Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Rozliczenia roczne PIT

Mam prośbę, kto z Was zna jakieś źródło - link/płyta programu do rozliczania PIT tak bym sama mogła wskazac komu chcę dac 1%. ? Płyta, którą mam jako dodatek do gazety zawiera już sugestię i nie da się tego wykasowac
«1345

Komentarz

  • Formularze IPS ma podpowiedzi, ale można wpisać samemu. Z telefonu nie wstawię, ale firma nazywa się bodaj przedsiebiorstwo informatyczne Marcin Konopka.
    Tyle że jeśli wysyłasz przez net to i tak trzeba wpisać, więc może nie ma co się trudzić i można do wyliczeń skorzystać z tego co masz?
  • Korzystam z IPS od lat i jestem bardzo zadowolona.
  • Dziękuję!
  • Też korzystam z IPS http://pit.dobry.pl/
  • A jest możliwość sprawdzenia statusu pit?po oddaniu?w ubiegłym roku było.
  • Słuchajcie, ja miałam dochód, a mąż w PL nie, ma zawieszoną działalność,jak się powinniśmy rozliczyć za 2015?Razem?Oddzielnie?Ona w ogóle musi, skoro nie zarobił w PL? Za ile dzieci dostaniemy zwrot?Zofa z listopada.
  • Za dziecko z listopada należy się Tobie zwrot za 2 mce.
    Jeśli mąż jest polskim rezydentem podatkowym, to rozliczyć się razem po prostu Wam się opłaca. Chyba że ktoś mógłby dojść że ponad pół roku był za granicą, wtedy nie jest rezydentem.
  • yyyyyyyyy,nie rozumiem do końca co znaczy rezydentem? Dodam,że pracował legalnie i rozliczał się w kraju pobytu,nie obowiązuje go podwójne opodatkowanie.
    A może jakiś pit 0 jest, w sensie"jestem,żyję, ale nie zarobiłem w 2015"?
  • @jan_u, @agnieszkamama - Oprócz pobytu ponad 183 dni decyduje w Polsce tzw. posiadanie "ośrodka interesów życiowych" ( art. 3 ust. 1a pkt 1 ustawy o PDOF) - tj, jeśli tutaj jest majątek, rodzina, itp. - to bez względu na długość pobytu obowiązuje podatnika nieograniczony obowiązek podatkowy (rozliczenie z całośći dochodów w Polsce, bez względu na miejsce ich osiągnięcia)
    Dla rozliczenia ważny jest też kraj pobytu - mozliwe są dwa rozwiązania, w zależności od umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania...

    To tyle wymądrzania się :)
  • Chcesz szczegółów -pisz priv.
  • A i dodam, że korzystając z programu IPS (o którym wielu pisało, słusznie reklamując) nie potrzebuje się ponownie wypełniać PITu w programie Ministerstwa Finansów. Wystarczy polecenie "Wyślij" i podpis za pomocą przychodu z zeszłego roku i samo idzie. Za chwilkę można pobrać UPO (Urzędowe Potwierdzenie Odbioru) i wydrukować. Całość wysyłki trwa 30s i jest super!
  • @Ata, no właśnie ja znalazłam te same info, ale dalej nie rozumiem-niby z NOr nie ma podwójnego opodatkowania, ale jest ten wymóg rozliczenia w Pl jeśli tu jest rodzina itp. Naprawdę na moją głowę to za dużo. Czyli wtedy rozliczamy się w PL, a w Norwegii nie?nie kumam, serio....
    Bo chyba nie oznacza to,że za te same pieniądze dwa razy musimy zapłacić?!?!? :(
  • wysłałam priv, @agnieszkamama
  • AtaAta
    edytowano marzec 2016
    i nie, nie zapłacicie 2 razy. Mąż jesli nie zarobił ani grosza w Polsce, to nie musi się rozliczać z Tobą (w ogóle nie musi), Ty natomiast rozliczysz się sama, biorąc na siebie wszystkie ulgi na dzieci. I wg mnie tak będzie najkorzystniej. Ale jak napisałam na privie - wolałabym Ci to tłumaczyć na konkretach, bo akurat u Ciebie może wychodzić inaczej.
  • My czekamy już prawie 4tyg. Hm. Czyżby nas kontrolowali jakos szczególnie... Kto wie... Rok temu czekalismy 14dni... Mam tylko nadzieję że ew wezwania do stawienia się w US wysla na adres zamieszkania, nie zameldowania...
  • My nie jesteśmy wielodzietni :):):)
  • A jak to jest, jesli dostaje zwrot calego podatku, to ma sens wpisanie 1%?
  • @mamuma nie ma sensu.
  • Nie śledziłem dokładnie, ale mój program podpowiada, że część kwoty dodatkowego zwrotu jest dla celów świadczeń wliczana do dochodu.
  • ale w jaki sposób się to przedstawia w dochodach? Pit się pokazuje, czy to w US w zaświadczeniu o dochodach widnieje? Przyznam, że zdziwiona jestem że zwrot podatku wlicza się do dochodu do przyznania rodzinnego ale może to zawsze tak było tylko ja nie widziałam tego udokumentowanego?
  • Właśnie przysiadam. Czy na tylko dwójkę dzieci przysługuje odliczenie za 2015?
    Z tego co czytam to tak i to bez względu na dochód. Dobrze myślę?
    Mamy intercyzę, więc rozliczę obie w moim picie. A Mąż wpisze "zero", lub wcale nie musi robić pita/o?
  • Oczywiście przysługuje. Mąż nie musi robić PIT/O pod warunkiem, że masz dość podatku należnego (2224,08 zł), żeby sama odliczyć całość. W innym wypadku mąż mógłby odliczyć jedno z dzieci lub moglibyście się dowolnie podzielić ulgą.
  • Dziękuję @jan_u. Zmotywowałeś do działań. Dobrej nocy!
  • ale przecież w pitach rozlicza się podatek pobrany a nie należny (ewentualnie jak została za mało pobrany do wychodzi dopłata podatku do US)
    I zwrot przecież dotyczy podatku pobranego, więc jak może powiększyć Wasz dochód?
    Państwo przecież Wam nie odda więcej niż wpłacono.
    Pierwszy raz się z czymś takim spotykam.
  • edytowano marzec 2016
    a kto zwraca składki??
    czy chodzi o to, że ops chce dochód przed odliczeniami składek na ubezp. społeczne?
    @Bea podatek jest zreszta pobierany od dochodu przed odliczeniami.

    @Ab nie rozumiem jak samemu można operowac kwotą zwrotu z US.
    I jak US może wystawić zaświadczenie o dochodach za rok poprzedni zwiększony o zwrot skoro on jest otrzymywany w roku kolejnym?
  • OK, rozumiem.
    Ale skarbowy i tak nie może wystawić zaświadczenia za 2014 zwiękoszonego o zwrot dokonany w 2015, bo powiększa on dochód w 2015 - fizycznie wtedy te pieniadze otrzymujesz.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.