Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

ocet jabłkowy

edytowano luty 2012 w Kuchnia
Znalazłam przepis, który podała Bridget w poście 23 i mam trochę pytań...


Czy ktoś robił ocet wg tego przepisu?

:dw:


i pomoże bardzo początkującej pani domu??? :hl:

Komentarz

  • Zawsze kupowałam gotowy:shamed:
  • ja też.... ale dostałam jabłka takie nie pryskane od babci i chcę mieć z nich pożytek...


    chyba że mi ten ocet nie wyjdzie...



    co jest bardzo prawdopodonne:confused:
  • Nie wiem, czy w zimie Ci wyjdzie...
    Ale przecież 2 kilo jabłek możesz poświęcić, najwyżej będziesz miała tonic do twarzy.:wink:
  • no właśnie! Czyli co? lepiej się wstrzymać? do jesieni?
  • Ja bym spróbowała teraz.:cool:
  • [cite] Cart&Pud:[/cite]Nie wiem, czy w zimie Ci wyjdzie...


    a to co? bo zachęcanie raczej nie:gx:

    :ad:


    a ta woda oligoceńska to co to? i gdzie to kupić?
  • Taju jeśli masz w miarę ciepłe miejsce to wyjdzie Ci,tylko kup dobre polskie jabłka.Ja mam jakieś półtorej litra to przesłać Ci mogę.Woda niegazowana może być.
  • [cite] Bridget:[/cite]Taju jeśli masz w miarę ciepłe miejsce to wyjdzie Ci,tylko kup dobre polskie jabłka.Ja mam jakieś półtorej litra to przesłać Ci mogę.Woda niegazowana może być.


    Ale masz 1,5 litra tej magicznej wody?

    Mam polskie, takie z działki mej babci jabłka! Dlatego też się chcę skusić na ten ocet :wink:
  • Wkleję coby przejrzyściej było...

    "Ocet jabłkowy ( na 4 litry octu) by Bridget
    Przygotowanie: 1 godzina. Fermentacja: 40 dni.

    Składniki:
    ... 2 kg jabłek, 2 litry wody, 400 g miodu, 40 g drożdży, kromka suchego chleba razowego, 200 g cukru.

    Przygotowanie:
    1. Jabłka dokładnie umyć pod bieżącą wodą,usunąć ogonki (nie obierać ze skórki i nie wycinać gniazd nasiennych). Zetrzeć na tarce jarzynowej o dużych oczkach lub rozdrobnić w malakserze.

    2. Wodę (najlepiej oligoceńską) zagotować i ostudzić do 32-35 stopni.
    Jabłka przełożyć do szerokiego naczynia emaliowanego lub kamiennego, wlać wodę, dodać miód i drożdże, wymieszać. Wrzucić kromkę chleba.

    3. Naczynie z masą jabłeczną odstawić na 10 dni do ciepłego, ciemnego pomieszczenia. Codziennie 2-3 razy zamieszać pulpę drewnianą łyżką. W tym czasie następuje bardzo burzliwa fermentacja.

    4. Płyn przelać przez gęste sito, odciskając sok, wlać do butelki lub słoja. Dodać cukier, wymieszać. Naczynie obwiązać gazą, odstawić na 40-50 dni w ciepłe miejsce, aby ocet nabrał pięknego zapachu i stał się klarowny.

    5. Ocet zlać do niedużych butelek, szczelnie zakorkować. Do każdej butelki można włożyć odrobinę ziół: melisy, tymianku, estragonu, goździków. Zioła nadadzą przyprawie dodatkowego smaku i aromatu.

    ! Podczas fermentacji sok jabłkowy, zasobny w witaminy i mikroelementy, wzbogaca się o kwasy organiczne, witaminę H (zapobiegającą między innymi wrzodom żołądka) oraz witaminy B6 i B12.
    Ocet jabłkowy ma właściwości odwadniające, zalecany jest więc w dietach odchudzających.
    Octu jabłkowego, tak jak cytryny,używa się do przyprawiania potraw, od zup i sałatek poczynając, a na deserach kończąc."
  • [cite] Taja:[/cite]
    [cite] Bridget:[/cite]Taju jeśli masz w miarę ciepłe miejsce to wyjdzie Ci,tylko kup dobre polskie jabłka.Ja mam jakieś półtorej litra to przesłać Ci mogę.Woda niegazowana może być.


    Ale masz 1,5 litra tej magicznej wody?

    Mam polskie, takie z działki mej babci jabłka! Dlatego też się chcę skusić na ten ocet :wink:
    Mam octu tyle
  • Ocet jabłkowy
    Obierzyny z jabłek (najlepiej kwaśnych) wrzucamy do słoja, zalewamy przegotowaną, chłodną, osłodzoną wodą (2 łyżki cukru złocistego lub miodu na szklankę wody), pozostawiamy na 3 tygodnie w kuchni, a następnie przelewamy do butelek â?? ocet jest klarowny, ma kolor słomkowy.
    Taki ocet zawiera dużo łatwo przyswajalnego potasu, doskonale oczyszcza nerki, rozrzedza krew, wzmacnia naczynia krwionośne i serce.
    Nap6 miodowo-octowy: Wieczorem do szklanki przegotowanej, chłodnej wody dodać 1 łyżkę miodu wymieszać, pozostawić na noc, rano podgrzać, wlać I łyżkę octu jabłkowego, wypić przed śniadaniem lub przed obiadem.
  • Bridget priva piszę!
  • Ja robiłem ocet z naszych działkowych jabłek, mam do dziś. I smaczny jest.
  • Podbiję... może ktoś jeszcze będzie robił. :-)
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.