Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Podziel się doswiadczeniem ;) - pytania do mieszkańców domów jednorodzinnych

Dzień dobry :)

Pytanie nr.1 
Jestem na etapie wyboru sposobu ogrzewania domu  - nie bedzie wielki, max 140 m2 i ocieplony (jeszcze nie wiem, czym).
Jakie rozwiazania sie u Was sprawdzaja?
Piec gazowy? Elektryczny? Ekogroszek? Drewno? Jakies mieszane z powyzszych?

Kominek - budowac czy nie? Na walorach estetycznych kominka mi nie zalezy, jedynie na przydatnosci. 
«1

Komentarz

  • Kominek zdecydowanie tak. Nam zepsuła się pompa ciepła, co zdarza się bardzo rzadko. Hydraulik powiedział, że to pierwsza awaria od kilku lat w jego karierze. Kominek nas ratował. Dom się szybko i skutecznie nagrzewał i pranie mi wysychało. Więc dla przyjemności i awaryjnie zdecydowanie tak.
    Podziękowali 3kika0 kluska Mamuska
  • edytowano wrzesień 2017
    O ogrzewaniu gazem i kominkiem wspomnialam w innym wątku, ale tak na szybko to co moim zdaniem ważne:
    1. Garaż dwustanowiskowy a przynajmniej szerszy niż w standardowych projektach, mamy typowy garaż a jest tak wąski, że ciężko wyjść z samochodu, nie wspomnę o braku miejsca na narzędzia czy sprzęty ogrodnicze
    2. Piwnica - przynajmniej pod częścią domu. Gdy budowaliśmy dom dziadek męża smęcił o piwnicy, nie słuchaliśmy. Dzisiaj każdego dnia żałuję.
    3. Spiżarnia obok kuchni. Mam i nie wyobrażam sobie życia bez niej.
    4. Garderoba obok wejscia do domu. Znajomi zrobili dodatkowe małe pomieszczenie obok przedsionka. Od razu po wejsciu do domu dzieci idą i zostawiają buty i kurtki w garderobie. W przedsionku jest dzięki temu zawsze czysto. Nie wstyd zaprosić kogoś do środka. U mnie niestety żeby wejść trzeba pokonać tor przeszkód.

    Ale jak to mówią pierwszy dom dla wroga, drugi dla przyjaciela a trzeci dla siebie :-) 
  • ogrzewanie gazowe

    kominek - rekreacyjnie i awaryjnie oraz na okresy takie nieokreślone jak teraz, gdzie wieczorem przyjemnie przepalić, najlepiej z niewielkim rozprowadzeniem, czyli kratką wentylacyjną lub 2 kratkami na piętrze, czy w innej części domu

    kominek z płaszczem wodnym - to niestety tak jak byś miała piec w środku domu, dom ogrzeje, ale przyjemności z kominka nie masz żadnej, on oddaje ciepło instalacji a nie przez szybkę ;) palenisko osadza się w głębi i jest bardzo duże, sam kominek tez musi bać dużych rozmiarów i zabiera mnóstwo miejsca

    no i zgadzam się z kika0 ! z tym, że rolę piwnicy może tez pełnić strych

    Podziękowali 2DaddyPig kluska
  • @agatak u nas na strychu bardzo gorąco, słoiki nie przetrzymają. A poza tym łatwiej korzystać ze schodów żelbetowych niż wdrapywać się po prawie pionowej drabince na strych i to jeszcze taszcząc coś w rękach.
  • edytowano wrzesień 2017
    a ok. słoiki mam w pomieszczeniu gospodarczym za garażem, to najchłodniejsze i najciemniejsze miejsce w domu
  • A i pomysł domku parterowego popieram. Mi się nie podobały, ale chyba dorosłam. No i swoje codziennie na górę wychodzę ;) z czasem kolana odczuwają.

    Polecam jeszcze oddzielną łazienkę przy sypialni rodziców. Jest to pewnego rodzaju komfort.

