Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Masonofilizm = grzech ciężki

edytowano sierpień 2011 w Polecamy
Deklaracja o stowarzyszeniach masońskich:

[...]Pozostaje jednak niezmieniony negatywna opinia Kościoła w sprawie stowarzyszeń masońskich, ponieważ ich zasady zawsze były uważane za niezgodne z nauką Kościoła i dlatego przynależność do nich pozostaje zakazana. Wierni, którzy należą do stowarzyszeń masońskich, są w stanie grzechu ciężkiego i nie mogą przystępować do Komunii Świętej.

Nie należy do lokalnego autorytetu eklezjalnego wypowiadanie się o naturze stowarzyszeń masońskich sądem, który implikowałby uchylenie tego, co wyżej ustalono, i to, co jest zawarte w Deklaracji Świętej Kongregacji Nauki Wiary z dnia 17 lutego 1981 r.


Rzym, w siedzibie Świętej Kongregacji Nauki Wiary, 26 listopada 1983 r.
«13

Komentarz

  • No dobra, to czemu bł. JPII zmienił KPK w tym kontekście?
  • Nie ukrywam że nawet nie znam definicji masona a już z pewnością nie wiem kto niby nim był czy jest.
  • I jeszcze coś przed SVII:

    Konstytucja Apostolska

    IN EMINENTI

    Do wszystkich wiernych
    [o pewnych nowych stowarzyszeniach]

    papieża Klemensa XII

    28 kwietnia 1738 r.

    [...]
    3. Dlatego też wszystkim i każdemu z osobna wiernym, wszelkiego stanu, zamożności, urzędu, godności, tak świeckim, jak i duchownym, diecezjalnym i zakonnym, których wszystkich uznajemy za tu wymienionych, surowo i w duchu świętego posłuszeństwa nakazujemy, aby nikt, pod żadnym pozorem lub wyszukaną wymówką nie ośmielał się ani nie próbował do wspomnianych stowarzyszeń de Liberi Muratori albo des Francs Ma?§ons czy inaczej zwanych wstępować, ich propagować, wspierać i w swoich domach lub mieszkaniach, lub gdziekolwiek indziej, dawać im przytułek i schronienie, do nich się zapisywać, przyłączać, brać udział w ich spotkaniach, czy też dawać okazji albo wydawać pozwolenia na zwoływanie ich w jakimkolwiek miejscu, w czymkolwiek im pomagać, ani też porad, pomocy czy przychylności jawnie lub skrycie, wprost czy pośrednio, osobiście czy przez drugich w jakikolwiek sposób okazywać, tak samo innych namawiać, pociągać, pobudzać, zachęcać lub radzić żeby do takich stowarzyszeń się zapisywali, przystępowali, brali udział w ich zebraniach lub im w jakikolwiek sposób pomagali i sprzyjali â?? lecz aby bezwzględnie takich stowarzyszeń, schadzek, zgromadzeń czy bractw unikali, pod karą Ekskomuniki, która wszystkich w powyższy sposób wykraczających bez żadnego wstępnego upomnienia i ogłoszenia obejmuje, i od której nikt przez nikogo uwolniony być nie może (za wyjątkiem niebezpieczeństwa śmierci), a jedynie przez nas i naszych następców, Biskupów Rzymu.
  • np Piłsudski był masonem (wedle św Maksymiliana Kolbe). Paderewski też. prawdopodobnie jest nim też Korwin-Mikke i wielu innym znanych nam polityków z każdej opcji.
  • [cite] Gregorius:[/cite]No dobra, to czemu bł. JPII zmienił KPK w tym kontekście?
    Greg a czy ja wyglądam na JPII? pomódl się za jego wstawiennictwem w tej sprawie - może Ci objawi 'dlaczego'.
  • [cite] Tomira:[/cite]Nie ukrywam że nawet nie znam definicji masona a już z pewnością nie wiem kto niby nim był czy jest.
    lepiej dla Ciebie... znaczy, że masonem nie jesteś (chyba) ;)
  • Masoneria niższej klasy, tzn stowarzyszenia inicjujące to np Lions Club, Rotary Club, Kiwanis, Fundacja Batorego, etc..
  • i reaktywowana w Polsce w 2007 Bâ??nai-Brith żydowska loża... ze staaarą 'tradycją'....
  • Bâ??nai-Brith to już wyższa klasa. Jan Paweł II oraz Benedykt XVI przyjmowali delegację tej żydowskiej loży.
  • Rewolucja Francuska jak i Bolszewicka to produkty masonerii. To samo odnosi się do nowoczesnej demokracji.
  • dowodów na to nie czytałem (do postu #10), ale wiem, że mój biskup pośrednia się też z nimi stykał (niestety...)
  • Mój obecny obecny też (nawet im (masonom) błogosławił), a tajemnicą poliszynela było, iż mój były na 100% jest masonem.
  • "dym szatana w Domu Bożym"...
  • 376_BnaiBrith.jpg
    Moishe Smith, prezydent Bâ??nai-Brith obok Ojca Świętego BXVI
  • 'niebezpieczne związki'... po raz kolejny przekonuję się, że to jak najbardziej uzasadnione aby cały Kościół modlił się w intencji swojego papieża.
  • DOEtata zaraz napiszę, że znowu brak mi miłości. Tak wiem, Jezus Chrystus też odwiedzał nałożnice, celników i innych grzeszników, ale ON namawiał ich do nawrócenia i ganił głośno ich złe postępki.
  • [cite] Gregorius:[/cite]DOEtata zaraz napiszę, że znowu brak mi miłości. Tak wiem, Jezus Chrystus też odwiedzał nałożnice, celników i innych grzeszników, ale ON namawiał ich do nawrócenia i ganił głośno ich złe postępki.

