Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Czy jutro obowiązuje post?

edytowano grudzień 2013 w Ogólna
Wiem, że w oktawie Wielkiej Nocy nie ale nie wiem jak jest z Bożym Narodzeniem.
«13

Komentarz

  • Jutro chyba zwykły piątek-na szczęście!!! X_X
  • Jak ma się popsuć ryba to nie.
  • Nasz proboszcz dziś powiedzial, że postu nie ma jutro. Traktuję to jako dyspensę dla parafian, bo oficjalnie post likwidują tyko uroczystości a ustawa BN ma rangę święta.
  • Oktawa.... Nie cierpię pisać z tel
  • Ksiądz dziś mówił, że jutro post obowiązuje i przypomina o tym, mimo święta. Na pasterce w innym kościele ksiądz również mówił, że w piątek normalnie obowiązuje post. 
  • edytowano grudzień 2013
    Rety, to już sto razy było pisane :)
    Tylko dni w oktawie Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego mają rangę uroczystości i znoszą post. Inne oktawy nie.
    Bo tylko uroczystość znosi post.

    edit:
    http://www.kkbids.episkopat.pl/?id=197
    pkt 24 dotyczy oktawy Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego,  35 oktawy Uroczystości Narodzenia Pańskiego
  • U nas ksiądz też ogłosił, że jutro postu nie ma.
  • Zozapola, mógł tak powiedzieć, jeżeli proboszcz udzielił dyspensy na terenie swojej parafii, jeżeli tego nie zrobił, to niestety mijał się z prawdą.
  • KPK Kan 1251

    Kan. 1251 - Wstrzemięźliwość
    od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem
    Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego
    roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast
    wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę po
    pielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa.

    Jutro nie ma żadnej uroczystości.

  • Tia... a mi się wydawało że szykuje się imprezka na mieście.
  • Nie, dziś nie ma postu, za to jest, jak w każdy piątek, wstrzemięźliwość od potraw mięsnych

    Ludzie post i wstrzemięźliwość to dwie różne rzeczy. że też takie oczywistości trzeba tłumaczyć
  • Ja od dziecka od róznych kapłanów oraz na ogloszeniach parafialnych słyszałam, ze w oktawie dużych Świąt (Między innymi BN i WN) nie ma postu-bo cytując: "te 8 dni to jest jeden uroczysty dzień".

    :)
    Ja tam sie tego trzymam.
  • edytowano grudzień 2013
    To jeżeli Ty się trzymasz fałszywych przesłanek, to chociaż nie wprowadzaj w błąd innych.
    Wstrzemięźliwość (jak słusznie sprostował Greg) jest usankcjonowana w prawie kościelnym i nie zależy od "ja słyszałam" i "mi się wydaje". Dzisiaj wstrzemięźliwość obowiązuje, bo nie ma żadnej uroczystości, chyba, że proboszcz udzielił dyspensy na terenie swojej parafii.
  • a ja dostałam na maila czytania na dziś i tam jest napisane: "w kościołach, w których obchodzi się UROCZYSTOŚĆ św Jana..."
  • edytowano grudzień 2013
    http://www.brewiarz.pl/show.php3?day=271213

    Święto. Uroczystość zapewne jedynie w kościołach patronalnych.
  • Pamiętam jak w piątek po Bożym Ciele jeden z kapłanów chciał na naszym polu zorganizować dla ministrantów ognisko z kiełbaskami (nie doszło do skutku). Twierdził, że nie ma wstrzemięźliwości od mięska, bo oktawa. On z tych co go bardzo lubię, ale nieufnie podchodzę do prawd przezeń głoszonych ;) Zasięgnęłam języka i jeśli dobrze pamiętam to jeden ze starszych kapłanów powiedział, że kiedyś tak było podczas oktawy... Może stąd te przekłamania?
  • edytowano grudzień 2013
    W istocie, kiedyś było więcej oktaw liturgicznych. Jak teraz poczytasz Ogólne normy roku liturgicznego i kalendarza, to pozostały tylko oktawa Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego i oktawa Uroczystości Narodzenia Pańskiego, z czego tylko dni w tej pierwszej mają rangę uroczystości.
    Obecnie liturgicznie nie ma już oktaw Uroczystości Ciała i Krwi Chrystusa, ani oktawy Najświętszego Serca Pana Jezusa. Oktawę Bożego Ciała obchodzi się jako pewną tradycję, ale liturgicznie nie ma czegoś takiego.

    edit:
    O, z powyżej wspomnianego dokumentu:
    12. Obchód największych uroczystości Zmartwychwstania i
    Narodzenia Pańskiego trwa przez osiem dni. Obydwie oktawy rządzą się
    własnymi prawami.
  • Rozumiem rację i fakty przedstawione przez Emilię, ale u nas też rozgłaszają, że wstrzemięźliwości od mięsa nie ma.

