Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Jak to jest z grekokatolikami?

Niezmiernie mnie ciekawi ten temat. Jak rozumiem są oni częścią Kościoła katolickiego, więc nie mogą być przez rzymskich katolików traktowani tak jak prawosławni czy protestanci (heretycy, odstępcy od prawdziwej wiary, ogólnie "gorsi"). Wyczytałam, że ze względu na inną tradycję nie obowiązuje u nich celibat z wyjątkiem biskupów, inaczej są udzielane sakramenty. Moje pytania:

1. Czy ślub rzymskiego katolika/katoliczki z greckim katolikiem/katoliczką wymaga jakichś formalności poza tymi, które są przy "zwykłym" ślubie?
2. Czy rzymski katolik może zacząć chodzić na msze do grekokatolików, swoje dziecko ochrzcić, od razu bierzmować i dać dostęp do komunii (razem) i wychowywać zgodnie z grekokatolicką tradycją?
3. Czy grekokatolicki zakonnik może "przejść" do zakonu rzymskokatolickiego i odwrotnie?
4. Czy rzymski katolik może - mając żonę - starać się o przyjęcie do seminarium grekokatolickiego, aby zostać żonatym księdzem w obrządku grekokatolickim?

Czy któraś w tych osób robi coś "złego"?
Czy w Watykanie grekokatolicy sprawują jakieś urzędy?

Komentarz

  • puszka z Pandorą
    :)
    Podziękowali 1Berenika
  • Tym bardziej chętnie się dowiem :)
  • Miałam nieco kontaktu z grekokatolikami, ale przyznam, że na większość pytań nie potrafię odpowiedzieć. To, co wiem: są to w pełni katolicy, jak my, posłuszni Papieżowi. Właściwiej byłoby ich nazywać rzymskimi katolikami obrządku greckiego. Zresztą nie tylko oni mają inny obrządek, rytów w Kościele jest przynajmniej kilka. Można brać udział we Mszy św. obrządku greckiego. Jedyny problem, że taka "egzotyczna" dla nas forma może nam utrudniać skupienie.
    Podziękowali 1joanna_1991
  • W przypadku katolików obrządku ormiańskiego nie ma najmniejszego problemu, by katolik obrządku rzymskiego ochrzcił dziecko w rycie ormiańskim. Ksiądz tylko pyta o przyczyny takiej decyzji. W znanych mi przypadkach wystarczała deklaracja jakiś tradycji rodzinnych w którymś pokoleniu. Wtedy chrzest jest z bierzmowaniem razem. I jest ważny w całym kościele rzymsko-katolickim niezależnie od obrządku.
    Podziękowali 1joanna_1991
  • Miałam przyjemność poznać dwie siostry grekokatolickie z Łotwy, z Rygi. Uczestniczyły w pieszej pielgrzymce Tradycji Katolickiej z Warszawy na Jasną Górę. Ciekawiło nas jak się odnajdują w modlitwach po łacinie, w rycie Mszy św.(nadzwyczajnym oczywiście). Miały charakterystyczne stroje, inne niż jesteśmy przyzwyczajeni. Była wraz z nimi dziewczyna, córka księdza grekokatolickiego. 


    Podziękowali 1joanna_1991
  • @joanna_1991 nie ma przeszkód kanonicznych do żadnego działania z tych które podałaś. Zawsze istnieje tylko pytanie po co? I kwestia zgody przełożonych kościelnych. Kardynałem był na pewno arcybiskup Lubomyr Huzar. Mam wrażenie,  że w konklawe przedstawiciele innych katolickich wspólnot obrządków wschodnich brali udział. 
  • Dostałam w międzyczasie odpowiedzi na pytania od jednego z użytkowników na pw.

    @jan_u Myślałam o sytuacjach, kiedy np. pozna się grekokatoliczka oraz rzymski katolik i zechcą wziąć ślub lub kiedy rzymski katolik w jakiś sposób lepiej się odnajdzie w tamtej tradycji i liturgii lub kiedy ktoś zamieszka w kraju, gdzie jest liczba taka społeczność katolicka.

    Za to punkt 4. mógłby być w zasadzie obejściem celibatu. Ciekawa jestem czy coś takiego się praktykuje.
  • Nie ma przeszkód kanonicznych.  W jednym ze zgromadzeń zakonnych (Marianie?) są księża kształceni jako birytualiści, potrafiący odprawić mszę świętą w obu obrządkach (rzymskim i bizantyjsko-ukraińskim).
    Natomiast z tym celibatem, to chyba trudno byłoby uzasadnić ot tak. Co innego pewnie, gdyby właśnie z jakichś powodów faktycznie zaczął uczestniczyć we wspólnocie wiernych tego obrządku i po pewnym czasie zgłosił chęć przygotowania do święceń. Ale to co najmniej nieoczywiste. Na szczęście nie świeci się wszystkich chętnych tylko jednak jakoś weryfikuje te pragnienia.
    Podziękowali 1joanna_1991
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.