Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Wartościowe książki dla dzieci

edytowano kwiecień 2022 w Ogólna
Szukałam takiego wątku i nie znalazłam...

Myślę, że warto zebrać tu książki, które nie tylko są miłe, ale i WARTOŚCIOWE : uczą właściwych postaw moralnych, patriotycznych, społecznych.

Gorąco proszę by przy tytule podawać dla jakiego wieku są przeznaczone.

Nasze (może bardziej chłopięce) pozycje:

DZIECI LWOWA Helena Zakrzewska - jak syn wyrobiony w słuchaniu to i 7latek może być. Nasz 10-latek płakał przy tym.
image

IQBAL D'Adamo Francesco
- o wyzysku pakistańskich dzieci. Spokojnie od 9-10 lat. Przed przeczytaniem wyjaśniłam synowi sytuację społeczna by była klarowna. Trzeba zwrócić uwagę, że książka oparta jest na faktach.

Iqbal Masih - dwunastoletni chłopiec z Pakistanu na
całym świecie stał się symbolem walki przeciwko wyzyskiwaniu dzieci w
pracy, ale też symbolem walki o godność dziecka, o wolność, o
człowieczeństwo… Jedyny miał nadzieję, wolę walki, nie dał się zgnieść systemowi, narażał swe życie dla innych i... jedyny był chrześcijaninem.

Poruszająca prawdziwa historia życia Iqbala, którą czyta się z zapartym tchem, niejednokrotnie roniąc łzy wzruszenia.
image

MRÓWKA ANDY dla młodszych dzieci
image

I oczywiście W PUSTYNI I W PUSZCZY - do dziś mnie wzrusza dialog Stasia z Mahdim gdy nie zaparł się wiary. :-)


Dla niedużych dziewczynek mam deficyt... Dużo jest ładnych książek, ale... tylko ładnych.
«13456714

Komentarz

  • był taki wątek, dokładnie z identycznym tytułem
    ale

    ale założony przez Gutkę, to nie wiem czy wklejać link?
  • i jest jeszcze jeden:
    http://wielodzietni.org/discussion/3030/te-ksiazki-warto-przeczytac-z-dzieckiem/p1


    chociaż kojarzy mi się, ze był jeszcze inny w któtym Joanna dużo ciekawych książek proponowała, ale tego już nie umiem znaleźć :/
  • A widzicie, a jak kilka dni temu pytałam to cisza grobowa, a sama znaleźć nie umiałam. :\">
  • edytowano grudzień 2012
    uJa - zajrzałam w link od Ciebie, ale wciąż mam problem, bo jest różnica pomiędzy WARTOŚCIOWYMI książkami (czyli takie z klarownym przekazem wartości) a książkami, które WARTO przeczytać powiedzmy... dla przyjemności, lub kształtując dobre nawyki: mycia zębów tudzież innych czynności.

    Kupiliśmy Powiastki Beatrix Potter. Przyjemnie się czyta, czasem śmiesznie, ale... nic nie wnosi. Albo wartość jest tak głęboko ukryta, że ja nie dostrzegam. :P
  • No dobra masz tu linka, tylko omijaj wszelkie wpisy Gutki i nie pytaj dlaczego :)

    http://wielodzietni.org/discussion/7077/wartościowe-ksiazki-dla-dzieci/p1

    a i wątków narazie nie czytałam, tylko tak podrzucam to co udało mi się znaleźć :)
  • Nie twierdzę, że zawsze powinno się czytać ideologicznie, ale na zmianę to się przyda moim szkrabom.

    Teraz czytamy pamiętniki z misji salezjańskich. Mój niespełna 7-latek jest zachwycony, bo rozkochał się w Indianach i wszystko o nich pochłania. W salezjańskich książkach przynajmniej jest odpowiedni komentarz i właściwe spojrzenie.
  • o Gutce wiem...  ;)

    (link już sobie wynalazłam, ale dzięki)

  • Kupiliśmy Powiastki Beatrix Potter. Przyjemnie się czyta, czasem śmiesznie, ale... nic nie wnosi. Albo wartość jest tak głęboko ukryta, że ja nie dostrzegam. :P
    ZTCW, głęboko ukryte. Ale wiedzę na temat mam z drugiej ręki :)
  • My teraz czytamy "Ariela" Nawrockiej. To taki oddech, po Sienkiewiczu i Kraszewskim. Potem zabieramy się za poważniejszą lekturę :)
    Są książki, które sama chętnie bym przeczytała, ale czytamy zawsze wieczorami razem z najstarszym, więc żeby nie czytac dwa razy czegoś, co bardziej pasuje dzieciom/młodzieży, to zostawiam do wspólnego czytania. Zaczęłam wczoraj "Ben Hura", ale stwierdziłam, że wspólnie poczytamy, bo mnie to troszkę taka literatura nuży...
  • Nikt nie zna WARTOŚCIOWYCH książek dla małych dziewczynek?
  • edytowano grudzień 2012
    Ja mogę polecić "Tylko bez całowania! czyli jak sobie radzić z niektórymi emocjami" Grzegorza Kasdepke, Sam McBratney  "Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham"
  • Savia, przecież pisałaś, że znalazłaś wątek o wartościowych książkach dla dzieci. Tam jest bardzo duży wybór.
  • edytowano grudzień 2012
    Nie, znalazłam wątek o takich, które warto przeczytać. :-) ...ale nie bardzo wiem, które niosą chrześcijański przekaz wartości. No, poza 2 czy 3 pozycjami.
  • Ja polecam Ci w takim razie
    - ks. Tymoteusz " Listy i rozważania"
    - " Piotr i Urszula"( nie pamiętam autora)
    - Księgi roztoczańskich krasnali" Lusia Ogińska
  • ks. Jan Twardowski " Wierzę jak dziecko"
  • Dzieki.

