Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Foteliki tyłem do kier. jazdy - moda czy faktycznie bezpieczniejsze?

2»

Komentarz

  • Może i dobre, ale wielu wielodzietnych potrzeboealoby dwu. ;)
  • I jeszcze w opcji, że jednak przodem, korzystam z tego,że  nasze dzieci są drobne i zapinana je wewnętrznymi pasami fotelika, nawet siedmiolatka, a tylko sam fotelik bezwładnosciowym.
  • Do Alhambry się zmieści chociaż jeden?
    Jestem właśnie w trakcie poszukiwania fotelika najmłodszej.
    @Duduś i kto tam jeszcze posiada
    - a co z tymi butami brudnymi? Jak to rozwiazujecie? Po siedzeniach kopią? Buty ściągacie?
    Podziękowali 1Katanna
  • Tez znam ludzi z fotelik.info.
    Nie wiem jak zawodowo zapatrują sie na foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy.
    Ale wiem, ze do niedawna ich ponadszescioletnia corka (ktora byla w jednej grupie z naszym synem) byla w ten sposób wożona. 
    Nie wiem jak jest obecnie, bo nasze dzieci są aktualnie w innej placówce.

    Podziękowali 1Joannna
  • No dobra ja bylam nakręcona przy pierworodnej na jak najlepsze i najbezpieczniejsze. Z braku laku(tyłem były tylko mało dostępne mobi) kupiliśmy mało używanego Romer Kinga. Podobało mi się bawełniane poszycie. Mamy go ale uważam że nie jest to super wygodny fotelik. Na pewno nie do zapinania naszych niedrobniutkich dzieci... Stefek będzie w nim jeździł. Dla pozostałych nie mamy. Wogole n ie wyobrażam sobie naszej siedmiolatki w foteliku tyłem montowanym. A dla chłopaków mamy graco dostać niby skądś. Ito jest z opcja tyłem ale trochę jak zwykła lupina dla maluchów wygląda..  To czym mówicie się teraz jeździ? Te trzyliterowe skróty oznaczają po prostu tyłem lub przodem czy jakaś firma to jest? 
  • @Tola  wejdz na allegro. Radiany sa za 550zl. Uzywam ich od lat. corka do 4.5 lat jezdzila rf do 9 lat ff w pieciounktowym foteliku 
  • Diono radian to fotelik na 7-9 lat
  • @olgal na tych fotelikach jest taka podkładka plastikowa ba buty i łatwo ją przetrzeć. Jak dziecko ma błoto ewidentne na butach to je ściągamy bo nie chce mi się potem tego czyścić 
  • @olgal u nas w zestawie z fotelikiem była taka osłonka foliowa na fotel, więc się nie brudzi. Butów nie ściągamy, ale młoda jeszcze mała, ponad dwa lata ma, więc nawet nie sięga nogami do oparcia fotela.
  • @MAFJa RWF to skrót oznaczający fotelik montowany tyłem do kierunku jazdy a FWF- fotelik montowany przodem. :)
    Pod fotele RWF są łatwe do czyszczenia maty, które zakłada się na kanapę auta. 
    A oprócz dostosowania fotelika do dziecka, trzeba też dostosować fotelik do auta. My w citroenie mamy takie siedzenia pod skosem, że dotychczasowe foteliki nie przylegają domu kanapy i oparcia... :(
    Podziękowali 1MAFJa
  • olgal powiedział(a):
    Do Alhambry się zmieści chociaż jeden?
    Jestem właśnie w trakcie poszukiwania fotelika najmłodszej.
    @Duduś i kto tam jeszcze posiada
    - a co z tymi butami brudnymi? Jak to rozwiazujecie? Po siedzeniach kopią? Buty ściągacie?
    my w galaxie mieliśmy trzy w drugim rzędzie na luzie.
    na środku siedział jakiś "starszak" potrafiący sam się przesiąść ze skraju na środek - my tylko się musieliśmy wychylać, żeby zapiąć, oczywiście przeszkadzając nieco temu, przez którego się pochylaliśmy, no ale cóż... ;)
  • my mamy ochraniacz na fotel- jakiś najprostszy z allegro. I całe szczęście bo tych śladów chyba by się usunąć nie dało ;)
  • edytowano styczeń 2018
    Co do ceny się nie wypowiem - wiadomo, najlepiej jest wozić dziecko na środkowym siedzeniu w rwfie w najnowszym Volvo, karmić ekologicznym jedzeniem i ubierać w bawełnę z bio upraw. Ale każdy według swoich możliwości i priotytetów wybiera z tego, co dla niego ważniejsze. Temat brzmi czy takie  foteliki są bezpieczniejsze - i o tym piszę.

