Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

tort bezglutenowy i bezmleczny - przepis

edytowano listopad 2011 w Ogólna
Ponieważ u nas 4 osoby na 6 są na takiej diecie mogę podać sprawdzony przepis.
TORT - bezglutenowy i bezmleczny

BISZKOPT
- 1,5 szklanki mąki ziemniaczanej
- 1 szklanki cukru
- 7 jajek

białka ubijać przez 5 minut
dodac zółtka
dodac porcjami cukier
całośc ma zająć 10 minut (mikserem)

dodawac mąkę i delikatnie mieszać (ręcznie trzepaczką lub mieszadłem)


porcja na blachę, miske od prodiża lub 2 średnie okrągłe foremki lub dużą blachę
piec w temp 160 przez 35 - 45minut (po 25 min nalezy obrocic ciasto jesli czyjs piekarnik przypala z jednej strony) jak jest dobry piekarnik to nie trzeba obracać
ciasto po upieczeniu pokroić na warstwy i pokropić wodą wymieszana z kilkoma kroplami cytryny

KREM 1
- 20 dag orzechów włoskich zmielonych
- kostka margaryny bezmlecznej
- niecała szklanka cukru
wystarczy wymieszać

KREM 2
- ugotowana kaszka kukurydziana
- margaryna bezmleczna
utrzeć razem

- 3 - można przełożyć dżemem wiśniowym ( zeby lekko przykwaskowe było)
- 4 - galaretką zmiksowaną z tartymi jabłkami ( rozrobic w małej ilości wody galaretkę)

Komentarz

  • Ciasteczka z mąki bezglutenowej
    200g mąki bezglutenowej
    60g cukru - 3 łyżki
    3 łyżki zimnej wody
    60 g margaryny
    2 żółtka
    wszystko razem wyrobić, zapakować w folię, schłodzić 1 godzinę w lodówce, potem rozwałkować, wyciąć krążki kieliszkiem, po upieczeniu gdy są jeszcze ciepłe można skleić gęstym dżemem
    piec "na oko", ciasto bg za bardzo nie zmienia koloru, jest "złociste"
    przepis na w/w tort, masy i ciasteczka mam dzięki kochanej teściowej, która dla mnie przerabia przepisy na bezglutenowe. :bigsmile:

    POLEWA CZEKOLADOWA
    10 dkg margaryny bezmlecznej
    10 dkg cukru pudru
    2 łyżki wody
    2 łyżki kakao
    1 łyżeczka płaska mąki ziemniaczanej
    całość podgrzać a następnie schłodzić

    polecam stronę ze sprawdzonymi przepisami, które można przerabiać na bg, na której są ciekawe kremy do przekładania ciasta http://mojewypieki.blox.pl/html
  • BABKA NA OLEJU

    - 4 jajka
    - 1,5 szklanki mąki ziemniaczanej
    - niepelna szklanka oleju
    - 1 szklanka cukru
    - 1 łyżeczka bezglutenowego proszku do pieczenia

    żółtka i cukier utrzeć
    dodać proszek i mąkę, wymieszać
    olej cienkim strumieniem wylac do masy
    biala ubic na sztywno
    delikatnie połączyc z ciastem
    wlac do korytka

    piec 30 minut w temp ok 180 stopni
    (25 minut odwrócić i dopiec 5 minut) jak jest dobry piekarnik to nie trzeba przewracać

    wersja 1. jak wyżej

    wersja 2 - babka "tulipan", trzykolorowa
    do ciasta dajemy o 6 łyżek mąki mniej, po wyrobieniu dzielimy ciasto na 3 części i dodajemy do nich po 2 łyżki: kakao, kisiel czerwony, mąka albo np mak

    wersja 3. - ciasto wlewamy w formę do mufinek tak do połowy

    wersja 4. - ciasto pieczemy na dużej blasze obsypując owocami

    wersja 5. - ciasto pieczemy na dużej blasze, po upieczeniu kładziemy owoce, zalewamy galaretkę

    wersja 6. - piegus - zamiast 1,5 szklanki mąki ziemn. dajemy 1 szklankę m. ziemn. oraz 1 szklankę - maku, sezamu, wiórek kokosowych, orzechów - wedle upodobania
  • Bardzo ciekawe przepisy! Przydadzą się, na forum mamy trochę alergików różnej maści :cool:
  • Malio, z mąki kukurydzianej wyjdą Ci ciasteczka tak kruche, że nazwałabym je wręcz sypkie. W każdym razie mi ten wyczyn się nie udał.
    Ach ta różowa blokada... Mam nadzieję, że Malia zajrzy tutaj...
  • Już zalinkowałam, powinna trafić. Może zmień tytuł, wpisz pełne "bezmleczny" itd.
  • Marcelino, a moze zdjac autorce wstazeczke i pozwolic tym samym na wpisywanie przepisow w normalnym watku kulinarnym?
  • To nie do mnie, to do Sister Odźwiernej.
  • Ziwo :ih::ip:

    No to teraz tylko piec!

    No to teraz wiem, że nie na kukurydzianej tylko na bezglutenowej. Koło mnie jest sklep eko, więc powinno być no problem.

    A co można upiec na kukurydzianej? I czy ta typu maseca (do tortilli) nadaje się do jakichś wypieków? No bo tortille sypkie nie wychodzą, raczej wręcz przeciwnie.
  • Nie znam tej mąki, tortilli nigdy nie robiłam, bo nie miałam przepisu takowego. Nie bardzo lubię m. kukurydzianą, zwykle ją stosuję jako dodatek w mieszance mąk, albo do zaciągnięcia sosu, obtaczania mięsa.
    Więcej pomogę jak wrócę, po niedzieli. :)
  • Ziwa, jesteś wielka. Też mi się te przepisy przydadzą.
  • edytowano październik 2018

    Szukam pomysłu na prosty, smaczny i reprezentacyjny ;) krem do tortu bezmelcznego, bezglutenowego bezkukurydzianego. Bez sztucznych dodatków i najlepiej bez margaryny. Dla mnie za dużo tych bezów, ale licze na Wasze doswiadczenie w temacie. Pomysły wszelkie przyjmę z wdzięcznością.

