Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Pocieszenie MEN z okazji strajku

edytowano kwiecień 2019 w Ogólna
"Informacja MEN dla rodziców w związku ze strajkiem nauczycieli.

 Do obowiązków dyrektora szkoły i przedszkola należy zapewnienie uczniom bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu na terenie placówki (1) i nie zwalnia go z tego obowiązku przystąpienie nauczycieli do strajku (2).

 Strajk nie stanowi przyczyny odwołania zajęć w przedszkolu i szkole oraz jej zamknięcia (3).
 W sytuacji strajku w przedszkolu lub szkole, dyrektor ma obowiązek zawiadomienia o tym fakcie rodziców uczniów.

 Zapewnienie opieki (4) odbywa się zgodnie z planem pracy przedszkola oraz szkoły, tj. z tygodniowym rozkładem zajęć dydaktycznowychowawczych, w tym godzin pracy świetlicy, łącznie z zapewnieniem posiłku, jeżeli dziecko z niego korzysta.

 Jeżeli rodzic został powiadomiony o strajku, wówczas ma prawo do informacji o sposobie zapewnienia przez szkołę lub przedszkole zajęć opiekuńczych w tym czasie.
 Rodzic, jeśli nie otrzyma komunikatu od dyrektora szkoły lub przedszkola, że nauczyciele przystępują do strajku, bez obaw może przyprowadzić lub wysyłać dziecko do szkoły i nie może spotkać się z sytuacją odesłania lub nieprzyjęcia dziecka do placówki oświatowej.

 Jeżeli pomimo wskazanych obowiązków dyrektora szkoły lub przedszkola, rodzic nie otrzyma wystarczającej informacji, a placówka nie zapewnia opieki dziecku na czas strajku, powinien zgłosić ten fakt do organu prowadzącego (5) oraz kuratora oświaty (6).

 1.Art. 68 ust. 1 pkt 6 i ust. 5 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, z późn. zm.) oraz  2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. poz. 69, z późn. zm.).
 2.Art. 7 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2018 r. poz. 967, z późn. zm.).
 3. 18 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. poz. 69, z późn. zm.).
 4.Art. 44 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, z późn. zm.), Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań wobec szkół i placówek (Dz.U. z 2017 r. poz. 1611), Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 marca 2017 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół (Dz.U. z 2017 r. poz. 703) oraz Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 lutego 2012 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 204).
 5.Art. 10 ust 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, z późn. zm.).
 6.Art. 51 ust 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, z późn. zm.)."
«1

Komentarz

  • edytowano kwiecień 2019
    .
  • edytowano kwiecień 2019
    A co ma dyr zrobić?
    Sam ten obiad chyba ugotować!

    Na 100% nie strajkują katecheci! Także pomoc jakaś będzie.
    Decyzja o strajku  powinna być już dzisiaj, bo przecież jak dyr ma to zaplanować!
    Rodzice też żądają informacji co dalej!
  • Mnie przyszła informacja ze dyrektor osobiście zapewni opiekę a że nie mam z kim dziecka zostawiać to skorzystam...
  • @Nika76 u nas też tak ma być
  • edytowano kwiecień 2019
    Tak się zastanawiam i nie wiem..  niech mnie ktos oświeci w strukturach oświaty. 

    MEN to strajkuje również czy zmusza szkoły do zapewnienia opieki mimo strajku?

    Jeśli pytanie jest głupie to przepraszam, ale z racji bieżących od lat własnych problemów nie śledzę dokładnie problemów w kraju. ..
  • Pocieszyć się można 
    Nawet ubawic 
  • edytowano kwiecień 2019
    Obliguje dyrektora pomimo strajku
  • Mnie nie śmieszyła wizja braku możliwości pójścia do pracy
  • edytowano kwiecień 2019
    Kiedy wraz z innymi samotnymi matkami podpisywałam petycję o pomoc dla mam poza programem wsparcia - to z racji tego że walczyłysmy nie tylko o kasę dla siebie ale i dla dzieci - a zwłaszcza dla nich - nie pozostawiałysmy tych dzieci bez opieki w ramach strajku   ....

