Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Czy doktryna katolicka jest powszechna?

edytowano września 2011 w Arkan Noego
Za http://www.radiovaticana.org/pol/Articolo.asp?c=520589

Preambuła podaje pewne zasady doktrynalne i kryteria interpretacji doktryny katolickiej, konieczne dla zapewnienia wierności Magisterium Kościoła

Czemu zatem treść preambuły nie jest jawna, skoro zawiera treści doktrynalne? Czyżby ukrywano przed wiernymi treść doktryny Kościoła Katolickiego?
«1

Komentarz

  • Nie przez wiernymi, tylko przed niemieckimi i francuskimi biskupami.
  • Polskimi też.
  • Polscy podlegają pod niemieckich.
  • Nie, tłumaczą bezmyślnie wszystkie komunikaty niemieckiego epidiaskopu
  • No toście sobie pogadali...







    A tak konkretnie, to gdzie jest napisane, że preambuła jest tajna?
  • Wszędzie :)
  • Ha, ha , ha
  • magmonda:
    Skoro nie została ujawniona tzn, że jest tajna. Co z resztą potwierdzają obie strony. (Watykan i FSSPX)
  • w wiadomej intencji do Pośredniczki Wszelkich Łask :bc:
  • Ktoś, kto nie przeczyta źródła, zostanie wprowadzony w błąd.

    Zadowoleni?
  • Niby gdzie zostanie?
  • [cite] In Spe:[/cite]w wiadomej intencji do Pośredniczki Wszelkich Łask :bc:
    Spoko. FSSPX się będzie namyślać aż do Asyżu 2011 albo i dłużej.
  • Przeczytałam ten tekst z Radia Watykańskiego i tam nie ma mowy nigdzie o utajnieniu. O i tu zostanie wprowadzony w błąd, negatywnie nastawiony do Kościoła tudzież okłamany. Mechanizm zwany manipulacją.
  • magmonda: o utajnieniu piszą w innych serwisach, jak Vatican.va i dici.
  • [cite] Gregorius:[/cite]magmonda: o utajnieniu piszą w innych serwisach, jak Vatican.va i dici.

    Ech, lepiej odmówię to, co mam odmówić
  • A jak magmonda twierdzi, że preambuła nie jest utajniona, to poproszę o linka do jej treści. Inaczej magmonda manipuluje.
  • Pomyłka, ja nie Klarcia
  • Czyli jeżeli udowodnię, że został utajniony, to Koleżanka nas przeprosi, prawda?
  • Nie. Źródło zostało podane takie, jakie zostało.
  • Alez ja już udowodniłem, że treść jest utajniona. A magmonda nie przeprosiła.
  • Greg nie napisał, że informacja o niejawności preambuły pochodzi akurat z tego źródła. Zarzut o manipulację jest więc niesprawiedliwy.
  • A może ta tajność wskazuje (nomen omen) drogę, którą trzeba postępować? Podpisać tajne kwity, dostać statut, a potem na wszelkie zastrzeżenia odpowiadać, że papież i biskup jest o wszystkim poinformowany?
  • [cite] Witek (dawniej RiW):[/cite]A może ta tajność wskazuje (nomen omen) drogę, którą trzeba postępować? Podpisać tajne kwity, dostać statut, a potem na wszelkie zastrzeżenia odpowiadać, że papież i biskup jest o wszystkim poinformowany?
    Zważywszy, że część wiernych na Mszach rytu trydenckiego korzysta ze świstków kserowanych, widzę szansę zbliżenia naszych dróg :wink:
  • Namor, poplakałam się.
  • Świstki kserowane pojawiają się głównie na Chrztach, kiedy trzeba przygotować dla gości rytuał.
  • Toteż dlatego się popłakałam.
  • [cite] Namor:[/cite]
    Zważywszy, że część wiernych na Mszach rytu trydenckiego korzysta ze świstków kserowanych, widzę szansę zbliżenia naszych dróg :wink:
    Dobre! Tylko jedno ale u neonów to prezbiter ma świstki z ksero.
  • [cite] Gregorius:[/cite]
    [cite] Namor:[/cite]
    Zważywszy, że część wiernych na Mszach rytu trydenckiego korzysta ze świstków kserowanych, widzę szansę zbliżenia naszych dróg :wink:
    Dobre! Tylko jedno ale u neonów to prezbiter ma świstki z ksero.

    Uczestniczyłeś Ty kiedyś człowieku w Liturgii Drogi? - bo ja tak, i nigdy żadnych "świstków ksero" podczas Eucharystii u prezbitera nie widziałam. Mało tego, komentarze do czytań przygotowane przez uczestników mają być mówione z pamięci, czyli nie wolno czytać przygotowanego wcześniej tekstu. Wyjątkiem może być jedynie Liturgia gdy we wspólnocie są osoby nie znające dobrze języka lokalnego, np. Polacy we wspólnocie Niemców, wtedy zezwala się na przeczytanie przygotowanego komentarza, a nawet korzystanie z polskiego tłumaczenia podczas Liturgii Słowa.
  • Pierniczysz 3 po 3.
    Nie wiesz o co chodzi ze świstkami to się nie odzywaj:confused:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.