    I nie polecam projektów z dużą ilością balkonów. Pięknie wyglądają na wizualizacji, całe ukwiecone, ale swoje kosztują, a służą mi tylko do wieszania prania, co spokojnie można robić bezpośrednio na suszarce w ogrodzie.

    Dobry pomysł to też oddzielna pralnia z szuszarnią, tzn. nie w łazience. Przy dużej ilości prania naprawdę przydaje się takie miejsce.
    Podziękowali 1Pipijo
  • Ja jestem z opcji, zeby zasadność piwnicy naprawdę dobrze przemysleć. Troche sie tym zajmuję zawodowo - piwnica zwiększa koszt, piwnica musi byc dobrze zaprojektowana i starannie wykonana - jesli nie jest, to jest ryzyko podciekania wody. Pytanie, czy ma sie wystarczajaco miesca na działce, zeby zmieścić funkcje z piwnicy na poziomie 0. Dla mnei fajna moze być piwnica będaca np pokojem TV, siłownia itp. + jakies niewielkie pomieszczenie techniczne do obsługi domu. Do warsztatu, wszelkich składzików ogrodowych, na rowery itp. wygodniej miec dostep z zewnątrz, a składowania "przydasiów" z innych względów nie polecam - sama mam taki problem, ale mój to nic w porównaniu z niektórymi w rodzinie :(
    Podziękowali 1kluska
  • Koniecznie pralnia i koniecznie spiżarnia!
    Podziękowali 2kluska Milamama


  • Jest taki projekt domza150tysiecy.pl  
    My bysmy zrobili dodatkowy pokoj w miejscu kuchni, a kuchnie wtedy blisko strefy wypoczynkowej, byłyby 4 pokoje - dla nas 2+4 akurat. Choć ogolnie myślimy o domie drewnianym i to szybko stawianym, działka czeka, a dalej wola Boża.
  • edytowano wrzesień 2017
    Projekt niechce się się wkleić
  • Bardzo funkcjonalne, Chociaz niezbyt ładne są tzw kostki. Często mają podpiwniczona całość, a niekiedy są i że strychem.

    Duzo w nich miejsca.
  • edytowano wrzesień 2017
    Mamy piec gazowy i kominek. Dla mnie to jest OK. Najgorsze możliwe rozwiązanie, to ogrzewanie elektryczne - wszystko będzie lepsze. Kominek z płaszczem wodnym kiepski o tyle, że to jest robienie sobie kotłowni w salonie - słabe trochę.
    Kominek polecam Tarnava - warto za niego zapłacić.
    Podziękowali 2kluska maliwiju
  • Elektryczne ma zalety! na wypadek braku prądu kominek.
  • Jakie zalety? Cena? Suche powietrze?
    Może tylko łatwość instalacji, ale jak się dom buduje, to nie problem przewidzieć instalację co.
  • Dla mnie kominek zupełnie bezużyteczny.
    Jak mi jest zimno, to zdecydowanie potrzebuję ciepła wszędzie, a nie w salonie, ok, jest romantycznie, ale używamy tylko w święta. I poza tym zawsze przy rozpalaniu się trochę nadymi i czuć w domu, że w kominku się pali. Taki zapach drewna. Ja bym najchętniej wywaliła z salonu dzisiaj.

    Przy większej rodzinie- pralnia duża- bardzo potrzebne.
    No i pomieszczenia do trzymania rowerów, leżaków, narzędzi, spiżarnia( nie mam ale bardzo by mi się podobała przy kuchni zaraz).
    A i łazienka z dwoma umywalkami koło siebie. Bardzo nam brakuje tego rozwiązania, a mieliśmy takowe w mieszkaniu.

    Ni i duuuży salon+ spora kuchnia. Miejsce w którym wszyscy i tak w wi,ększości spędają większość aktywnego dla rodziny czasu. Nas jest siedmioro, ale jak przyjeżdża rodzina na urodziny i w domu jest 40 osób, to duuuży salon byłby baardzo potrzebny.





