Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Tabliczka mnożenia

Szukam pomysłów na naukę tabliczki mnożenia. Czytałam ostatnio o kartach Grabowskiego. Ktoś może korzystał i mógłby powiedzieć, czy warto? 
Podziękowali 1MAFJa

Komentarz

  • Nie znam tych kart ale ja miałam drewniane klocki kupione wieki temu w lidlu. Na kostce z jednej strony np. 2x5 a z drugiej 10 (i tak cała 100) do tego woreczek. W czasie nauk moich, dużo przed programem szkolnym losowałam klocek i czytałam , młody zgadywał ja zgadł to wygrał i dostawał klocek jak nie zgadł klocek mój. Każdy chciał wygrać i po moesiącu codziennej gry znali na wyrywki.
    Podziękowali 1Mle
  • U mnie 9x najlepiej umieją, bo na palcach liczą.

    Ale poza tym chyba tylko na pamięć. No i licza, po 3, po 4. Czyli same wyniki na pamięć.
  • U nas nic nie działalo tylko wykuc.
    I przy wszelkiej wolnej chwili ćwiczyć. 
    Na spacerze pytać. Kilka razy dziennie i weszło. 
    Podziękowali 3blaekie Aniela Agula
  • Moja obserwacja też jest taka, wyuczyc na pamięć 
  • Moje zdanie takie-najpierw zadbac o to,by mnozenie zostalo "zrozumiane" ( czyli tu się klocki jak najbardziej przydadzą) a potem po prostu nauczyc sie trzeba na pamięć i tyle
  • Hehe tez szukałam kiedyś metody i przychylam się do zdania żeby wykuć na pamięć  :) to najlepsza metoda.
  • Zawsze piszecie ze na pamięć... Ale jak na pamięć? Przecież to trzeba rozumieć,  moi liczyli , starszy po prostu znał każdy  wynik jako 7 latek i nigdy nie musiał ćwiczyć, młodszy miał na tablecie taką aplikację o nazwie Matematyka tam można ustawić dowolny rodzaj działań i ich wysokość i raz dziennie miał w to zagrać
    A wiecie że są też takie z ortografią?  Dziecko dostaje np 30 wyrazów na ż rz i liczy mu błędy . Zainstalowalismy ja na jednym telefonie i 10 latek dostaje go do .... grania w Orto haha
    Podziękowali 1Aneczka08
  • my zaczynaliśmy od liczenie na kratkach w zeszycie, np 3x4 to dziecko rysowało prostokąt 3x4 kratki. Ta metoda co filmik zalinkowałam jest moim zdaniem bardzo pomocna, podobnie jak z palcami do liczenia x9.

    No moi nie chcą się uczyć na pamięć niestety, mają to w nosie, tyle, że my na ed i nie mają z tego sprawdzianów;-).
    Po jakimś czasie liczenia tymi metodami co wyżej to wchodzi samo do głowy.

    i dużo ćwiczeń pisemnych u nas z superkida.

