Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Urlop wychowawczy i zasiłek macierzyński - kto się zna?

edytowano luty 2013 w Ogólna
Wypełniam papiery do ZUS-u o zasiłek macierzyński i ugrzęzłam w formularzu Z-3.
Sytuacja jest taka, źe urodziłam dziecko będąc na urlopie wychowawczym.
Czyli przysługuje mi zasiłek macierzyński, ale nie urlop macierzyński - u pracodawcy nadal pozostaję na wychowawczym wziętym na poprzednie dziecko.

I teraz zagwozdka: pani z ZUS-u mówi, źe jeżeli macierzyński wykroczy choćby jednym dniem poza wychowawczy, to będzie o dwa tygodnie dłuźsze świadczenie. Jeźeli natomiast "zmieści się: w całości w wychowawczym, to będzie krotsze. Wszystko zależy od tego, do kiedy pracodawca udzielił mi urlopu wychowawczego. I teraz pytanie, na które nikt nie umie mi udzielić odpowiedzi: przecież urlop wych. można przerywać, dzielić i wracać do niego. Można zatem wystąpić o skrócenie go (tak, żeby data wpisana na Z-3 nie wychodziła poza macierzyński) i wziąć go od nowa kolejnego dnia. Czy dobrze myślę?

Komentarz

  • nie wiem o jakim formularzu piszesz, bo ja nie wypełniałam takiego. Ale zawsze zawieszałam wychowawczy i dostawałam macierzyński- rzeczywiście krótszy o 2 tygodnie od normalego.
  • Po zakończeniu macierzyńskiego najczęściej odwieszałam wychowawczy na poprzednie dziecko. Jak się skończył pisałam papier o wychowawczy na młodsze dziecko.
  • ja o macierzyński też pisalam + akt urodzenia. O wychowawczy zawsze na konkretne dziecko. Ale ostatnio szał pisanie podań   wtych sprawach mialam ponad 2 lata temu pewnie się zmieniło zwłaszcza że tego formularza nie wypiywałam.
  • Teraz podobno nie ma URLOPU macierzyńskiego na wychowawczym. ZASIŁEK jest, ale urlop wychowawczy biegnie dalej. Można oczywiście go przerwać i od razu brać wychowawczy na kolejne dziecko, ale to nie jest opłacalne, bo tak moźna być na wychowawczym dłużej (do 4 roku życia młodszego dziecka).
  • edytowano luty 2013
    Z tego, co sprawdzalam - aby miec urlop, a nie zasilek macierzynski trzeba wczesniej przerwac url.wychowawczy, i wrocic do pracy/ wziac L4. I wtedy - po powiciu potomka  - nalicza sie u.m.
    O url. wychowawczy skladasz nowe pismo.
    Jesli rodzisz "na wychowawczym", dostajesz zasialek macierzynski, ktory jest wyplacany 2 tyg. KROCEJ niz trwalby urlop macierzynski.


    k.

  • wygląda na to, ze się pozmieniało. Ale sprawdź dokładnie bo panie kadrowe nie zwsze orientują się w sprawach bardziej skomplikowanych. Watro podstawe prawna znaleźć.
  • http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/zasilek;macierzynski;na;urlopie;wychowawczym,150,0,230294.html

    Pierwsze lepsze z brzegu:), na dole jest podstawa prawna ale opis świadczy o tym, że się nie zmieniło:))
  • apowojek - tam jest napisane dokładnie to, co mówiłam. Czyli zasiłek tak, a urlop macierzyński nie.
    I teraz tak: ten zasiłek może być dłuższy lub krótszy w zaleźności od tego, kiedy się kończy u pracodawcy wychowawczy.

    Ponawiam pytanie: co stoi na przeszkodzie, aby ten wychowawczy skrócić (i taką datę wpisać w formularzu) i potem wziąć ponownie - przecież Kodeks Pracy to dopuszcza?
  • @manna - chyba nie można przerwać wychowawczego i zastąpić go macierzyńskim, chociaż... mogę sprawdzić. Tylko ja wolę być na wychowawczym jak najdłużej, czyli chciałam wykorzystać to, co mogę na poprzednie dziecko, a potem dopiero zacząć na kolejne. Wtedy dłuźej mam ubezpieczenie itp.
  • Tak, do skończenia 4 roku. Więc jak wezmę od razu na nowe dziecko, to skończy mi się za 3 lata, a jak wykorzystam, to co mi przysługuje z poprzedniego, to razem będzie 4 lata od teraz.
  • @manna, a kiedy Ty miałaś ten macierzyński po przerwanym wychowawczym? Bo może się w prz`episach zmieniło od tej pory? I wypoczynkowy miałaś,chociarz nie wróciłaś do pracy w międzyczasie?
  • @manna - wydaje mi się, że te dwa dni opiekuńczego, to był właśnie formalny powrót do pracy - inaczej nie mogłabyś dostać wypoczynkowego. Fajna praca swoją drogą, że takie rozwiązania podpowiada :)