    Namierzam ponadto:
    1. Barbara Piotrowska-Dubik "Laleczki z papieru"
    2. Helena Zakrzewska "Zaklęty dwór"

    Księgi roztoczańskich krasnali mają przesłanie?

    "Piotr i Urszula" mam. :-)
  • edytowano grudzień 2012
    Moja córka(lat8)  zamówiła sobie właśnie na allegro Płomień na śniegu Zakrzewskiej - od dwóch lat nas prosiła, ale nigdzie nie mogliśmy dostać. Zakłęty Dwór - piękny - jej ulubiona.
    Polecam Kossak Szczucką - wznowiono teraz to - jeszcze nie mamy
    image
  • Podobno super:

    1.      "
    Kiedy święci byli mali" Nawrocka



  • @Savia
    Księgi roztoczańskich krasnali mają przesłanie?

    mają


  • agga zdjęcie nie weszło

  • poprawiłam
  • edytowano styczeń 2013

    "Laleczki z papieru"-gorąco polecam.Znamy je na pamięć.A i dorosłą wersję "Kwiaty na stepie" czytaliśmy fragmentami na głos.

    Moja dziewięciolatka ostatnio czytała "Dziadek i niedzwiadek" (historia z czasów II wojny) oraz "Tu był jej dom" ( klimaty XX-lecia międzywojennego).

    Teraz z braku innych pomysłów wzięła się za "Narnię".Nie wiem czy to nie za poważne, ale nie zmuszam jej, sama czyta.

  • My właśnie jesteśmy na etapie "Opowieści z Narni" i mój czterolatek połknął wszystkie części w miesiąc. Stąd moje pytanie czy możecie mi polecić podobne książki (dla małych i większych dzieci)? Najchętniej jak najbardziej podobne i chętnie z przesłaniem chrześcijańskim :)
  • Ossendowski.
    Syn czytał ostatnio "Wędrówkę w świat" - bdb
  • @Monira hrabia ossendowski napisał jeszcze parę dla dzieci i młodzieży.
  • @PonuraKura, George MacDonald: "Krolewna i Curdie", "Krolewna i goblin". W odwrotnej kolejnosci czytac niz napisalam :) . Bardzo basniowe, chrzescijanskie i madre. Maz podsluchiwal jak czytalismy :D
  • @Gregorius, my całego Ossendowskiego znamy i czytamy, ale to nowość, więc podałam. Dla chłopaków ok 10 -12 lat moim zdaniem - a "Mali odkrywcy" i reszta z tej twardej serii dla młodszych dzieci bardziej. W każdym razie "Wędrówka przez świat" bardzo fajna.
  • @Monira, @Tusia, dziękuję za propozycje :) Malec się ucieszy, bo właśnie zaczęliśmy czytać "Narnię" po raz drugi, tak mu się spodobała :)
  • http://bonito.pl/k-1758069-10-niesamowitych-przygod-neli
    Ktos zna moze tę serię? Przeglądałam wczoraj pobieznie w sklepie i wyglądało ciekawie i przystępnie.
  • Skoro wątek wyskoczył, zapodam coś o wartościach ale z innej strony.
    Od roku uczę naszą 3,5 latkę czytać na podstawie serii Kocham czytać Jagody Cieszyńskiej o przygodach Jagody i Janka
    Kiedy dziecko już posiądzie umiejętność sylabizowania, kolejne serie zeszytów opisują przygody głównych bohaterów, którzy zwiedzają Świat i Polskę.
    W książeczkach jest mnóstwo odniesień do chrześcijaństwa, zwiedzanie katedr, cmentarzy (na Litwie), dzieci okazują zainteresowanie zdrową kulturą innych narodów, współczucie jeśli dzieje się źle, przywożą prezenty z Polski, pamiętają o bliskich, mówią o regionalnych i naszych tradycjach, potrawach. Pielęgnowanie polskości w praktyce.

    http://www.eduksiegarnia.pl/kocham-czytac-pakiet-zeszytow-podroze-jagody-janka-p-3486.html

    image

    Żałuję tylko, że nasza córka za wcześnie sięgnęła po te książki. U nas cel był strikte utylitarny, żeby na czymś ciekawym ćwiczyć czytanie. Te książki są tak przesiąknięte dobrymi wartościami, że bardzo chciałabym z nią do nich wrócić w wieku lat 5-6, kiedy będzie miała na to gotowy umysł.

    PS. Książki są pisane wersalikami.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.