Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Pigwa- ratunku!

edytowano listopad 2011 w Kuchnia
Trzy skrzynki czekają na przerobienie.
Sprawdzone przepisy potrzebne.

Wkleję to, co znalazłam, może ktoś coś ciekawego dorzuci. Musi być proste i niezbyt pracochłonne, bo trzy skrzynki, sami rozumiecie, w dwa dni się nie przerobią same...:bigsmile:

Pigwa do herbaty
Składniki:
- pigwa - 300g
- cukier - 3 łyżki
Sposób przygotowania:
1. Pigwę obieramy, wyjmujemy pestki i mielimy w maszynce.
2. Dodajemy cukier i mieszamy.
3. Odstawiamy na 12h.
4. Przekładamy do słoików i pasteryzujemy


Nalewka z pigwy
Składniki:
- pigwa - 1 kg
- cukier - 1/2 kg
- spirytus - 200 ml
- wódka - 1 l
Sposób przygotowania:
1. Owoce myjemy, obieramy i wyjmujemy z nich gniazda nasienne.
2. Przygotowane pigwy wrzucamy do dużego słoika i zalewamy wódką.
3. Odstawiamy na 1,5 miesiąca w ciepłe miejsce.
4. Otrzymany nalew zlewamy do butelki.
5. Do pozostałych w słoju owoców wsypujemy cukier.
6. Co jakiś czas wstrząsamy słojem, aby cukier całkowicie się rozpuścił.
7. Gdy cukier całkowicie się rozpuści i powstanie gęsty syrop, do słoika wlewamy wcześniej zlaną wódkę i spirytus.
8. Odstawiamy słoik na 3 tygodnie.
9. Zlewamy nalewkę do butelek przez gazę, zakręcamy i wstawiamy w zaciemnione, chłodne miejsce.


Herbata jesienna z pigwą
Składniki:
- herbata czarna - 1 łyżeczka
- pigwa - 1 sztuka
- goździki - 2 sztuki
- miód - 1 łyżeczka
Sposób przygotowania:
1. Pigwę obieramy, oczyszczamy z gniazd nasiennych.
2. Owoce i goździki zalewamy w garnku 300ml wody i gotujemy przez 15 minut.
3. Słodzimy miodem.


Tagine z kurczaka i pigwy
Składniki:
- Kurze udka - 1,5kg
- Bulion drobiowy - 1szklanka
- Cebula - 1 sztuka duża
- Pigwa - 5 sztuk
- Cynamon -1/2 łyżeczki do herbaty
- Kolendra - 1/4 łyżeczki do herbaty
- Kminek zwyczajny - 1/4 łyżeczki do herbaty
- Imbir sproszkowany - 1/4 łyżeczki do herbaty
- Papryka słodka w proszku - 1/4 łyżeczki do herbaty
- Kurkuma - 1/4 łyżeczki do herbaty
- Pieprz mielony - do smaku
- Szafran - do smaku
- Masło - 60g
- Natka pietruszki - pół pęczka
Sposób przygotowania:
1. Mięso z kurczaka myjemy i zdejmujemy skórkę.
2. Na dużej, głębokiej patelni rozgrzewamy dwie łyżki masła i podsmażamy kurczaka.
3. Dodajemy posiekaną cebulę i smażymy aż się zeszkli.
4. Dodajemy przyprawy i mieszamy.
5. Dodajemy bulion drobiowy, przykrywamy i dusimy na średnim ogniu, przez około 30 minut.
6. W międzyczasie pigwy myjemy, kroimy w ósemki i usuwamy gniazda nasienne.
7. Na osobnej patelni podsmażamy na pozostałym maśle pigwę.
8. Dodajemy pigwę do kurczaka, przykrywamy i dusimy na małym ogniu przez kolejne 30 minut.
9. Gotowe danie dekorujemy posiekaną pietruszką.


Dynia z pigwą na słodko

Składniki:
- Dynia - 250g
- Pigwa - 2 sztuki
- Miód - 3 łyżki
- Gałka muszkatołowa - 1/4 sztuki
- Migdały - 10 sztuk
- Oliwa z oliwek - 1 łyżka stołowa
Sposób przygotowania:
1. Dynię myjemy, obieramy, wyjmujemy z niej pestki i kroimy w kostkę.
2. Wrzucamy dynię i nieobrane pigwy do niewielkiej ilości gotującej się wody i gotujemy około 10 minut.
3. Wyjmujemy z wody.
4. Pigwę obieramy, wyjmujemy gniazda nasienne i kroimy.
5. Pigwę i dynię miksujemy w blenderze.
6. Dodajemy miód i połowę migdałów.
7. Dodajemy oliwę.
8. Wykładamy mus na talerzyki i dekorujemy migdałami.
«13