  • @Inka - @Manna zapewne miała urlop wypoczynkowy, bo on przysługuje za czas urlopu macierzyńskiego.
  • Moj zakład pracy ogromny, a też kadrowa była zdziwiona taką sytuacją, mało tego widziałam przerażenie w jej oczach:). Zreszta mój zakład pracy jest ogniwem w takich procedurach.
    Zresztą ja ciągle mam wrażenie w różnych sytuacjach, że nigdy wcześniej urzędnicy nie spotkali się z takimi sprawami z jakimi ja do nich pzrychodzę. Może to jakaś prawidłowość?
  • Wiecie co, ja rozmawiając w ZUSie o tej sytuacji (kilka razy), miałam wrażenie, że jestem pierwszym takim przypadkiem w Polsce :) Dobrze, że mi dziewczyny napisały, że nie jestem jedyna. Ale to kurcze pokazuje jednak, jak to jest naprawdę... Swoją drogą, ja za pierwszym razem byłam zdziwiona, że mi macierzyński przysługuje na wychowawczym. Ciekawe, czy dużo kobiet o tym wie? Może by taka wiedza trochę dzietność zwiększyła?
  • dziwne, bo u mnie przeszło gładko. Wychowawczy się zawiesił, zasiłek macierzyński przyszedł. Z ZUSem wszystko pracodawca załatwił.
  • Czy wiecie może, jaka najbardziej aktualna ustawa to reguluje?
  • to jest prawidlowosc...:) pani u mnie w szkole powiedziala ze pierwszy raz ktos urlop wychowawczy wzial tu..czyli ja..
  • edytowano luty 2013
    jutro się ustosunkuję ;)
    dziś padnięta jestem po wielogodzinnej podróży. :(
    @Bea, Dasz radę spojrzeć? :)
  • Dziewczyny, czy ktoś jest zorientowany w nowym systemie? Jestem na zasiłku macierzyńskim i oczywiście ZUS nie mógł mi normalnie płacić. Po pół roku już nie dostałam wypłaty jak wczesniej. Zaznaczę, że deklarowałam chęć macierzyńskiego na rok od razu i dostawałam 80% wypłaty. Nie przeszkadza im to jednak nie przelać mi 7 wypłaty. Trzymajcie mnie, bo wysadzę ZUS :P
  • Napisz pismo urzędowe do ZUS z prośbą o wyjaśnienie sytuacji. Jeżeli jest to zaniedbanie pracownika, będzie się musiał wytłumaczyć przed zwierzchnikiem i przed Tobą. Ja tez byłam na zasiłku macierzyńskim wypłacanym z ZUS dzwoniłam i pisałam pisma. Też miałam opóźnienia w wypłacaniu pieniędzy.
  • @Bea - ja dopiero wczoraj dostałam ostatni macierzyński, co się należał za 1-12 września. Jeśli to nie opóźnienie, to co?
  • ja też dostawalam z opóźnieniem więc to chyba 'norma'.
  • To w małych firmach tak działa chyba, co?
    Bo my się szykujemy na pierwszy macierzyński z ZUS w historii rodziny, ale wypłacany przez pracodawcę, a nie bezpośrednio ZUS.
  • Fajnie Wam. Tak ogolnie. Ja to nigdy nie zapracuje sobie na macierzynski...
  • Poproszę o radę w kwestii urlopu wychowawczego
    Pracuje w szkole, umowa na czas nieokreślony, od 2012 na wychowawczym.
    Ta partie wychowawczego mam podpisana do 31.08.2016
    Później miałam wracać do pracy.

    Ale...

    Właśnie znalazłam pracę dla mnie lepszą. W szkole. Tylko że podpiszą mi umowę do końca czerwca 2016.
    Później kolejna od 1.09.2016 do 31.08.2017
    Będzie dwa miesiące przerwy.
    Po pierwsze: czy ta przerwa może mi w czymś zaszkodzić (staż pracy czy coś... Nie wiem sama)
    Po drugie: wymyśliłam, ze żeby mieć ciągłość zatrudnienia, chciałabym nie rozwiązywać stosunku pracy (w tej dotychczasowej) do końca sierpnia.
    Ale z urlopu wychowawczego muszę zrezygnować, Tak?
    Czy jest jakaś opcja żeby z etatu nie rezygnować a zacząć nowa odpłatna prace na pełnym etacie?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.