    I jeszcze tak sobie mysle....
    Jeśli nauczyciele też mówią że dbają o dobro dzieci to ja to biorę serio i na myśl mi nie przyszło że jak im oddam dziecko w czasie pracy pod opiekę to znaczy iż mam gdzieś ich potrzeby....
    A jak to będzie wygladac jak oddam?
    Że nie popieram konieczności podwyżek dla nich?
    @Kociara powiedz mi proszę 
  • ja bym pomyślała, ze miałaś"nóż na gardle" i innego wyjścia nie miałaś

  • To pismo jest wadliwe prawnie.
    Mieszanina informacji i własnych interpretacji. 
    Prawo,konstytucyjne-do strajku zaklada,ze na czas jego trwania nie wolno zmuszac nikogo do podejmowania działań niezgodnych z prawem. 
    Wymuszanie zapewnienia opieki nad dziecmi w sytuacji strajku nosi znamiona łamania prawa a dyrektor, który będzie wymuszal na pracownikach odstąpienie od strajku moze byc podany do sądu.  

    Dyrektor w sytuacji,kiedy nie jest w stanie zapewnić bezpiecznych warunków pobytu wnosi do organu prowadzacego o wydanie zgody na zawieszenie zajęć. 
    Przepisy,które podają kuratoria pod naciskami MEN nie maja tu więc zastosowania. 

    To tak,jakby ktos uznal,ze strajk na kolei nie jest powodem zawieszenia kursowania pociagow a srtajk pilotow nie moze byc powodem odwołania lotów. 

    Bardzo jestem ciekawa,jak sie sprawy beda toczyc później,bo związki otrzymuja mnóstwo informacji nt bezprawnych dzialan dyrektorów placówek  ( czesc z nich wynika oczywiscie z naciskow rządowych)

    Podziękowali 3beatak isza Monika73
  • @Nika76 ; - jesli masz informacje, ze placowka nie jest w stanie zapewnic opieki dzieciom a przyprowadzisz je mimo to do placowki to musisz sie liczyc z tym ze nikt sie dzieckiem nie zaopiekuje. Nie masz prawa moim zdaniem uciekac się do szantażu emocjonalnego.
    Jesli np rodzic jest w takiej sytuacji,ze np ląduje w szpitalu a wychowuje je sam to tez podrzuci dziecko nauczycielowi?

    Moze na ten czas Twoim dzieckiem zaopiekuje sie jego ojciec?

    @Karolinka dyrektora obliguje prawo,ale jednoczesnie tym samym dyrektor nie moze naruszac innych praw
    Podziękowali 2beatak Karolinka
  • Mnie tą informację przesłał dyrektor przez dziennik
  • To jest generalnie masakra.
    W szkołach i tak większy luzik bo dzieci małych jest mniej ale w przedszkolach? 
    My mamy info że nie przyprowadzamy dzieci do przedszkola, od 6.00 dyrektor będzie wystawiał zaświadczenia o zamknięciu placówki.
  • edytowano kwiecień 2019
    "Uciekam się do szantażu emocjonalnego"
    Ciekawe. Myślałam że jak ktoś deklaruje opiekę bo jest do niej zobligowany dokumentem który mi przesłał to ja tą deklarację traktuję serio..

    A ona jest tak na niby?