    Greg nie tym razem... bolą mnie te fakty, które ukazałeś... dlatego postaram się więcej modlić za papieża...
  • ...chociaż mam cień nadziei, że papież wiedział co robi i że działał 'dla dobra dusz'... ale o to musiałby się sam go zapytać...
  • A to odpowiedni kanon z KPK w formie obecnej.

    Kan. 1374 - Kto zapisuje się do stowarzyszenia działającego w jakikolwiek sposób przeciw Kościołowi, powinien być ukarany sprawiedliwą karą; kto zaś popiera tego rodzaju stowarzyszenie lub nim kieruje, powinien być ukarany interdyktem.
  • I dla uzupełnienia tematu, całkiem ciekawa książka w całości dostępna online: Kościól a masoneria
  • nie jestem prawnikiem, ale może dałoby się pokombinować z wykładnią (biorąc pod uwagę konstytucję Klemensa XII) ?... :)
  • no i chyba Kan 1374 to bardziej do duchownych... zaś Klemens XII do wszystkich stanów pisze.
    Żeby chociaż stosowano to co jest w KPK to i tak by nieźle było, ale jak to zwykle bywa - z egzekucją jest pewnie marnie.
  • W temacie masonerii chętnie bym się podszkolił. Może ktoś może pożyczyć te książki?

    św. Józef Sebastian Pelczar: "Masoneria"

    x. Henryk Łuczak: "Zniszczmy obraz Bestii!"
  • no ja też... warto znać wroga...
  • Pełny spis organizacji tajnych potępionych przez Kościół w XIX wieku podawał Dekret Św. Inkwizycji z dn. 12 I 1870 roku. Lista była aktualizowana na bieżąco do Soboru Watykańskiego II.
  • jest nim też Korwin-Mikke
    ---
    Tak? Możesz bliżej? Jakiś namiar? Chętnie poczytam :smile: (bez ironii).
  • Jego znajomość tematu (zwłaszcza na temat "rytu szkockiego") i pewne poglądy o tym świadczą. Jak wiesz loże to organizacje tajemne, trudno więc mieć spis ich członków. Dlatego użyłem słówka "prawdopodobnie"

    Zdaje się, że kiedyś Olszewski się przyznawał do bycia fartuszkowym.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.