Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Ocena z religii na świadectwie - Edukacja domowa

Huston mamy problem - Komisja wychowania KEP wydała komunikat o ocenach z religii na świadectwie dla dzieci ED. Wynikało z niego, że mamy się zwrócić do dyr szkoły z prośbą o egzamindo 30.09 i dyr ma obowiązek taki egz nam przeprowadzić.

Skontaktowałam się z dyr naszej szkoły i uzyskałam informację, że rozporządzenie MEN mówi, że dla przedmiotów dodatkowych w ED nie przeprowadza sie egzaminów i w związku z tym dyr nie ma podstawy prawnej by taki egz zorganizować i by ocena z religii była na świadectwie. MImo dobrych chęci dyrektora.

Napisałam własnie maila do KEP z pytaniem o podstawę prawną i z tym co mają rodzice tacy jak my robić skoro komunikat KEP stoi (chyba?) w sprzeczności z obowiazującym prawem. Czekam na rozwój wypadków, będę informować co dalej, ale może dobrze byłoby żeby takich głosów do KEP było więcej?


Podziękowali 1krajrogalikow

Komentarz

  • Dziwne. Jak uczylam domowo to w szkole mozliwy byl egzamin z religi na prosbe rodzica. Nie korzystalismy z tej możliwości. Ocena z religi nie byla do niczego potrzebna.
  • edytowano wrzesień 2016
    a mam takie pytanie - bo zamierzałam w ramach ED całej trójce robić coś na kształt religii - ale wg własnego pomysłu - tzn w tym roku chciałam przybliżyć dokładniej Mszę Św - z odpowiednią dla wieku szczegółowością - w związku z tym nie trzymać się żadnego programu - a więc również bez egzaminów i oceny - ale przyszło mi do głowy że najstarszy będzie rozpoczynał pewnie w przyszłym roku przygotowania do bierzmowania - czy taki brak - formalnie nie uczestniczenie w religii - może być problemem? w parafii u nas jest ministrantem, tak że z tej strony nie przewiduję problemu - tylko formalnie...
    ktoś wie?
  • mąż rozmawiał z naszym proboszczem - dziewczyny mają przygotować się z podręczników takich, jak obowiązują w gim. w którym nasi księża parafialni uczą religii i  przystąpić do nieformalnego egzaminu, będą też uczestniczyć w spotkaniach przy kościele; podobnie przygotowywałam chłopców do 1. Kom. tylko wtedy egzaminowała katechetka :)
  • Tak wtrącę przy okazji :)
    Możecie polecić jakieś fajne materiały/książeczki w ramach przygotowania dziecka do I Komunii ?
  • Do Pierwszej i do Wczesnej Komunii św., klasyk:
    http://sanctus.com.pl/szczegoly/2376/piotr_i_urszula_przygody_dzieci_w_drodze_do_jezusa

    i uwspółcześniona wersja:
    http://ksiegarnia.bernardinum.com.pl/pl/p/Piotrek-i-Ania-ida-do-Pierwszej-Komunii/625
    - jesteśmy w połowie, przegadana trochę (opisy przyrody!) jednak też niezła - widzę, że mi się 4,5-letnie dziecko zmienia (nabiera cnót?) pod wpływem m.in. tych książek albo przynajmniej zyskuje motywacje


  • Ten przepis jest od niedawna (drugi rok teraz). Jeśli szkoła jest katolicka i wszystkie dzieci mają egzamin z religii, to wtedy chyba (?) nie ma przeszkód we wpisaniu oceny na świadectwo, gdyż jest to przedmiot obowiązkowy. Np. Szkoła św Rodziny FSSPX, kolegium św. Rodziny w Łomiankach nie mają tego problemu. Dotyczy to innych szkół ED multi-religijnych. 
  • Zapraszamy do nas - basenu nie ma, ale katecheza jest na najwyższym poziomie :)
  • ale ja nie chcę zmieniać szkoły :-) poki co Biuro prawne KEP mi odpowiedziało, że zajmują się tym i postarają pomóc. Jak nie pomogą to będę gadać z księdzem u nas w parafii żeby ichprzeegzaminował i dał na to jakieś zaświadczenie:-)

    Katecheze prowadzę sama - też na wysokim poziomie;-)
    Podziękowali 3Wela Anka Marsjanka
  • Dyrektor naszej szkoły powiedział, że jak znajdę egzaminatora, to egzamin będzie, tylko nie wiem, czy to jest konieczne...
  • No i do nas też dotarła wiadomość. Egzaminator jest, do końca września trzeba się zgłosić, to egzamin będzie. Jak dla mnie to łyse te świadectwa bez religii, więc ja się cieszę. Zobaczymy po egzaminach... ;)
    Podziękowali 1Skatarzyna
  • Otrzymałam maila od bp Marka Mendyka, przewodniczącego Komisji ds wychowania, że są w trakcie rozmów z biurem prawnym MEN i wkrótce otrzymam informację w jaki sposób można wpisać ocenę z religii na świadectwo ucznia ED.
    Podziękowali 1Gosia5
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.