Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Rytuały rodzinne na Wielki Post

edytowano marzec 2011 w Ogólna
Macie jakieś?
Chodzi o coś co można robić e=razem z dziećmi, żeby ten czas nie przeszedł im niezauważony (młodsze), albo żeby przeżyły go głębiej (starsze).

My mamy zamiar wprowadzić rytuał, który opiszę szerzej jutro na blogu, ale chciałam Wam już dziś napisać, w razie gdyby ktoś też chciał.

Zrobimy cierniową koronę (w wiklinowe kółko powbijamy wykałaczki, można też zrobić z ciasta, albo masy solnej - warkocz zapleciony w kółko), codziennie po wieczornej modlitwie zrobimy krótki rachunek sumienia z naszych WP-postanowień i za każdy "sukces" każdy będzie mógł zamienić kolec z korony (wykałaczkę) na kwiatek (zrobię z bibuły, ale można też kupić sztuczne). Na Wielkanoc mam nadzieję że korona dla Jezusa będzie pełna kwiatów.:bigsmile:
Podziękowali 3Małgorzata32 Basja Agmar
«1

Komentarz

  • Widziałam u Ciebie na FB. Super!
    Inne pomysły tam zamieszczone też mi się podobają. Wieczorkiem sobie poczytam.
  • Dla młodszych dzieci - rewelacja, wydaje mi się...!
    Jesteś, Joanno, bardzo, bardzo twórcza...! :bigsmile: Super!
  • [cite] Olesia:[/cite]Dla młodszych dzieci - rewelacja, wydaje mi się...!
    Jesteś, Joanno, bardzo, bardzo twórcza...! :bigsmile: Super!

    :) podpatrzyłam na hiszpańskim blogu
  • Joasiu, chodzę zgryziona, bo nie mam pomysłu na WP dla Zosi, a Ty mi tu takie cudo:whorship::whorship::whorship:

    Dziękuję Ci bardzo i zaraz idę na blogspot:winkkiss:
  • korona po angielsku
    i korona po hiszpańsku :)

    u mnie dopiero jutro, bo chyba dzis już nie dam rady
  • A to widzieliście?
    Różaniec nienarodzonych

    Piękne...
  • u mnie będzie jutro po polsku...

    szczerze mówiąc nie bardzo mam pomysł co z nim zrobić... naklejać naklejki? ale jakie, żadne mi klimatem nie pasują... w najgorszym wypadku będziemy po prostu kolorować kolejną kratkę
    może Wy macie jakieś inne pomysły?
  • edytowano luty 2017
    Minęło 6 lat a ja dziś chciałam założyć nowy wątek o identycznym tytule, człowiek się jednak nie zmienia aż tak bardzo jak by chciał...

    W każdym razie liczę na to, że podzielicie się Waszymi pomysłami :)

    My w tym roku będziemy testować Zdrapkę Wielkopostną.
    http://wzch.org.pl/index.php/dzialalnosc/kalendarz-wielkopostny

    Niestety nakład tegoroczny już wyczerpany - naprawdę szybko trzeba zapolować...
    Zobaczymy co z tego wyniknie. Bardzo ciekawa jestem zadań, potem podzielę się wrażeniami. 
  • Druga rzecz to - pomysł podpatrzyłam tu na forum - codziennie losujemy osobę dla której będziemy szczególnie mili.
    Rozumiem, że wyrzeczenie się słodyczy to dla dzieci spore wyzwanie (dla mnie chyba nawet jeszcze większe), ale jednak chciałabym by te postanowienia wielkopostne szły bardziej w kierunku pracy nad charakterem, a nie tylko apetytem.
  • W zeszlym roku Mloda (wtedy siedmiolatka) miala skarbonke na jalmuzne postna, wrzucala wszystkie drobne znalezione i dostane, reszte z zakupow itd. w Wielkim Tygodniu zaniosla do skarbonki w kosciele. Zwykle sobie za to kupuje jakiesnotesiki czy kredki, wiec wyrzeczenie bylo prawdziwe.
    Podziękowali 2Joannna Katia
  • Dziś rano zrobiliśmy pierwsze losowanie i fajnie:
    - dzieci zrobiły miny sugerujące, że wylosowały siebie nawzajem (co nie jest prawdą, bo córkę wylosowałam ja)

