Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Ciasteczka, ciastka świąteczne

Czy u Was w domu jest taka tradycja?
U mnie nie ma
u męża też nie,

a w tym roku chcemy wręczyć kilka rodzajów po kilkanaście sztuk z każdego i się zastanawiam jakie zrobić i jak długo one przetrzymają?

Zrobione w sobotę, dadzą radę do następnego weekendu? Czyli minimum tydzień?

Wetowałam net, jest dużo propozycji i chciałabym wybrać takie typowo świąteczne.
A może macie jakieś pewne przepisy?

Myślałam o korzennych, migdałowych, piernikowych i może cynamonowych?

«13

Komentarz

  • Pomysł z prezentem ciasteczkowym bardzo sympatyczny.
    Ja mam jeden ulubiony przepis, moze nie swiateczny, ale ciastka są naprawde rewelacyjne w smaku i spokojnie mogą poleżeć. Z mąką jaglaną, więc gdyby nie ten cukier, to byłyby całkiem zdrowe. I z wiórkami kokosowymi i orzechami nerkowca.
    http://www.olgasmile.com/ciastka-jaglane.html
  • MonikaN, jeszcze takie klasycznie swosteczne sa ciastka z nuta pomaranczowa, poszukam potem przepisu - z maki kukurydzianej.
  • edytowano grudzień 2015
  • Zytnie maślane - przepis z moich wypieków lub z niebo na talerzu pyszne!
  • Dzięki
    @Marcelina, to jak nie zapomnisz, to poszukaj. Podobno w sobotę będę miała wolną kuchnię, chciałabym zrobić w miarę wyględne te ciastka, bez pomocy "małych rączek".
  • ej no! bez przepisów sie nie liczy! Co to znaczy "znajdź sobie?!"nhmm? Jak czegoś nie ma na orgu to nie istnieje!!!
  • to ja polecam niezawodne Moje wypieki.

    http://www.mojewypieki.com/kategoria/ciastka


    jeszcze się nie zdarzyło, żeby mi z tej strony coś nie wyszło;-)
  • @jukaa jak nic zostają ci do zrobienia jaglano kokosowe kulki; )


    P.s.nie bij:d
  • edytowano grudzień 2015
    Haha, już lepiej byś Jej kazała @uJa, utoczyć mięsne kulki, ale jaglane, ojjjjjj ajjjjć ;).

    Dzięki za podpowiedzi :).

    W sobotę będę ciastkowała :).

    @Marcelina, a jakby tą mąkę kukurydzianą zmienić na orkisz? Wyjdą?
    Nie mam tej kukurydzanej, mam orkisz, gryczaną i owsianą.
    Któraś by pasowała w zamian?


    edit: ładny kolor mają, dopiero mi się zdjęcie załadowało.

    Pasowałyby mi do koncepcji: jasnych i ciemnych ciastek.
  • ze dwa lata temu wpadłam na pomysł by zrobić na święta i na prezenty ciasteczka
    zrobiłam 4 rodzaje te:
    http://www.mojewypieki.com/przepis/razowe-ciastka-owsiane-z-suszona-sliwka
    http://www.mojewypieki.com/przepis/zytnie-kruche-ciasteczka
    http://www.mojewypieki.com/przepis/miodowe-ciasteczka-z-przyprawami-korzennymi
    http://www.mojewypieki.com/przepis/razowe-ciasteczka-z-kardamonem


    trochę nudne bo wszystkie prawie zdrowe ;)
    i tak ja wyjadałam te ze śliwką były świetne !, mąż żytnie (nie przekładałam ich dżemem i rozwałkowałam wycinając chyba serduszka)
    a dzieci jadły miodowe baaardzo dobre :)

    przypomniałaś mi o tych ciastkach ;) miałam robić tylko żytnie ale dorobię jeszcze tych śliwkowych ;)
  • O widzisz! To podobne świąteczne smaki.
    My jesteśmy zaproszeni na Wigilię i organizatorzy nie chcą nic.
    To zamiast jakieś bombonierki, Merci czy Lindta, upieczemy różnych ciastek i kształtami właśnie chcę też trochę pokombinować, ale też bez przesady.
    Poza ciastkami nic nie robię na Święta, to chcę żeby były zrobione z polotem.
  • no ale to trzeba mieć tak jak piszesz wolną kuchnię ;)
  • Już jesteśmy ustawieni na sobotę ;). Podobno jadą do lasu ;).

    Nawet nie chodzi mi o to, że mi porobią ciastka rożnych wymiarów, to jeszcze ujdzie.
    Ale Oni wyjadają surowe ciasto!!!!

    A jak zrobię z 6 rodzajów tych ciastek, a Oni każdego będą chcieli próbować, na surowo, to nie wiem co będzie z Ich brzuszkami ;).
  • Aktualizuję listę:

    piernikowe
    korzenne
    migdałowe
    cynamonowe
    pomarańczowe
    miodowe

    @uJa, a masz takie pieczątki? Jaki to fajny patent, teraz to już chyba nie zdążą mi dostarczyć :/. Gdzie to kupić?
  • O jejejej jakie śliczne te pieczątki.............

    mmmmmmmmmmmmmmmmm przepiękne, zaraz wkleję kilka zdjęć.
  • nie mam, pieczątki są fajne a wałki jeszcze lepsze ;) do soboty może nie dojść na poniedziałek powinno być ;)
  • Wałki widziałam.
    I nawet jeden mam, ale jako foremki, nie robi takich ładnych pieczątek.