    Mnożenie liczb wielocyfrowych w słupkach, dzielenie pod kreska już od 2-3 klasy.
    Mnożenie w słupkach można wprowadzić na bardzo prostych przykładach typu 321 x 12
    a dziecko jest dumne, że umie to policzyć.
    Podziękowali 1Joannna
  • agatak powiedział(a):
    Zawsze piszecie ze na pamięć... Ale jak na pamięć? Przecież to trzeba rozumieć,  moi liczyli , starszy po prostu znał każdy  wynik jako 7 latek i nigdy nie musiał ćwiczyć, młodszy miał na tablecie taką aplikację o nazwie Matematyka tam można ustawić dowolny rodzaj działań i ich wysokość i raz dziennie miał w to zagrać
    A wiecie że są też takie z ortografią?  Dziecko dostaje np 30 wyrazów na ż rz i liczy mu błędy . Zainstalowalismy ja na jednym telefonie i 10 latek dostaje go do .... grania w Orto haha
    Ano najpierw trzeba zrozumiec,czym jest mnożenie.  Dlatego najpierw dodawanie trzeba miec opanowane. A potem trzeba wykuc na blachę. Po prostu.
    Przeciez my tez mnożąc sobie w pamięci np 7×8 nie dodajemy w pamięci, tylko po prostu pamiętamy ile to jest- rozumiejac zasadę 
    Podziękowali 3E.milia Agmar Subiektywna
  • edytowano maj 2019
    Mam wrażenie kociara ze mój mózg jednak każdorazowo przelicza ;)
    Ja jestem bardzo matematyczna
    Podziękowali 2Joannna MAFJa
  • No ja przeliczam. A metoda na palcach jest ekstra.
    Podziękowali 1Subiektywna
  • odmawiając  codziennie różaniec  znam  wszystkie części  i nawet kiedys mi sie myliło  błogosławion z błogosławionas
  • Metoda na palcach ma tylko jedną wadę- trudno ją porzucić w późniejszym wieku i naumieć się pamięć. A głupio wygląda dorosły człowiek liczący w sklepie na palcach.


    I nikt mi nie powie, że bzdury piszę, bo całą tabliczkę mnożenia znam na pamięć a mnożenie przez 9 tylko na palcach.  B)
  • Aniuszka powiedział(a):
    Szukam pomysłów na naukę tabliczki mnożenia. Czytałam ostatnio o kartach Grabowskiego. Ktoś może korzystał i mógłby powiedzieć, czy warto? 
    Fajne. Mamy. Polecam. 
  • Karty Grabowskiego są fajne. "Tłumaczą" mnożenie, ale cel jest jeden: nauka na pamięć. Serio. Do 10x10 to nie powinien być problem. Kiedyś się uczyliśmy didatkowo 15x15, 13 x13 i świat się nie zawalił
    Podziękowali 1OlaOdPawla
  • @Malgorzata u nas uczą wierszyków na pamięć i to od przedszkola :) u za się dodawania odejmiwania do 30 i jak pojmą zaczynają mnożenie w tym zakresie, potem poznali dodawanie do 100 i tabliczkę do 50, a potem doskonalili do 100 dodawanie i odejmowanie i teraz mnożenie do 100
  • Ja tam do tej pory mam problem. Na pamięć umiałam w szkole. Potem zapomniałam, bo gdzie sie mnozenie uzywa? Człowiek liczy na kalkulatorze, a nie w pamięci.
  • Malgorzata powiedział(a):
    Agmar powiedział(a):
    @Malgorzata u nas uczą wierszyków na pamięć i to od przedszkola :) u za się dodawania odejmiwania do 30 i jak pojmą zaczynają mnożenie w tym zakresie, potem poznali dodawanie do 100 i tabliczkę do 50, a potem doskonalili do 100 dodawanie i odejmowanie i teraz mnożenie do 100


    Fajnie .
    Zazdraszczam .
    Ale tak wychodzi z podręcznika tzn ta matematyka 
  • Heh nie na pamięć! ;) albo nie każdy 
    Żadnej traumy u nas nie było ani problemu z mnożeniem,wygrywają konkursy matematyczne więc mnożenie to naprawdę był drobiazg :)
    A i w naszej szkole publicznej wierszy uczy się 2 razy do roku, cała szkola recytuje a najlepsi recytują na szczeblach powiatowych
  • Mam fajną pomoc do nauki tabliczki mnożenia
    "Nauka mimo woli". To jest płyta ze śpiewaną rymowaną tabliczką mnożenia.
  • @AleksandraB zalinkujesz? 
    Brzmi ciekawie 
  • @Sywunia spójrz na stronę dobrestopnie.pl
    Podziękowali 1Sylwunia
  • To nagranie potworniedzialalo mi na nerwy. Ucieszyłam się,  gdy płyta uległa uszkodzeniu. ;)
    Podziękowali 1AleksandraB
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.