Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Nauka gry na instrumencie u leworęcznych

Jedna z moich córek jest w II klasie SM na fortepianie. Leworęczność nie przeszkadza jej w grze, co najwyżej musi zwracać uwagę, żeby nie grać głośniej lewą niż prawą. Radzi sobie bardzo dobrze, ale za rok przed nią wybór drugiego instrumentu, a ona konsekwentnie upiera się przy skrzypcach. Obawiam się, że w tym przypadku odwrotna lateralizacja może jej sprawiać problemy. Poczytałam w necie i opinie są mocno podzielone - jedni uważają, że leworęczni powinni grać na normalnych skrzypcach, drudzy - że na specjalnie przerobionych dla leworęcznych (metoda tego przerabiania to osobny temat ;-) ). Macie jakieś doświadczenia w tym temacie?

Komentarz

  • @Elunia a używała zwykłych skrzypiec, czy lewostronnych?
    I na jakim dęciaku potem grała? Namawiam młodą na flet lub klarnet, ale nie chce słyszeć.
  • U nas leworęczni na klarnecie i waltorni więc nie pomogę ( ale podbiję).
    Podziękowali 1aghi
  • edytowano kwiecień 2019
    Ja miałam leworęcznego na skrzypcach.  Pracował więcej nad prowadzeniem smyczka. To wszystko.  Początki trudne, ale szybko wycwiczył.  Moim zdaniem skrzypce dla leworęcznych niepotrzebne.  
    Podziękowali 1aghi
  • W gitarze to pomaga nawet wg niektórych.. na gryfie się łatwiej śmiga a lewa rękę na strunach być może łatwiej rozluźnić.... na skrzypacach wg mnie tez przeszkadzać nie powinno..
    Podziękowali 1aghi
  • moja córka ( 6 lat) leworęczna, od kilku m-cy uczy się grać na skypcach, według nauczycielki daje radę( sama dobie wybrała ten instrument), Skrzypce dla praworęcznych. Dwie starsze córki grają na cornecie i pianinie( obydwie są praworęczne), co zauważyłam, to, ze leworęczna córka zaczęła grać tez na pianinie, sama ćwiczy( starsza córka jej trochę pomaga ), i daje świetnie radę, w ogóle nie widać, żeby była leworęczna, grając na pianinie( przynajmniej ja nie słyszę) , nie pomogłam za bardzo, śle odbiłam -:)
    Podziękowali 1aghi
  • córka jest leworęczna i opanowała skrzypce bez problemu
    Podziękowali 1aghi
  • Skoro fortepian jest głównym instrumentem w SM, to skrzypce nie mogą być dodatkowym. 
    U nas chyba jest flet. A Wy jakie instrumenty możecie wybrać?
  • U nas jest tak, że jeżeli ktoś ma fortepian jako główny, to drugi może wybrać sobie dowolny. A jeżeli ma inny jako główny, to drugi musi być fortepian.
    Ale to niestandardowa SM, katolicka i bardziej chóralna, więc nie ma wymuszonej liczby uczniów na danym instrumencie, wybierają co chcą.
    Podziękowali 1Felicyta
  • Moje córki leworeczne jedna skonczyla I stopien na skrzypcach, druga Ii stopien na wiolonczeli. Leworęczność nie była problemem.
    Podziękowali 1aghi
  • Moja najstarsza jest leworęczna, chodzi na pianin i fajnie jej idzie, rozwinęła prawą rękę. Marudzi jednak, że chce na klarnet.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.