Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Potrawy do 10zł..

1234579

Komentarz

  • A ciekawe czy moglabys mi wyslac taka świeża rybe kurierem? Zasmierdnie sie?
  • Teraz ta zimno ze nie powinna. Ale najpewniej by było podlać przesylka konduktorska w termo torbie z lodem. Ja tak przesylalam do krajowa  mojego rybaka.
  • Po świętach pewnie można wysłać tylko mocno schłodzić coś zamrożone dołożyć torba termiczna kurierowi dać prosto z zamrażarki i po świętach to ważne a jak przed świętami to ok tydzień a nawet dwa tygodnie wcześniej
  • A i żeby ta ryba była przynajmniej wypatroszone, niby jest opcja gwarantowana dostawa na godz konkretną ale dość droga usługa
  • Kurde, jukaa,daleko mam do Ciebie z Gdańska? Robisz smaka tymi rybami tyle lat, że sama się dziwię, że jeszcze u Ciebie nie byłam :P 
  • Wysylalam teraz priorytetem i na drugi dzien doszlo.

  • U nas nie ma wilii bez ryby w cieście, https://www.tesco.pl/smaczna-strona/przepisy/ryba-w-ciescie-7668.html jak raz zrobiłam, to już zawsze musi być!
    Podziękowali 2kowalka sylwia1974
  • edytowano grudzień 2017
    My kupiliśmy ryby dziś drugi rok z rzędu u Pana co ma swoje stawy i hodowle - wioska obok nas :) ma karpie, amury, szczupaki i jesiotry :)  jakie macie ceny  za karpia ? U nas 15 zł /kg 
  • @Bea, śmiało z własną tradycją!
    Podziękowali 2Barbasia kowalka
  • Czemu późno, wigilia w niedziele, dziś wtorek!
    Podziękowali 1kowalka
  • Bratanica męża suchy chleb i korniszony. Wyrosła.
    Podziękowali 1AgaMaria
  • @Bea, moja mama robiła taki tort nalesnikowy na Wigilię, nie pamiętam czym go przekładala, ale na pewno byl na slono.

    U nas na slodko tylko te kluchy z makiem były, wiec tort musial byc na słono.

    Podziękowali 1AgaMaria
  • kiedy dzieci były małe na Wigilii jadły chleb z masłem...i niewiele ponad to.
    Potrawy wigilijne jedzone raz w roku nie były doceniane przez żadne nasze dziecko do ok 5-6 lat.
    Nie odpuszczaliśmy, prosiliśmy i namawialiśmy by próbowali, bez przymuszania...Robiliśmy zawsze dania tradycyjne.
    Teraz nie mogą się doczekać...a ich ulubioną kolacją w roku oprócz Wielkiego Czwartku jest właśnie wigilijna wieczerza.
    A i pewnie , że jeszcze jedno czy drugie pokręci nosem na jakąś tam potrawę, ale każdy ma też swoją ulubioną.
    U nas jest barszcz + paszteciki z farszem pieczarkowo  -cebulowym, makiełki, ziemniaki pieczone, kapusta z grzybami, pierogi z kapustą i pieczarkami, karp pieczony na patelni i łosoś z piekarnika i kompot z suszonych owoców z dodatkiem gruszek i wiśni. z chlebem, masłem i sosem czosnkowym wychodzi 12 potraw  :D
  • @sylwia1974 mogłabyś napisać przepis na te paszteciki z pieczarkami?
  • a gdzie śledź? u nas śledź w śmietanie i śledź z oliwą z grzybkami w occie, jest bez bez bez i ości też się z niego nie wybiera i zdrowy i pyszny mniam

    no i ryba w occie (dorsz) i ryba po grecku (dorsz)

    i zupa rybna z makaronem - tę dzieci uwielbiają a na drugie zajadają pierogi z kapustą i grzybami

    reszta jak tu już wymieniałyście: barszcz z uszkami, karp, kapusta z grzybami, ziemniaczki (wielkopolska!) sernik, pierniki i kompot z suszu ( w tym roku modyfikuję i będzie tylko z jabłek świeżych i suszonych z dużą ilością goździków, żeby chętniej pili ;) )