    @Tola @olgal ;- oczywiście że kopią. My mamy na fotelach mamy taką nakładkę z impregnowanego ortalionu, kupiony w Auchan (foliowe się targały). Na długie trasy ściągają buty, bo tak im wygodniej, ale to niezależnie od fotela.

    Co do szerokości - ten fotel na szerokość nie zajmuje więcej miejsca. Mieści się tez w Chevrolet Aveo mojego taty i starej Corolli. Nawet łatwiej go zmieścić w ciaśniejszym aucie JEŚLI  MUSI sąsiadować z takim monotwanym przodem - bo najszersze części, czyli boki i osłony ramion  - mijają się.
    W zasadzie w większości aut problemem może być miejsce dla pasażera z przodu. Z tym, że to problem wynikający z faktu, że w fotelikach montowanych przodem nikt nie zwraca uwagi na to, że musi być zachowana odległość od przedniego fotela, żeby dziecko w czasie wypadku nie uderzyło w niego głową. Tutaj ten dystans wymusza fotelik. I zajmuje on zasadzie tyle samo miejsca niezależnie od wieku dziecka - bo małe dziecko powinno mieć bardziej pochylone, a większe stawia się bardziej pionowo przysuwająć fotelik do krawędzi fotela, przez co zostaje więcej miejsca na nogi.

    @Hope - da się wsadzić na środek, bo tak robię. Na pewno nie jest to wygodne, ale mniejsze dziecko jest lekkie, a starsze samo wejdzie i włoży pasy na ramiona, pozostaje dociągnięcie. Robię to od strony, z której mam taki sam fotelik - bo od strony 15-30 bardzo przeszkadzają jego boki, choć czasem zdarza mi się i z tej strony zrobić bo  nie chce mi się przechodzić ;)

    @Skatarzyna napiasała o kurtkach i poddupnikach  - kurtki zawsze won, koce górą! I także dlatego, że nie uznaję poddupników nigdy - taki fotel się przydaje, bo awaryjnie przewiezie się  w nim dziecko od roku do sześciu.

    @tryk 1,9 jtd i 1,6 z gazem.

    @Skatarzyna można zespawać dwie Multiple tyłkami, linię maja ku temu idelaną ;) I nie trzeba by zawracać! A tak serio to często ktoś potrzebuje mniejszego auta,bo nie zawsze jest potrzeba jazdy w komplecie - i to wtedy jest niezła propozycja biorąc pod uwagę cenę zakupu, ekspolatacji, wielkość bagażnika, małą awaryjność i zwrotność na parkingu.

    @olgal myślę że do Alhambry wejdzie, bo jak pisałam, do mniejszych aut wchodzi. Choć pewnie nie w trzecim rzędzie, bo tam chyba bardzo mało miejsca na nogi jest?