    Biszkopt owsiany właśnie się piecze i wygląda imponująco. :)

  • Nigdy nie probowalam, ale podobno woda z gotowania ciecierzycy ubija sie jak smietanka. Moze biszkopt posmarowac dzemem, czyms nasaczyc i przelozyc pianka z ciecierzycy?
  • Ale czy ona nie będzie smakowała... ciecierzycą po prostu? Choć fakt, że ciasto z mąki ciecierzycowej wychodzi bardzo sympatyczne.

    Przy wodzie po ciecierzycy jeszcze mam obawy o ewentualne uboczne efekty gastryczne co nie byłoby pożądane. ;)

  • 1 warsatwa to galaretka z jablkami na gęsto, druga to orzechy z miodem (jak do jakiejs orzechowe krajanki) a trzecia to kasza jaglana z owocami/galaretka/kakao.
    Podziękowali 1Bambidu
  • Ale po torcie klasycznym tez problemy gastryczne sie pojawiaja. Smietana i cukier gazuja.
  • ten z figami jest tak zrobiony, tylko masa na wierzchu z masłem, ale spokojnie bez niej by się obeszło albo tą jaglaną może być wysmarowany, tylko warstwę orzechową daj na spód żeby się łatwiej kroiło :)
  • edytowano październik 2018

    O super. Na jablka/ owoce z galaretką już sama wpadłam, ale żeby trzy zupełnie różne warstwy zrobić to nie. Tą jaglaną masę jak dokladnie robisz @uJa? Nie jest kaszowata w smaku? Bo przekładanie biszkoptu kasza jaglaną jakos niezbyt pobudza moją wyobraźnię ;)

    @Elunia jak zrobić budyń bezglutenowy i bezkukurydziany?

  • O @Elunia dzięki, ten Oetker nie ma mąki kukurydzianej w składzie? Bo z reguły bezglutenowce mają a kukurydza nie tolerowana.

    A samorobny budyń na samej mące ziemniaczanej, szczególnie bez mleka to glut kisielowaty wychodzi.


  • często też robię jak w przepisie AniD na kulki kokosowe o to jest pyszne i bez wszystkiego :)


    a najcześciej ugotowaną kaszę jaglaną miksuję z tężejącą galaretką i już :) jak wrzuce owoce, banany to jest ok, warto tą kasze ugotować na mleku roślinnym to smak ma lepszy, ale z wodą tez ujdzie

    a jak ci zalezy na wypasie to ubij śmietankę z mleka kokosowego (ale nigdy tego nie robiłam)





    Podziękowali 1Bambidu
  • edytowano październik 2018

    @uJa dzięki ogromne. A byłabyś jeszcze tak dobra i zalinkowała owe kulki @Ani D.? Bo musze więcej bezbezbezów popełnić i każda inspiracja cenna a wyszukiwanie z telefonu mnie dobija.

    @Elunia obejrzę te Oetkery w sklepie.

    I donoszę, że biszkopt owsiany jest super.

  • Kuleczki kokosowe dla dzieci małych i dużych

    1/3 szklanki suchej kaszy jaglanej
    szczypta soli
    10 + 5 dag wiórków kokosowych
    2 łyżki oleju tłoczonego na zimno lub oliwy
    2 czubate łyżki miodu
    1 łyżka soku z cytryny
    kilka kropel aromatu waniliowego

    Kaszę delikatnie uprażyć, przelać wrzątkiem, odcedzić. Zalać 1 szklanką wrzątku, dodać szczyptę soli. Gotować na małym ogniu ok. 30 min. Odstawić na ok. 10 minut. Dodać olej, dokładnie wymieszać łyżką. 10 dag wiórków wysypać na rozgrzaną, pustą patelnię. Trzymać ok. minuty mieszając, dodać miód. Mieszać, aż miód się rozpuści. Dodać gorące wiórki do kaszy wraz z sokiem z cytryny i zapachem. Dokładnie wymieszać. Nasypać do miseczki pozostałe 5 dag wiórków. Formować kuleczki, obtaczać je w wiórkach. Ułożyć na talerzyku. Podawać od razu ciepłe lub schłodzone.


    Podziękowali 1Bambidu
  • Ktoś ubijał śmietankę z mleka kokosowego? Bo mam i zastanawiam się jak spożytkować. Ewentualnie jeszcze myślałam, żeby je z galaretką przerobić na kokosowy sernik na zimno, ale o ile uwielbiam eksperymentować to tym razem muszę mieć efekt gwarantowany i obawiam się całkowicie na własną intuicję się zdać.
  • Ubijałam i nie wyszło mi. Ratowalam się żelatyną. Robiłam z moich wypieków tort dla alergika. 

    Podziękowali 1Bambidu
  • Ja ubijałam i wyszło. Robiłam z mleka kokosowego z puszki, ale na pewno były tam emulgatory. Odlałam wodę i zmiksowałam tę gęstą masę. Przed ubijaniem całą puszkę należy dobrze schłodzić.
  • Może za słabo schłodziłam? A może nie odlałam? Już nie pamiętam... Ale robiłam kiedyś tort przekładany galaretką. Taki tęczowy, dużo kolorowych warstw. Proste, ale wymaga trochę czasu.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.