    Podziękowali 1sylwia1974
  • kika0 powiedział(a):
    @sylwia1974 mogłabyś napisać przepis na te paszteciki z pieczarkami?
    przepis na ciasto krucho - drożdżowe
    1 kg mąki
    2 kostki margaryny
    10 dag drożdży
    1,5 szk wody
    łyżeczka soli

    Składniki szybko zagnieść i włożyć do zamrażalnika na pół godziny

    ( to ciasto jest świetne na rogaliki na słodko, tylko wtedy zamiast wody można dać mąki, soli szczyptę i łyżkę cukru)

    Nadzienie...tu problem z ilością i proporcjami...podam tak mniej więcej:
    ok 70 dag pieczarek, 4- 5 sporych cebul, czubata łyżka majeranku, sól i pieprz wg uznania ( raczej nadzienie powinno mieć intensywny smak, bo w łagodnym cieście zginie jeśli będzie zbyt jałowe), można dodać odrobinę ostrej papryki, albo pieprz cayen.
    Pieczarki i cebulę drobno siekamy. Podsmażamy na oliwie. Pieczarki wypuszczą wodę, podsmażać do czasu aż woda odparuje i jeszcze chwilkę dłużej. Masę doprawić. Ja zaciągam ją też nieco wodą z mąką, by miała bardziej zwartą konsystencję ( nie wypływa podczas pieczenia z pasztecików) Po dolaniu wody z mąką zagotować i ostudzić. Do ostudzonej masy wbić 1-2 jajka.

    Nadzienia nie powinno zabraknąć, a jak zostanie nadaje się do pierogów, krokietów z ciasta naleśnikowego itp.

    Ciasto wyciągać z lodówki porcjami, na posypanej mąką stolnicy rozwałkowywać dość cienko, ale nie tak cienko jak na pierogi. 
    Są dwa sposoby zawijania pasztecików. Albo z każdej porcji ciasta wałkuję koło, nakładam równomiernie warstwę farszu ( niezbyt grubo) i zwijam jak roladę. Potem kroję ukośnie na plastry ( jak makowiec) Warto posmarować jajkiem. 
    Potem na blaszkę i do pieca 180 st ok 15- 20 minut
    Drugi sposób bardziej czasochłonny, ale efekt elegancki.
    Wycinam prostokąty lub kwadraty ok 9X9cm ( ale to już dowolnie)
    smaruję ich środki farszem, tak by z każdej strony został margines ciasta. Po dwóch równoległych bokach zawijam zakładkę tak na ok cm, a resztę roluję w zgrabny pasztecik. Smaruję jajkiem, posypuję oregano, albo czarnuszką, albo sezamem. i do piekarnika j.w.
    Moja córka robiła ostatnio z zuchami paszteciki w kształcie pierogów - też fajnie wyszły ;)




    Podziękowali 1kika0
  • agatak powiedział(a):

    a gdzie śledź? u nas śledź w śmietanie i śledź z oliwą z grzybkami w occie, jest bez bez bez i ości też się z niego nie wybiera i zdrowy i pyszny mniam

    no i ryba w occie (dorsz) i ryba po grecku (dorsz)

    i zupa rybna z makaronem - tę dzieci uwielbiają a na drugie zajadają pierogi z kapustą i grzybami

    reszta jak tu już wymieniałyście: barszcz z uszkami, karp, kapusta z grzybami, ziemniaczki (wielkopolska!) sernik, pierniki i kompot z suszu ( w tym roku modyfikuję i będzie tylko z jabłek świeżych i suszonych z dużą ilością goździków, żeby chętniej pili ;) )