    A niektóre takie ornamentowe są, prześliczne....

    E nie, nie chcę po nocach tych ciastek robić, a w sobotę, ostatecznie w niedzielę.
  • @minka, a gdzie ten Tiger? ja, mieszkam na zachod od Wawy.
  • @MonikaN musisz koniecznie zrobić greckie ciasteczka kurabiedes!
    Wzięłam 3lata temu przepis od mańki. Robili wtedy ilości hurtowe tych ciasteczek.
    Zrobiłam w domu i to jest najlepsza zacz jaką kiedykolwiek jadłam! Są mega mega pyszne!
    Za chwile wrzucę przepis!
  • @annabe, koniecznie!
    Lista jest otwarta do jutra wieczora. :)


    Przepis koniecznie! :)
  • MonikaN, mąkę kukurydzianą łatwo kupić, spokojnie w jakimś pobliskm sklepie trafisz.
  • @annabe, @mańka, dajcie szybko ten przepis, bo muszę na jutro coś zrobić do przedszkola, a jakoś mało kreatywna jestem.
  • @minka, ok, czesc po trasie mezowskiej, pracowej, jest szansa :).

    Super!
  • GRECKIE MIGDAŁOWE CIASTECZKA KURABIEDES
    500g mąki
    300g masła
    100g cukru
    200g migdałów rozdrobnionych
    2 żółtka
    1/2 torebki proszku do pieczenia
    3łyżeczki koniaku
    200g cukru pudru do obtoczenia ciasteczek

    Masło ucieramy mikserem aby uzyskać biały kolor, Dodajemy żółtka, cukier, migdały, mąke z proszkiem i koniak. Wyrabiamy, aż uzyskamy jednolitą konsystencję. Rozwałkowujemy ciasto na gr.3mm, wykrawamy ( ja wykrawałam kółka, najłatwiej bo ciasto jest dość delikatne, ale nie zniechęcać się proszę ;) ) , wkładamy do piekarnika na 160st, pieczemy 20min,od razu upieczone, jeszcze gorące ciastka obtaczamy w cukrze pudrze.
  • Czy ten koniak można czymś zastąpić. Dla jednych ciasteczek nie nede kupować koniaku.
  • A korzystał ktoś może z takiej maszynki do wytłaczania ciastek? Własnie dostalam i zastanawiam sie, czy ogarne obsluge.
    Cos takiego, jak tu:
    https://www.garneczki.pl/media/img/products/fea3e2b5e976b0d1862c006836ccfb.jpg
  • Też mam taką ale jeszcze nie korzystałam.
  • mysle czy w mojej maszynce zelmera nie ma czasem przystawek do ciastek...
  • edytowano grudzień 2015
    @Ola, wypijasz szklaneczkę koniaku, wsypujesz szklankę mąki, wypijasz drugą wsssssssssypujesz resztę mąki, wlewasz 3 łyżeczki koniaku, a tak 5, co będziesz żałować, dosypujesz resztę składników, ciasto ci sie lepi do palców, wypijasz resztę koniaku - idziesz spać, niech sie same zrobią.
    E:
    tu jest dokładniejszy przepis:
    Składniki: 1 kostka masla, 2 szklanka cukru, 1 Łyżeczka soli 4 jajka 1 szklanka suszonych Owoców, 1 szklanka Orzechów sok cytrynowy proszek do pieczenia 4/3 Szklanki Dobrej whisky Sposób przygotowania: przed rozpoczęciem mieszania składników. Sprawdz CZY whisky Dobrej Jakości Dobra ... prawda? Przygotuj Teraz Dużej miskę, szklankę itp. utensylia kuchenne. sprawdz CZY na pewno whisky Taka jak trzeba, by Być Tego pewnym, Nalej Jedna szklankę i wypij tak Szybko, Jak to TYLKO możliwe. Operację Powtórz. Przy użyciu miksera Elektrycznego ubij kostkę masla na puszystą mase, dodaj łyżeszke Sukru i ubjaj Dalej. W miedzyszasie zprawdź CZY Liski na pewno Taka jak czeba. Najlepiej sklaneczke. Otfórz druga butelkie jeźli czeba. Wszuś zrobić mniski Dwa jajki, obje szlanki z owosami i upijaj je mikserem. Sprawś jakoź Liski żepy pootem gośie Nie mufili sze trójonca. Wszuś zrobić miszki szyśką sul jaka masz w domu CZY więc tam Masz szysko Jedno tak, f sumje fsale nie nie ma snaszenia tak fszuśisz! Fypij skok sytrynnmowy. Fymjeszaj fszysko Z oszehami i sukrem fszystko Jedno i frzudź Monki ile tam Masz fdomu, osmaruj piesyk masem i wyklej siasto na plache piesyka, usaw ko NA 350 stofni, saaaamknij źwiszki. Sprawś Jakoś fiski sostanej ot pieszenia siasta.

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.