    @MAFja jakbym miała kupić trzy na raz to:
    a) zadzwoniłabym do p.Andrzeja z osiemgwaizdek i poprosiła o rabat specjalny. Oni są bardzo marketingowo nastawieni, czasami dają fotelik w prezencie jak zobaczą ciekawą akcję. Mi dali duży rabat jak usłyszeli, że to już trzeci - a co dopiero trzy na raz?? Ale musisz rozgryźć to jakoś :) Naprawdę możesz się pozytywnie zaskoczyć
    b) jeśli a nie będzie jednak atrakcyjne, rzeczywiście za radą @Malia rozważyłabym te Radiany. Dokładnie nie kojarzę, to stara konstrukcja, ale chyba lepsze niż tanie Joie (najtańsza chyba opcja rwf).
    RWF - Rear Way Facing - tyłem do kierunku jazdy, niezależnie od firmy


    Co do wielkości dzieci mieszczących się w foteliki - WSZYSTKO zależy od konkretnego modelu/firmy. My mamy Axkid MInikid, na szczęście wtedy tańsze  były. Raz próbowałam kupić tańszego Axkida  Wolamxa (wtedy 1000), ale odesłałam, bo różnica w rzeczywistej wielkości duża i szybko z niego by wyrośli, czyli zysk marny. Podobno Britaxy są mniejsze, wspomniane Radiany większe. Reszty nie kojarzę.
    W każdym bądź razie do Minikda wchodzi jeszcze prawie 7 latek - a jest prawie największy wśród swoich o rok starszych kolegów w klasie. Ma ok. 128 i 24 kg waży. Ale wchodzi bardzo na styk i  narzeka, że ciasno. Na co dzień jeździ w foteliku z własnymi pięciopunktowymi pasami. Córka ma 4,5 roku i 116 cm i sporo zapasu jeszcze.

    Nie brałabym raczej rwfa bez nogi - nie da się osiągnąć takiej stabilności. Ja ruszając samym fotelik bujam całym autem, jak przyspawany jest :)

    (żeby nie było, że tylko chwalę - Axkid bardzo rozczarował mnie trwałością - reklamowaliśmy mechanizm zagłówka i zacisk do montażu pasów samochodowych, ten drugi z powodu częstego przekładania między samochodami prze prawie rok, ale i tak uważam, że za taką kasę takie rzeczy nie powinny mieć miejsca. Z drugiej strony Romer King który mieliśmy kiedyś też miała wiecznie połamane styropiany, więc pewnie że nie ma ideałów).




  • My mamy Sharana a jeśli zmienimy to na bus 9 os. vito lub t4
  • @tymka - w Galaxy to i my 3 foteliki w drugim rzędzie wstawialiśmy bez problemu. Za to trzeci był do niczego. Teraz drugi ma dwa prawdziwe fotele i taki beznadziejny środek, który tylko teoretycznie jest siedzeniem. Ale trzeci rząd ma siedzenia za to jak pierwszy.
    No, i w Galaxy bagażnika nie było, trzeba przyznać.
    Zawsze coś za coś.
  • trzeciego rzędu nie zdążyliśmy przetestować, ale fotele tam były normalne, tylko właśnie już dla nas "w bagażniku" - a że nasz Galax już dobił do 16lat i był minimum raz w miesiącu w warsztacie, to nie narzekałam, jak mąż zdecydował, że kupujemy inne auto. Teraz mamy forda transit custom, czekamy na czwarte dziecię i na razie układ 3-2-3, żeby swobodnie do ostatniego rzędu przechodzić na co dzień. I musimy kupić czwarty fotelik i raczej już 4latkę wsadzimy w fotelik przodem... Z moimi lekkimi wątpliwościami w temacie... ;)
  • Jeszcze pytanie czy da się ten fotelik zapiąć dobrze tylko pasem biodrowym?
    Na środkowym siedzeniu mamy tylko taki pas.
    Teraz to miejsce zajmuje baza do foteliko-nosidła niemowlęcego.
    Wcześniej raczej nikt nie siedział na środkowym-wystarczało nam siedzeń z 3 punktowymi pasami. Teraz już nie wystarczy.
    Trzeba przerabiać? Da się w ogóle?
  • @olgal zalezy od fotelika, czy sie da. NP. Klippan Kiss 2 chyba sie da.
  • @olgal , Radiana się da, sama tak montowałam nie raz. Nawet lepiej biodrowym. Radiany zmieszczą się 3 w prawie każdym samochodzie oprócz może najmniejszych. Wąską podstawę mają. 
    Naprawdę Diono  mi nie płaci za reklamę :)
  • @Malia ; jaki masz samochód? Bo mi z tyłu mieszczą się ledwo dwa wąziutkie fotele przodem Jane. Chciałabym kupić RWF zamiast kołyski jak mała wyrośnie, ale nie wiem czy w naszej skodzie fabii to możliwe...
  • @Tola  oczywiscie zalezy od dziecka. Okazuje sie ze chyba przeholowalam z tym radianem. Amerykanska wersja ma rwf do 23kg, ff do 40 kg. Z kolei na allegro pisza ze w 5 punktowym do 25 kg. Moze wersja na Europe sie rozni. Mysle ze trzeba to sprawdzic dokladnie w instrukcji producenta a nie polegac na sprzedawcy allegro. Jezeli chcesz moge zadzwonic do customer service Diono I zbadac sprawe.