    oprócz męża i jednego syna nikt u nas śledzi nie tknie...a co gorsza ja ich nie jem...więc jak tu robić droga redakcjo? Jeśli chłopaki sobie kupią słoiczek "śledzika na raz" to będą mieli :)
  • a po grecku...o tak...najlepsze robi moja mama i w tym jednym nie robię Jej konkurencji ( bo nie mam szans) Będzie w pierwsze święto to przywiezie mniam...
  • Elunia powiedział(a):
    Dziewczyny jak ktoś nie zdążył z piernikami to polecam dodać przyprawy piernikowej i orzechów do ciatek z płatków owsianych i polać czekoladą. Pyszne. A piernik to murzynek najprostszy i też przyprawa piernikowa. Wiem, że nie koszer ale szybko, smacznie i tanio.
    http://smakolykibereniki.blogspot.com/2013/10/ciastka-z-patkow-owsianych.html
    http://wielkiezarcie.com/przepisy/murzynek-z-powidlami-i-30029872

    Do tego murzyna mozna każdy dżem. Ja zawsze resztki utylizuję.



    Podoba mi sie ten przepis na ciastka! Przeczytalam wszystkie opinie pod przepisem i prawie wszyscy zachwalaja, ktos tam jeden tylko mruczal, ze mu sie ciastka rozlewaly na cala blache i nozem musial kroic a tak to same bdb opinie. Fajnie, ze nie sa czasochlonne, tylko pyk pyk i do piekarnika. Lubie takie przepisy.
  • Murzyn tez fajny a nie pisalam o nim, bo mam swoj sprawdzony murzynski przepis i z niego jade. Zwrocilam uwage na te ciastka, bo szybko sie je robi,  jest co jesc no i zdrowe w miare ;)
  • https://www.kwestiasmaku.com/desery/ciasteczka/ciasteczka_owsiane/przepis.html
    Tu jest też super prosto, i bez jajek.
    Zamiast orzechów, żurawiny itp. dałam posiekane daktyle, suszone śliwki, morele i jabłka (miałam taką mieszankę a la susz, ale mało wędzoną), plus kokos (bo akurat miałam).
    Super szybko, nie za słodko i smacznie (dzieciom jako "zdrowe batoniki robiłam, teraz robimy dla kilku nauczycieli, na Święta).
    k.
  • Ooo, te tez fajne. Pożywne i zdrowe, bo migdaly sa zrodlem wapnia i nienasyconych kwasow tluszczowych a jeszcze platki owsiane i bakalie... Mam pytanie: czy nie rozkruszaja sie bez jajka? Samo maslo/olej je spaja, tak?
  • @Rejczel, u nas się nie kruszyły jakoś specjalnie - były w postaci prostokątów i okrągłych ciasteczek. Ze smakiem bdb. Może te bakalie takie lepiące były? (śliwka, daktyl, morela, jabłko)
    k.
    Podziękowali 1Rejczel
  • edytowano grudzień 2017
    tutaj @Bea na str 10 jest przepis
  • @Bea da się odgrzać...ale jak ma leżakować dłużej, to ja wolę zamrozić i potem do gorącego piekarnika - wtedy są jak świeżo upieczone...jak leżą na wierzchu to lekko wysychają...może nakryć choć ściereczką, a przed jedzeniem na krótko do gorącego piekarnika, by nie zeschły
  • Czy możecie mi dać przepis na szarlotkę na kruchym cieście? marze o takiej z cienkim spodem, z wielka warstwa jabłek kwaśnych i cieniutka góra. @Skatarzyna moze twoja Z ma w specjalnosciach taka? A jak nie cala szarlotkę to chodź przepis na najpyszniejsze kruche ciasto.
  • dzięki @Bea ; ja na słodko też w wielu wersjach...ale i tak wolę z konkretem :)
    cieszę się że Wam smakuje
  • Liście rzodkiewki używam jak sałatę
    Podziękowali 1madzikg
  • Głąb z brokuła. W jakimś programu kulinarnym widziałam jak przyrządzano. Podobno wartościowszy niż różyczki
  • O ja robiłam chipsy z łodyg brokuła
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.