    I wiecie, jak super! spokój taki - "bali się" sobie nawzajem dokuczać (ostatnio szczególnie rano był taki klimat, że wrr...), bo wiadomo, że żadna radocha dokuczać komuś, kto ma plan być dla ciebie miły ;)
  • A macie do polecenia jakąś Drogę Krzyżową (w sensie książkę) dla małych dzieci? Szczególnie z obrazkami?
  • @OlaOdPawla, przedzwoń do Redakcji "Oli i Jasia", może mają coś. Graficznie i treściowo zawsze byli ok.
  • Ooo nie pomyślałam, dzięki!
  • Mieliśmy z Jasia z przed dwóch lat taką fajną składaną książeczkę, tylko nam się zgubiła jedna kartka (4 stacje) i lipa, a dzieci uwielbiały jej słuchać i nawet poza postem przed spaniem im czytałam. Ciekawe czy w tym roku dadzą coś fajnego.
  • edytowano marzec 2017
    My od kilku lat korzystamy min. z książki Mary Joslin Historia Krzyża.Jest super,bardzo ja lubimy.
  • Zrobiliśmy losowanie :) Świetny pomysł. U nas wesoło od rana. Oj przepraszam to dla Ciebie miałem być miły!!!! No nie dla wszystkich powinieneś być :) 
  • www.zdrapka.wzch.org.pl

    takie zdrapki rozdawali u nas w kościele. dzień drugi: zrób dla siebie coś dobrego. 


    eee????????????? kawę?
  • no... właśnie trochę mnie załamują te "zadania"
    ;)

    u nas (ja i M.) - też kawa
    syn zrobił sobie kakao
    a córka... umyła zęby
    :D
    Podziękowali 1AgaMaria
  • edytowano marzec 2017
    dzień drugi bycia miłym:
    syn podszedł do siostry i ją przytulił, a ona:
    - Już wiem kogo wylosowałeś!


    :D
  • @uJa, zadzwoń do Jasia, jak byś chciała jakiś archiwalny numer. Jak będą mieć więcej, to możesz siostrę podesłać, po redakcja jest po tej stronie Krk.

  • edytowano marzec 2017
    @Joannna liczyłam na coś bardziej dla edit ducha duszy, a nie jak z poradnika amerykańskiego o pozytywnym myśleniu ;) mam nadzieję, że dalej będzie lepiej. na razie dzieckom nie zadaję "zadań" zdrapkowych, na jutro sami wymyślali (pogadanki były, więc se bardziej po katolicku wymyslili, haha! ) dopisek: z Małego Gościa kartę ratownika mamy, moi zdecydowali się ratować jutro grzeszników jak pastuszkowie z Fatimy, nie będą jeść słodkiego i będzie Droga Krzyżowa.

    W piątki śpią u babci, rezygnacja z tego rytuału to by był dopiero hardcore dla nich! Może im jutro zasugeruję...?   ;)
    Podziękowali 1Joannna
  • @Joannna liczyłam na coś bardziej dla edit ducha duszy, a nie jak z poradnika amerykańskiego o pozytywnym myśleniu

    tak, ja też...
    cieszę się, że bardziej ich jednak pochłania to "bycie miłym" - naprawdę widzę, że to są konkrety i stała praca nad sobą np. zwykle jest (co najmniej lekka) sprzeczka o to kto ma się iść pierwszy myć - to nie jest kwestia życia i śmierci, tylko raczej takie przeciąganie liny, próbowanie siebie nawzajem...
     
    Pytam więc dziś, które z Was pierwsze się myje? Antek (który jak wiecie wylosował siostrę) na to: "mi obojętne."
    Podziękowali 1Rogalikowa
  • Dziewczyny jakie jest zadanie na dzisiaj ze zdrapki?
  • "Odpraw Drogę Krzyżową"
    Podziękowali 2uJa AgaMaria
  • Zdrapka WŻCH potwierdzam jest pomocna! I przyjazna. 
  • Joannna powiedział(a):
    "Odpraw Drogę Krzyżową"
    ja przez pomyłkę zdrapałam inny dzień i stało tam: Idz na spacer, dziękuj za przyrodę. Witki mje troszku opadły... no, ćwiczenia duchowe w duchu ignacjańskim to to nie są ;)
    Podziękowali 1Joannna
  • o nieee....

    przyznaję, że uwiodła mnie forma zdrapki, bo moje dzieci jeszcze czegoś takiego nie widziały i mają radochę ze zdrapywania, ale tak jak nie lubię kalendarzy adwentowych z zadaniami, tak i tu chyba się z tą zdrapką nie zgramy...

    a co jak akurat pada deszcz?
    - dlaczego tak dużo ludzi dziś spaceruje i to w TAKĄ pogodę?
    - wszyscy robią zadanie ze zdrapki

    <rotfl>
    Podziękowali 1madzikg
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.