    Podziękowali 2kluska maliwiju
  • U nas ogrzewanie gazowe + kominek. Dziewiaty rok, jak pale w kominku. 
    Zalety kominka to przede wszystkim takie inne cieplo niz to z kaloryferow, to cieplo naturalne, cos jak ognisko do ktorego wszyscy sie garna. Jesienia i zima to dodatkowe zrodlo ciepla i "slonca". Daje wrazenie przytulnosci, bezpieczenstwa, sielskosci, pelnej chaty. Zima kominek staje sie sercem domu, zaraz za kuchnia. Przy duzej rodzinie( a co za tym idzie duza iloscia pranej odziezy, ktora szybko musi gdzies schnac) masz dodatkowy plus: pranie schnie pieronem, sciagasz z suszaka, wkladasz do szafy, zapominasz o temacie.

    Minusy: brudzi sie, od kominka gora po suficie idzie taka' łuna', dobrze jest latem odswiezyc, odmalowac sufit na bialo, nie musi byc co rok ale dobrze by bylo.

    Przy wyborze kominka nie nalezy kierowac sie wylacznie designem. Jesli kominek ma hulac non stop to oprocz tego, ze ladny musi byc pomyslany do uzytku. Bardzo sprawdzaja sie drzwiczki, w znaczeniu szybka do kominka- nie takie duze, otwierane tak na raz tylko takie z szybkami dzielonymi np.na cztery partie. Jak Ci strzeli jedna szybka, to jest to niewielki koszt aby ja zmienic a tak- musisz wymieniac cala duza tafle. Nastepna rzecz to, ze taka mala szybke uchylasz lekko i jest cug, nie musisz takich duzych drzwiczek uchylac.

    W zaleznosci od tego, jak ciezka jest zima spalamy srednio 4-5 kubikow drewna na sezon. Maz rano rozpala a w ciagu dnia ja pilnuje domowego ogniska, doslownie i w przenosni.

    Dobrze jest miec blisko domu miejsce na drewno, jakas drewutnie, gdzie drewno moze schnac i gdzie jest przewiew. Nasz pierwszy sezon mieszkania to bylo drewno w garazu, zaczelo wilgotniec i plesniec. Drewno musi byc na zewnatrz. Zamawiamy wiosna, tak kolo maja. To drewno z lutowego wyrebu. Musi byc sezonowane, wtedy na jesien jest odpowiednio wysuszone i pali sie, jak ta lala.
    Najbardziej kaloryczne gatunki( i najdluzej schnace, by nadac sie do palenia) to dab, buk, topola. Najlzejsza i najszybciej spalajaca sie jest brzoza. Dobrze mi sie palilo brzoza, szybciutko schla. Brzoza jest dobra na rozpalke, do pociecia na szczapki.

    To tak na szybko porady z mojego doswiadczenia.

