Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Muzyka która naprawdę robi wrażenie

13468943

Komentarz

  • Niesamowite.
    Mam dreszcze jak tego słucham, naprawdę.
    I rozpoznałam nawet Twój głos :wink:
  • Responsorium przepiękne!
    Mogę przekazać dalej?
  • Konrad. Znajomy kompozytor i dyrygent z Niemiec, kiedy mu przesłałam linki tak się tym zachwycił, że także dostał dreszczy. Napisał mi:
    "moze by to wpisac na moja orkiestre, mam oboiste ktory moglby to zagrac na rozku angielskim, ale by brzmialo, klarnet kontrabasowy i fagot w basie stojaco"
  • Pisał, że śpiewał jako student w Gdańsku w scholi chorałowej w Bazylice Mariackiej po nocach w soboty, gdzie było zimno i niezmiernie ciemno, ale "jak to szło w przestrzeń"!
  • No i zainspirowaliście kompozytora :) Pewnie powstanie z tego jakaśÂ kompozycja...
  • Mona, to Ty zainspirowałaś, my tylko się nagraliśmy, w dodatku tylko z nieszporów; a Msza, z chorałem cysterskim, była jeszcze bardziej niesamowita!... tylko nie było jak zainstalować sprzętu, bo by przeszkadzał w liturgii - widocznie tak musi być - ta muzyka jest przecież dla Boga!...
    To ogromna przyjemność śpiewać taką muzykę... Chorał jest niezwykły! Jak to boli, kiedy słyszy się od księży: "Proszę panów, ale Kościół idzie w zupełnie innym kierunku"...
  • Muzyka jest dla Boga, ale dla ludzi też, bo dzięki niej ludzie mogą stawać się lepszymi.
    Powiem Ci Konradzie, że zdążyłam już poznać ten rodzaj bólu, który opisujesz ;) Grunt, żeby się nie dać zniechęcić.
    Ten ich Kościół powoli wychodzi z Kościoła, ale wy w nim zostajecie :)

    Sorry, że tak górnolotnie piszę, ale staram się pisać to co czuję i tak mi wychodzi. Jednocześnie nie lubię religijnego slangu, bo często są to słowa bez pokrycia.
  • [cite] knrdsk1:[/cite] Jak to boli, kiedy słyszy się od księży: "Proszę panów, ale Kościół idzie w zupełnie innym kierunku"...

    Bzdura!
    Kościół Chrystusowy idzie zawsze w jednym kierunku: do zbawienia.
    A ci księża widać niedouczeni byli.:wink:
  • Joa, dużo takich. Wielu nawet ważnych...
  • Oto, co dzieje się z Ważnymi, mówią o tym stare pieśni:

    Już idę do grobu smutnego, ciemnego,*Gdzie będę spoczywać aż do dnia sądnego.
    Gdzie możni królowie swe kości składają,*Książęta, panowie w proch się obracają.
    (...)
    Gdzie mądry Salomon podział się z mądrością, * gdzie Krezus, Aswerus z swoją wspaniałością?
    Gdzie Samson tak silny, gdzie mężna Judyta, * Gdzie mocny Herkules? niech się, kto chce, pyta!
    W jaskinię podziemną śmierć wszystkich ukryła, * Toć samo dziś ze mną nędznym uczyniła. (...)"


    Cokolwiek w świecie jest, wszystko marność, * choćby mnie królewska przyszła godność, * Wszystko minie, świat przeminie, * Króla i Cesarza śmierć nie minie.
    Nie masz już sławnego Cycerona, nie masz Absaloma i Samsona; * Ich to sława przykład dawa * że wszystko na świecie śmierci strawa.
    Bym miał mądrość króla Salomona, * Bym t??ż był tak piękny jak Helena * Piękność owa, mądra głowa * Od śmierci żadnego nie zachowa.(...)
  • Kapitalna wersja Bohemian rapsody Queenu w przeróbce muppetów Jima Hensona:bj::
    http://www.youtube.com/watch?v=tgbNymZ7vqY
  • Tak, mistrzostwo świata.
    Piotr
  • Choć tekst wybitnie nie pobożny.
  • Znacie to posłuchajcie
    mnie będzie się kojarzyła tylko z jednym wydarzeniem z 10.04.2010

    Michał Lorenc - Wyjazd z Polski
  • Joa: ładnie, choć wolę znajomych z Anonymousa gdy to wykonują
    ATSD: co robi fortepian przed ołtarzem ???? :shocked:
  • [cite] Gregorius:[/cite] co robi fortepian przed ołtarzem ???? :shocked:
    Ja tam się nie znam, ale wygląda, jakby stał.:wink:
  • @C&P:Ty mi lepiej odpowiedz na mordoksiążce na wiadomość.

    A serio: no widzę, że stoi, tylko dlaczego?
  • Nie ma tam fortepianu. A ten podobny do niego instrument to klawesyn, z rodziny chordofonów szarpanych (wyparty później przez pianoforte i jeszcze późniejszy fortepian). To instrument charakterystyczny dla dawnej muzyki, choć nie każdy lubi jego klekoczący dźwięk :)
  • No dobra, ale czy uważasz, iż powinien tam stać?
  • Nie, podobnie jak śpiewakowie nie powinni stać w praesbiterium...:confused:
  • No to wiesz o co mi chodzi.
  • [cite] Gregorius:[/cite]@C&P:Ty mi lepiej odpowiedz na mordoksiążce na wiadomość.
    Poszło.
  • @Gregorius:

    Zawsze można na Ciebie liczyć... że coś takiego dojrzysz. Chodziło mi o utwór, innego nagrania nie znalazłam na you tube, inne mam w domu, wykonanie chóru parafialnego z Kurdwanowa, staranniejsze, ale nie umiem go ukraść i "dać" na you tube, ani nie myślę się w tym szkolić.

    @krndsk1

    Dzięki za wsparcie.
  • ATSD - nienawidzę tych skrótów! Cóż to znaczy?
  • ATSD = A tak swoją drogą

    Jak cię skróty denerwują, to będę się rozpisywał.
  • @Joa - dziękuję za "dziękuję za wsparcie", choć nie wiem co masz na myśli :) Tak czy siak bardzo cenię Wacława z Szamotu(ł). Śpiewanie jego pieśni, a szczególnie motetów, to wieeelka przyjemność :)
    Słuchac znacznie mniej lubię, bardzo trudno jest mi znaleźć dobre wykonanie, z którym bym się mógł zgodzić.
  • @kndrsk: widzisz i dlatego w takich sytuacjach cenie mój brak słuchu. :wink:
  • Tak, dobry słuch to często przekleństwo, ale jak ze wszystkim, bywa - i błogosławieństwo. Bo słyszę różnice między współczesną równomierną temperacją a prawdziwą muzyką, strojami naturalnymi i wykoncypowanymi, zachwycam się spiewem Greków czy Koptów ale też starych babć i dziadków którzy potrafią tak niesamowicie i zadziwiająco modalnie śpiewać i stroić, a w czym przeszkadzają im różne instrumenta i "kształceni" organiści...
    A najgorsza jest świadomość że chorał powinien brzmieć zupełnie inaczej niż się go obecnie śpiewa... :cry:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.