    Ale my i tak wcinamy dziś pozostałości rybne :)
  • @chabrowa pewnie jest dyspensa jak ogłaszają. U nas nie ogłaszają.
  • edytowano grudzień 2013
    hmmm...jesli Ksiadz z ambony mówi ze dzis mozna jesc mięso to czemu mam byc mądrzejsza od niego?
    Dziwne problemy tworzycie ;)
    w sumie i tak sie je rybe..zwykle zostaje tego masa..
    Swoja drogą dla wielu osób to własnie rybka jest czyms "ekstra". 
  • @Emilia_K przeprasam, ale wtrące małe sprostowanie: oktawy są, ale u tradsów.
  • u neonów tez są oktawy:)
  • @Kalinosia jeśłi ksiądz z ambony mów, że nie obowiązuje wstrzemięźliwość, tzn że pewnie jest dyspensa ( u nas też powiedział i ja to traktuję jako dyspensę) bo oficjalnie dziś jest wstrzemięźliwość.

    Oktawa Wielkiejnocy a oktawa Bożego Narodzenia rządzą się innymi prawami.
    Spójrz poniżej

    http://brewiarz.pl/appendix/pierwsz.php3

  • @Emilia_K przeprasam, ale wtrące małe sprostowanie: oktawy są, ale u tradsów.
    Są w formularzach, ale nie w przepisach postnych/"wstrzemięźliwościowych" (domyślam się że wiesz, ale doprecyzowuję pro bono)
  • Ale czy to nie jest tak, że jeśli jest dyspensa, to proboszcz powinien przynajmniej zachęcić do innego rodzaju pokuty? BTW myślę, że ci proboszczowie to jednak się machnęli a nie udzielili dyspensy.
  • W Niemczech nie mamy tego rodzaju dylematów. :)
  • Ale czy to nie jest tak, że jeśli jest dyspensa, to proboszcz powinien przynajmniej zachęcić do innego rodzaju pokuty? BTW myślę, że ci proboszczowie to jednak się machnęli a nie udzielili dyspensy.
    dokłądnie tak właśnie było w przypadku naszego proboszcza, moim zdaniem
  • edytowano grudzień 2013
    1. W oktawie Bożego Narodzenia nie ma formalnej uroczystości, to znaczy, uroczystości Św. Szczepana, Św. Jana, Św. Młodzianków Męczenników mają formalną rangę święta, a zatem wstrzemięźliwość obowiązuje.
    2. Kategoria "postu" (ograniczenia ilościowego: jeden posiłek do syta mięsny lub nie, jeden lekki raczej bezmięsny, chociaż tradycja była różna) nie istnieje w KPK z 1983 r., choć kiedy znoszono posty, zachęcano do ich dalszego przestrzegania według dalszych zasad, nawet do postu eucharystycznego naturalnego od północy. Lepiej zatem zrobić więcej niż mniej.
    3. Oktawa Bożego Ciała została zniesiona formalnie w 1955 r. W NFRR są trzy oktawy: dwie I klasy (Zmartwychwstania Pańskiego i Zesłania Ducha Świętego) oraz jedna II klasy (Bożego Narodzenia). W KPK z 1917 r. post znosiła tylko uroczystość obowiązkowa poza okresem Wielkiego Postu.
    4. Dyspensę chyba powinno się ogłosić jako dyspensę, bo stwierdzenie "nie ma wstrzemięźliwości" brzmi raczej jak prawo ogólne.
    5. Co do wstrzemięźliwości w piątek w Oktawie Zmartwychwstania Pańskiego, wcale nie jestem taki pewien, że ona nie obowiązuje. Czy ktoś zna oficjalny dokument Kościoła potwierdzający taką tezę? Mnie sprawa wydaje mi się niejednoznaczna. Dopiero od kilku lat stykam się z usilnym lansowaniem braku abstynencji od mięsa w piątek w oktawie Wielkanocy, chociaż nie oznacza to przecież nakazu jedzenia mięsa, a tylko możliwość. Moim
    skromnym zdaniem, dni oktawy nie są dniem uroczystości, co widać również
    w liturgii - brak drugiego czytania i Credo (w NFRR Credo jest
    odmawiane we Mszy Świętej oktawy), więc skoro przepisy liturgiczne nie są tu jednak identyczne, to dyscyplinarne również
    nie muszą być jednakowe. Przypomnijmy, że w Oktawie Zesłania Ducha Świętego w NFRR (I klasy) przypadają Suche Dni - wstrzemięźliwość + post. Przydałby się zatem oficjalny dokument stwierdzający explicite: positive vel negative. Mnie się wydaje, że Kościół jednoznacznie się w tej sprawie nie wypowiedział.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.