    Podziękowali 1kluska
  • Jak juz będziesz w trakcie budowy robić zdjęcia wszystkiego, co potem będzie przykryte. Instalacje, a nade wszystko izolacje! Mam kłopot z piwnica, zacieka, po odkopaniu fundamentu okazało się, ze źle wykonana izolacja! ! ! 
    Podziękowali 1kluska
  • Fajny pomysł to rura zrzutowa na brudne ubrania. Ja mam otwory w rurze w łazience na poziomie +1 i 0, pralnia na -1.
    Podziękowali 2MonikaN Gloria
  • edytowano wrzesień 2017
    My mieszkamy w domu ze strychem, a bez piwnicy. I niestety, to nie jest to samo. Ani tam rowerów nie dą się trzymać,  ani żadnych przetworów. Dałoby radę wstawić zamrazarke może ale nie wyobrażam sobie latać po piętrach i rozkładanym schodach. 
    W zasadzie głównie ciuchy tam trzymamy.
    Kominek ,jak dla mnie ,w domu must have. Niezależne od nikogo źródło ciepła. Bardzo przyjemne, niewysuszajace. U nas nic nie dymu,  nie śmierdzi. Nadaje wnętrzu klimat i przytulnosc
    Mamy rozprowadzenie ciepła, w niedużym domu wszędzie robi się ciepło, na górze znacznie cieplej niż w salonie
  • @mamlu - mi poszła szyba od kominka. I sąsiadom też. To się zdarza.
  • edytowano wrzesień 2017
    mamlu powiedział(a):
    @Rejczel poszla Ci kiedyś szyba w kominku? Rodzice moi mają od 20 lat kominek jako jedyne źródło ogrzewanie i nic nigdy nie poszło, a raczej kupowali najtańszy, ciekawe.. 
    Ja po doświadczeniach z domu rodzinnego jakoś nie mam zaufania do kominka. Ciągle trza było dokładać, brudno i smierdzialo wszędzie. I jeszcze te różnice temperatur - na dole zimno na piętrze ukrop. A jak wygasło nad ranem to katastrofa.
    @mamlu,  nam sie zdarzylo w 3-4 roku uzytkowania, ze jedna z szybek pekla. Maz zamowil u szklarza, sam umial wprawic. Koszt nie byl duzy. Piszesz, ze u rodzicow kominek byl jedynym zrodlem ogrzewania. Naturalnie, ze wtedy cieple powietrze ucieka do gory, zwlaszcza nad ranem. U nas jest tak jak napisalam wczesniej i CO i kominek. Mamy tak ustawiony piec, ze gdy temperatura otoczenia spadnie ponizej 19'C wtedy wlaczaja sie kaloryfery. Dla nas to polaczenie idealne.
    Kazdy, kto mial w domu piece kaflowe to wie, ze i przy kominku jest podobnie: wygarnianie popiolu, noszenie drewna, przy dzdzystej pogodzie brak cugu i nie chce sie palic, wtedy troche dymu wraca do srodka. Dla nas to nie jest jakos bardzo uciazliwe, samo zycie :) Plusy widze ogromne ale to ja. Lubimy gospodarzyc, ja jestem z domu, z ogrodem i polami.
  • Oj @mamlu ; :)Nie taki byl moj cel. Jak szyba peka( to grube hartowane szklo) to idzie rysa a nie, ze sie szklo rozbryzguje po pokoju w drobny mak i wpada Kajowi do oka. Najczesciej dzieje sie tak, gdy nieprawidlowo nalozy sie bierwion tzn. plona one zbyt blisko szyby dajac zbyt wysoka temp. lub gdy drewno styka sie ktoryms ze swych koncow z szyba. Trzeba ukladac drewno gleboko na palenisku, z dala od szyby,  jak Pan Bog przykazal :)i bedzoe ok.
  • Bedzie zatem piec gazowy i kominek opalany drewnem z tymi kratkami wentylacyjnymi, ktore - jesli dobrze zrozumiałam, maja rozprowadzac cieplo.
    Ufffff.... jedna wazna decyzja dzieki Wam podjeta. Dzieki!

  • Dobra decyzja. Też tak mamy... w planie. W praktyce kominka jeszcze nie ma i jest ok. To oznacza, że jak będzie to będzie pełnił funkcję raczej rekreacyjną.
  • Pytanie nr 2
    -Ytong (podobno mozna robic sciane 1 warstwowa bez ocieplenia)
    -Silka (moj blok jest z silki i jest cichy i cieply)
    -Porotherm (pseudoceramika - niektorzy twierdza, ze 'zdrowy' i nie nasiąka wodą)
    czy
    - Beton komorkowy?
     
    Co Was przekonało do tego a nie innego materiału? Czy moze nie ma się co tutaj zmóżdzać i brać cokolwiek, bo wszystkie są podobnej klasy?


  • A czemu nie szkieleciak? Najtańsza konstrukcja, a jak dobrze ocieplić, to wcale nie jest zimniej niż przy tych różnych Ytongach.
  • Nie wiem, co to szkieleciak. Musze doczytać :)
  • U nas tradycyjna ceramika, materiał trwalszy niż beton komórkowy a cieplejszy niż silka.
    Podziękowali 1kluska
  • Kluska u nas pustaki to nie pomogę. 
    Podziękowali 1kluska
  • Ytong podobno zimno i tak ocieplają
    my mamy beton komórkowy plus wełna 15 cm
    jest bardzo ok

    beton  bo najtańszy
    Podziękowali 1kluska
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.