Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Czosnek niedźwiedzi

2

Komentarz

  • @uJa znasz mnie

    Naprawdę sadzisz że pamietalam :D
  • no pisałaś jutro rano :D więc myślałam że do jutra pamiętasz ;)

    a na serio to chciałam sprawdzić czy żyjesz po tych wojażach :P
  • @Gregorius chętnie odkupie czosnku. Masz sadzonki?
  • muszę sprawdzić ogród, bo dzieci wczoraj nieco poniszczyły
  • O ,u mnie cienia wiele , może choć czosnek niedźwiedzi da radę ). Mówicie , że dopiero jesienią się sadzi ?
  • sieje :) a sadzonki jak masz, to wsadzaj śmiało :) ja nie mam, se kupię!
  • Ja też nie mam. Na targu to sprzedają ?
  • nie wiem, widziałam, że na allegro są
  • Jakby ktoś z forumowiczów miał to chętnie odkupię.
  • @Jadwiga najlepiej zbierac jak najmlodszy, najpozniej przed kwitnieciem, pozniej liscie zolkna i trwardnieja.
    Ja “moj“ (mamy gore czosnkowa w miescie) jeszcze przed swietami przerobilam.
  • @Maciejka a suszysz czy tylko świeży?
  • Mroze. Znalazlam taki przepis podstawowy: zblendowac liscie z odrobina soli i olejem (ponoc lepszy do mrozenia niz oliwa) i mrozic. Ja mrozilam porcjami w foremkach do lodu, pozniej przesypywalam do woreczkam. To taka baza, z ktorej mozna robic pesto, dodawac do mies, czy zup. Ponoc mozna tez bez mrozenia trzymac sloik z taka pasta w lodowce, tylko gore zalac oliwa/olejem. Ja mam zrobiony taki wiekszy sloik pesto, stoi juz trzeci tydzien i nic zlego sie z nim nie dzieje.
    Troche lisci tez zakisilam, jeden sloik mi zaplesnial (straszny smrod!), drugi musze sprawdzic.
  • A suszony ma jeszcze jakieś właściwości ? bo ja mam dostęp tylko do takiego
  • @średnia rodzinka ja czasem też używam suszonego - trzeba kupować ze sprawdzonego źródła, najlepiej ekologicznego - ususzony prawidłowo czosnek podobno dalej ma właściwości tego świeżego.
  • Właściwości ma, podobnie jak suszone versus świeże zioła. Ale zastosowań mniej - w zasadzie tylko jako przyprawa.
  • Wczoraj znalazłam piękne pierwsze listki czosnku Kiedy się go zbiera? Wie ktoś?
    ------------
    Może oszczędź go jeszcze, niech się spokojnie rozmnaża - chociaż kilka listków pozwalam Ci zerwać :D. Poczekaj aż wyda nasiona, wtedy jeszcze będziesz mogła dodatkowo wysiać.

    Ja na dziko widziałam całe dywany, przy drodze powiatowej. Też mam zamiar zebrać nasiona.
  • @Savia - jakby co, to mam troche czosnku niedzwiedziego za garażem - sadzilismy dwa lata temu, rok temu odrósł i w tym roku tez cos tam sie przebija spod lisci. Nie wiem, czy i na ile sie rozrósł, ale sadze, ze jakis nieduzy pojemnik na dobry poczatek dalo by sie ukopac :)
  • i jak wasze uprawy czosnku? a może odkryłyście jakieś leśne zbiory?

    moich kilka listków wyszło spod śniegu :)
  • Juz zjedzony. :( Te paręnascie listków....  Nie przybyło ich jakos zbyt wiele od zeszłego roku. Muszę dosadzić.
    Kupujemy pęczki na targu. Uwielbiamy!

  • U mnie jest 6 listków pod tują. Na rozmnożenie. Ale obawiam się, że może na emeryturze się doczekam jakiegoś sensownego plonu :(
  • Moj tez jest bo jest, ale jakoś się nie rozrasta. A dziś widziałam sadzonki w doniczkach w centrum ogrodniczym pnosu przy Okeciu .
  • Ja mam od frontu z pół ara lasu. Niechby się tam ten czosnek plenił dowolnie. Tylko, czy zechce?
  • @Jadwiga - posadziłam! Tylko mój oszczędny mąż zainwestował jedynie w 3 sadzonki, więc obawiam się, że się zejdzie długo zanim się ten czosnek rozpleni. Chyba, że go nakłonię, żeby dziś jeszcze dokupił ich trochę więcej.
  • Zazdroszczę!
    Ale ja sobie w sierpniu kupię u zaprzyjaźnionej góralki tuzin słoików z pesto z czosnku niedźwiedziego i też będę miała zapas!
    Rok temu mi syn przywiózł całą torbę czosnku niedźwiedziego z zielonej szkoły w Bieszczadach. Na lokalną imprezę integracyjną zrobiliśmy sałatkę ziemniaczaną z niedźwiedzim czosnkiem i się całe towarzystwo dziwowało, co to jest takie smaczne.
  • edytowano kwiecień 2017
    Pewnie Katarzyna robi inaczej,u mnie to właściwie sałatka kartofel salad, tyle że z czosnkiem niedźwiedzim.Tj-kartofle w plastry,liście czosnku porwać jak młody szpinak,do tego śmietana+majonez+musztarda (można też doprawić octem),pieprz,sól.Jak kto bardzo mięsożerny można sypnąć przesmażony boczek pociachany w kostkę.Sól,pieprz do smaku.

  • Coś w ten deseń! Bez boczku i czosnek pokrojony cieniutko w poprzek liści.
  • Ula powiedział(a):
    Moj tez jest bo jest, ale jakoś się nie rozrasta. A dziś widziałam sadzonki w doniczkach w centrum ogrodniczym pnosu przy Okeciu .
    @Ula chodzi o centrum ogrodnicze w al. Krakowskiej naprzeciwko McDonalda przy 17 stycznia?
  • Jaki smak ma ten czosnek? Smierdzi po nim z paszczy jak po normalnym czosnku?
  • Gdzie mozna nabyc sadzonnki tego czosnku? I kiedy to sie sadzi?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.