Komentarz

  • ja do pierwszego przepisu tylko dodam, że nie mieliłam tylko w drobną kostkę kroiłam



    ale ja miałam tylko pięć sztuk :ap:
  • Jestem za nalewką, zdecydowanie
  • Możesz mnie wylosować i na mikołajki nalewka się przyda, nawet z 3 skrzynek:bigsmile:
  • przeczytałam

    :eb:
  • Dżemik?
    Robiłam, smaczny, taki intensywny w smaku, bardzo oryginalny.


    gdzieś wyczytałam, ze suche, nieuszkodzone owoce wkładać do szuflad, szafek z ciuchami, bielizną-dają fajny zapach
    sprawdziłam, potwierdzam
    zapach dużo trwalszy, niż saszetki zapachowe i jeśli owocki faktycznie suche-przechowają się w ciuszkach kilka miesięcy
    a te owoce to owoce pigwy czy pigwowca?
    bo to jednak róznica jest
  • No właśnie wygląda na to, że pigwowiec, bo duże. Pigwa malutka, jak czytałam.
    Ale i tak pachnie w całym domu.:bigsmile:
  • Maniek, liczyłam na Twoje rady...:cool:

    Nie stać mnie na dwie skrzynki spirytusu niestety.:bigsmile:
  • A, jeszcze dziś znalazłam przepis na hiszpańskie membrillo:

    Membrillo
  • Prosty patent na przerób pigwy do dżemów itp.

    Jak wiadomo twarde cholerstwo jest okropnie i w zeszłym roku namęczyłam się jak potępienieć obierając i wycinając gniazda nasienne tak, że łapki miałam całe czerwone i spuchnięte.

    W tym roku wzięliśmy się na sposób który niżej podaję:
    Pigwę należy umyć, w całości wrzucić do gara, podlać 1 -1,5 cm wody i przez parę minut parować. Sparzona rozłazi się w rękach i łatwo wyjąć gniazda nasienne (wyłażą w całości, takie nieduże kuleczki).

    Skórek pozbywamy sie przecierając przez sito/durszlak a potem do gara, cukru ile kto lubi, trochę goździków, cynamon itp - i jest pyszny dżemik.
  • Aha na nalewkę sprawdzony patent - zamiast zalewać krojoną pigwę spirytusem, przepuszczamy przez sokowirówkę. Odstawiamy do sklarowania, zdejmujemy szumowinkę, zlewamy czysty sok.

    Naleweczkę dosładzamy syropem. Na 2 litry soku syrop robimy z 0,5 l wody, szklanki cukru i szklanki miodu. W syropie gotujemy również garść goździków, laskę cynamonu, 1/3 laski wanilii i garść migdałów. Studzimy, wlewamy do soku i mieszamy ze spirytusem/wódką - proporcje wg. gustu my nalewkę robimy taką na 30-40%.
  • co to znaczy odstawiamy do sklarowania?:shamed:
  • Z sokowirówki Ci wyjdzie sok nieco mętny. Trzeba odstawić w chłodne miejsce na jakiś czas żeby męty opadły.
  • Wychodzi zwykle tak że po wierzchu masz taką gestą pianę którą trzeba zdjąć a na dole osad, znad którego trzeba zlać czysty sok tak żeby się nie zmącił.
  • To membrrillo podoba mi się, pasuje do gorgonzoli (całkiem fajna w lidlu po 7 zł)
  • [cite] maniek:[/cite]gorgonzoli (całkiem fajna w lidlu po 7 zł)
    Właśnie mam ją w lodówce i stąd pomysł na membrillo.:cool:
  • Jeśli chcesz moich rad, co do spirytusu, to nie wiem , czy mogę publicznie....
    Najprościej się robi z cukru....
  • Pochrzaniłam:

    "Pigwa bardzo często bywa mylona z pigwowcem. Pigwowiec jest (w odróżnieniu od pigwy będącej drzewem) ozdobnym, niewielkich rozmiarów krzewem. Owoce pigwowca są mniejsze, twardsze, ale jednocześnie bardziej aromatyczne. Korzystając z różnego rodzaju przepisów owoce te stosować można właściwie zamiennie."