  • Nika jeżeli będzie dużo dzieci, a w placówce będzie tylko dyrektor i katechetka to nie ma możliwości mimo chęci zapewnić dobrej opieki.
    Dyrektorzy mają związane ręce, boją się więc wysyłają takie pisma ale pewnie liczą na to, że kto nie jest kompletnie zmuszony do przyprowadzenia dziecka to go nie przyprowadzi.
    A jeśli ilość dzieci przekroczy ich możliwości to też pewnie będą zmiszeni zamknąć placówkę.
    Podziękowali 2Nika76 kociara
  • U mnie w gminie strajkuje 15 szkół na 16 (jedna nie strajkuje ze względów proceduralnych). Wszyscy rodzice, również ja, dostaliśmy pismo, że szkoły są zamknięte do odwołania strajku, gdyż dyrekcja nie jest w stanie zapewnić uczniom bezpieczenstwa. Nauczyczyciele, którzy nie strajkują, zostaną oddelegowani do pobliskich placówek kulturalnych i sportowych. 
  •  Nie masz prawa moim zdaniem uciekac się do szantażu emocjonalnego

    No co Ty nie powiesz... A ZNP to nie ucieka się do szantażu emocjonalnego? 
  • O. Czesc @argento ; :)
    Troche Cie brak,jako meza nauczycielki w strajkowym wątku bylo. Przeciez nie raz pisales o nauczycielskiej rzeczywistości ...

    Rozumiem,ze Małzonka nie strajkuje i w razie czego ewentualnej podwyzkinie przyjmie, odda na Caritas skoro metody takie nie teges  :)
    Podziękowali 1beatak
  • No właśnie strajkuje tak teges... 
    Podziękowali 2kociara Laf2011
  • edytowano kwiecień 2019
    @kociara, a ci, którzy nie głosowali na PiS rezygnują z 500+, rozumiem, bo argument o przyjęciu lub nieprzyjęciu podwyżki jest z takiej właśnie półki. Chyba demokracja jest i można strajkować i można nie strajkować.

  • @Nika76 już że dwa razy przewinęła mi się informacja, że bawialnie dla dzieci organizują w razie strajku zajęcia dla dzieci tylko trzeba się wcześniej zapisać, oczywiście nie za darmo, ale w razie czego może to jakaś opcja?
    Podziękowali 1Nika76
  • W Cieszynie są zajęcia dla dzieci w bibliotekach i ośrodkach kultury. 
    Podziękowali 1Nika76
  • Dziękuję. . Mój syn póki co się zadeklarował 
  • Jeżeli w szkole nie strajkuje 100% nauczycieli, a tylko część, to oczywiście lekcji nie będzie (bo szkoła przystąpiła do strajku), ale świetlica powinna być otwarta i przyjąć przynajmniej część dzieci (25 dzieci na 1 opiekuna).
  • Aneta powiedział(a):
    Jeżeli w szkole nie strajkuje 100% nauczycieli, a tylko część, to oczywiście lekcji nie będzie (bo szkoła przystąpiła do strajku), ale świetlica powinna być otwarta i przyjąć przynajmniej część dzieci (25 dzieci na 1 opiekuna).
    Ale to nie jest takie proste. 
    Moze sie to zmieniać codziennie przeciez,bo codziennie rano decyzje mogą byc różne.  I co jesli np od 6.30 do 10.00 pojawia sie sami strajkujący a niestrajkujący ok 9.40 wg swojego planu? 
    Dyrektor wychodzi i mowi -drodzy rodzice ,na ten moment mam wyłącznie strajkujacych. Ale mogą panstwo poczekać do 10 bo wtedy przychodzą kolejni nauczyciele i może oni nie będą strajkowac.  A teraz ponownie zamykam drzwi. Do zobaczenia o 10
    Podziękowali 2andora isza
  • Inny problem to np. przy czterech niestrajkujących (25 dzieci na opiekuna): jak powiedzieć rodzicowi 101 dziecka, sorry nie przyjmiemy. 
    Podziękowali 1kociara
  • Z tego co się u nas mówi w Gdańsku to jednak bardzo wielu rodziców popiera strajk i jak tylko da radę to zostawia dzieci w domu, u babci, biorą wolne. Nieliczni będą zaprowadzać dzieci.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.