wszystko jest dobrze, to jest dobrze. A jeżeli jest niedobrze, to możesz pojechać do Luksemburga.
    Podziękowali 2Cart Joannna
  • Mąż miał kartę payoneer 

  • Maciek_bs powiedział(a):
    > czy przez PayPal będzie taniej?

    Dowiesz się, kiedy przyjdzie przelew. PayPal też lubi stosować bandyckie prowizje.
    Maciek_bs powiedział(a):
    O nie, PayPal to zdecydowanie nie jest miła firma. Przede wszystkim to nie jest bank i wiele bankowych zasad tam nie obowiązuje. Po drugie, europejska siedziba firmy mieści się w Luksemburgu, w Polsce PayPal utrzymuje tylko infolinię, która ma dość ograniczone kompetencje. Dopóki wszystko jest dobrze, to jest dobrze. A jeżeli jest niedobrze, to możesz pojechać do Luksemburga.
     :o :o :o  
  • Maciek_bs powiedział(a):
    O nie, PayPal to zdecydowanie nie jest miła firma. Przede wszystkim to nie jest bank i wiele bankowych zasad tam nie obowiązuje. Po drugie, europejska siedziba firmy mieści się w Luksemburgu, w Polsce PayPal utrzymuje tylko infolinię, która ma dość ograniczone kompetencje. Dopóki wszystko jest dobrze, to jest dobrze. A jeżeli jest niedobrze, to możesz pojechać do Luksemburga.
    Nie wiem, jak to działa na terenie Polski, ale w Niemczech jest super.
    Od kliku już lat płacę za zakupy w internecie przez PayPal - nie muszę nawet mieć u nich pieniędzy, ściągają sobie z mojego konta w banku.
    Miałam kilka problematycznych transakcji - PayPal reklamował i zwrócono mi pieniądze za zakup, tylko za przesyłkę nie oddano. Ja nie płacę żadnych prowizji. Płaci sprzedawca.
    Moja koleżanka pracowała w niemieckim PayPal; nawet ładnie zarabiała - 1 tys. Eu/mies. netto.
    Ostatnią reklamację, to ona mi załatwiała - chodziło o kupno bluzek z firmy reklamującej się w internecie. Nie dostarczyli mi towaru. Po jej interwencji u sprzedawcy, w końcu przesyłka doszła. Gdyby nie, to PP oddałby mi pieniądze, a ścigał firmę.

    Gdy kupiłam coś, a nie było możliwości zapłacić przez PP, to mnie oszukali. Całe szczęście, że konta nie okradli.

    Przelewałam nawet przez PP pieniądze na zrzutkę (wykup konia) - też nie płaciłam prowizji, przelicznik był nawet nienajgorszy, ale w ten sposób mogę wysyłać od 50 zł, a nie mam aż tyle, więc już nie posyłam.
  • Ja kupowałem spookyego (biorezonans) przez paypal. Zablokowali mi kartę, w ramach akcji przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy ;) Wyjaśnił mi to ten gość w boku paypala, co mówi z taki  dziwny sposób jakby się przed chwilą polskiego nauczył  :) W sumie moje zakupy nie przekroczyły 20tysi, a tu taka gruba afera :)

    Teraz wysłałem do spookiego propozycję aby przelewy szły przez ten kantor, o którym @Kana mówiła, ale odesłali mi odpowiedź, że oni w paypalu żadnych prowizji nie płacą. 
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.