    Czyli wynika z tego, że mam pigwę a nie pigwowca.:cool:
  • [cite] maniek:[/cite]Jeśli chcesz moich rad, co do spirytusu, to nie wiem , czy mogę publicznie....
    Najprościej się robi z cukru....
    Hmmm... ja to wiem czysto teoretycznie. I chyba nie podejmę się prób w tej dziedzinie.:wink:
  • a ja robie ciasto... bardzo pyszne... troche drogie ale bez przesady... smakuje jak w jakiejs drogiej cukierni i pachnie swietami... kombinowalam, ze jakbym miala duzo pigwy, to bym przygotowala sobie samo to przelozenie w sloiki i pasteryzowala na zime... ale ni mam.. jak chcesz (tzn jak jeszcze potrzeba) to moge przepisac.. bo to z ksiazki kucharskiej takiej tradycyjnej..tzn. papierowej
  • Wklep kawałek tego tekstu w google, jakiś charakterystyczny zlepek słów, moze się na necie znajdzie (80% tekstów można tak znaleźć)
  • [cite] MAFJa:[/cite]to moge przepisac..
    MAFJa, mogłabyś?
    Bardzo ładnie proszę...:db:
  • Dzięki za wątek - przerobiłem 7,5 kg na nalewki, ale nie mam już kasy na spiryt a 5kg czeka. Zrobię membrillo:)
  • [cite] DamianGS:[/cite]Dzięki za wątek - przerobiłem 7,5 kg na nalewki
    No, nie wiem, czy chwalenie się tym tutaj było rozsądne...
    Teraz za jakieś pół roku (jak nalewki dojrzeją) będziesz miał regularne naloty forumowiczów na degustację.:dw:
  • [cite] maniek:[/cite]Możesz mnie wylosować i na mikołajki nalewka się przyda, nawet z 3 skrzynek:bigsmile:
    :bj::bj::bj:
  • Cart jutro albo w pt rano bedzie ok?
  • Odpestkowuję pigwę i na elektrycznej tarce do warzyw TRĘ.
    Wkładam do słoików zasypując obficie cukrem - tak, żeby cukru było wagowo więcej niż 60% pigwy. Zakręcam słoik, a później już tylko używam.
    Do herbaty jak znalazł.

    Nie pasteryzuję, bo:
    - nie traci witaminy C
    - oszczędzam czas i energię
  • MAFJA, od jutra wieczór mnie nie ma, za pigwę wezmę się od poniedziałku tak na ostro, mam nadzieję, że do tego czasu nic jej nie będzie.
    Więc się nie spiesz, doczytam w niedzielę wieczorem co i jak.
  • Najpierw ciasto : Do miski : 250 g przesianej mąki + 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia + 40 g cukru + szczypta soli + żółtko + otarta skórka z pół cytryny + kostka masła (ew.200 g margaryny).. Mikserem. Ja robię ręką bo nie mam miksera i jest ok :).schlodzić 20 minut.
    Potem oblożenie. 3 duze pigwy (750g), obrać, na ćwiartki, gniazda precz. Gotować 20 min w wodzie ( nie za duzo wody ), wyjąć na sito, sok odstawić.
    Pigwy drobno pokroic w kostke. 1/4l soku zagotowac z 250g cukru. dodac owoce, 30 smazonej skorki najlepiej cytrynowej, ale ja robie z pomaranczowa lub mieszana i jest ok, otarta skorka z pol cytryny. Gotowac 15-20 minut (czasem wiecej) az bedzie geste jak galaretka. Przestudzic.
    Ciastem rowno wylepic natluszczony spod okraglej formy(srednica 24) i ponakluwac widelcem.
    Gorna wartstwa: ubic mikserem 3 jaja + 2 zółtka ze 100 g cukru. Dodac do tego 4 łyżki wystudzonego musu owocowego, 100 g mielonych migalow (platki migdalowe w calosci chyba nawet lepiej smakuja), otarta skorke z 1 cytryny i 2 lyzki soku cytrynowego( daje z pol cytryny,czasem kropelke aromatu cytr.)
    Na ciasto rozsmarowac przestuzony mus rowno i na to rowno wylac to jajeczne cos.
    Piec 60 minut ok.200 C ALE W ok. 40 minucie wyciagamy i sypiemy taka miesznką : 30g bulki tartej + łyżeczka mielonego cynamonu + łyżka cukru i na to polozyc platki z 50g masła rowno po calosci i do pieca dopiec. KONIEC
  • Ja też ostatnio robiłam pigwę
    Nie obierać, tylko drobno pokroić i wykroić gniazda nasienne. Zasypać cukrem w garze. Cukru trochę mniej niż pigwy. Odstawić na kilka dni w chłodne miejsce. Przelać sok do butelek, bez pasteryzowania i do lodówki. Służy do herbatki.
    Koniec:wink:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.