    a odpowiadajac bezposrednio na pytanie to corka jezdzila komfortowo rwf do 4,5 Roku w radianie a potem do 8 roku ff. Na ostatni rok do 9 lat przesiadla sie w Diono Pacifica ( prawie taki sam jak radian tylko bez "uszu"). Potem booster Diono Monterey. Ale ona drobna jest bardzo.
  • @Agnieszka88 , radianow uzywam od 9 lat I kilka samochodow bylo w tym czasie. Nigdy nie musialam 3 montowac ale wejdz na strone Diono. Oni reklamuja ze 3 sie zmieszcza z tylu. Zreszta dla mnie wizualnie wygladalo ze I w hondzie accord I w Toyota Camry I w vw Jetta I w Kia ceed sie spokojnie 3 radiany mieszcza. Naprawde waska podstawa.
  • My mamy Diono ściągane ze Stanów i Paweł Kurpicki z foteliki info mówi się się różni na plus względem tych produkowanych na Europę
  • @zapominajka na to wyglada skoro tylko do 25 kg ma byc☹️ A nie Wiesz jaki limit wagowy jest rwf w tych na Europe?
  • a macie rady ktorych rwf na pewno nie kupować bo np. niebezpieczny badziew?
  • Malia powiedział(a):
    @zapominajka na to wyglada skoro tylko do 25 kg ma byc☹️ A nie Wiesz jaki limit wagowy jest rwf w tych na Europe?
    Nie
  • edytowano styczeń 2018
    @Malia @Duduś albo ktoś obeznany z tematem...
    Czym się roznią fotellliki diono radian 5 od diono radian rxt i xtsl?
  • @olgal xtsl to starsza wersja radianow. Starsze wersje miały nizsze limity wagowe. Np moj radian xt z 2009 roku ma rwf do 15kg, nowe rxt maja rwf do 23kg. 

    Co do radiana 5 sie nie wypowiadam, bo to wersja na europę, nie widziałam tego fotelika, ale zapominajka powołując się na foteli.info mówi, że radiany 5 różnią się na minus od amerykańskich. Chociaż w sumie wizualnie na zdjęciu wyglądają identycznie.

    No dobra, weszłam na stronę diono w uk i jest że radian 5 rwf do 25kg, ff też do 25kg. To już dla mnie zupełnie niezrozumiałe. W usa radiany mają rwf 23kg, ff do 90 lb czyli pewnie jakieś 40kg.
    Z tej kategorii fotelikow jest też Diono Rainier w usa, ale on ma dodatkowe wzmocnienie na górze i już 3 się nie da zamontować na tylnej kanapie.

    Mam wrażenie że bardziej namieszałam niż pomogłam.

    Ja w sumie mam 5 fotelików Diono i bardzo polecam właśnie Radiany i później Monterey w klasie booster, bardzo polecany przez fotelik.info. Śmieszna cena za fotelik tej jakości, zapłaciłam $60.

    Ale nawet diono zdarzył się niewypał: booster cambria to straszne badziewie.
  • I jeszcze: to bardzo solidne foteliki, ciężkie, na stalowej ramie. Trzeba również dokładnie przeczytać instrukcję przed montażem.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.