Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Z kart podręcznika historii Polski

edytowano luty 2008 w Ogólna
Z kart podręcznika historii Polski, wydanego w roku 2030
Janusz Wojciechowski

1 września 1939 r. â?? niemiecki okręt szkolny "Schleswig-Holstein", przebywający z misją pokojową w Gdańsku, został zaatakowany przez żołnierzy nielegalnej polskiej misji wojskowej na półwyspie Westerplatte. Zdarzenie to rozpoczęło Wielką Wojnę Obronną Rzeszy Niemieckiej, trwającą do maja 1945 roku.

27 września 1939 r. â?? pokojowe oddziały wojskowe Rzeszy Niemieckiej rozpoczynają pełnienie misji stabilizacyjnej w Warszawie.

październik 1940 r. â?? władze niemieckiej misji stabilizacyjnej w Polsce zdecydowały o utworzeniu w Warszawie tzw. getta, czyli strefy ochronnej dla ludności żydowskiej, w celu uchronienia jej przed mordami i pogromami, urządzanymi przez Polaków.

7 marca 1941 r. â?? w zamachu terrorystycznym zamordowany został niemiecki aktor Igo Sym. Od tego czasu w Warszawie mają miejsce liczne zamachy terrorystyczne na przedstawicieli administracji niemieckiej oraz na ludność cywilną. Mimo apeli władz niemieckich, terrorystyczne organizacje polskie nasilały terror. a szczególnym jego przejawem było zamordowanie 1 lutego 1944 roku szefa niemieckiej misji pokojowej, generała Franza Kutschery.

10 lipca 1941 r. â?? Ludność polska z miasteczka Jedwabne wymordowała swoich żydowskich sąsiadów. Według najnowszych badań zamordowano tam jednorazowo 80 tysięcy osób. Niektórzy historycy zarzucają, że władze niemieckie zlekceważyły sygnały o planowanej zbrodni, wskutek tego nie zdołały jej skutecznie zapobiec.

lipiec 1942 r. â?? Kolejarze polscy z Warszawy rozpoczynają akcję wywożenia ludności polskiej ze strefy ochronnej w Warszawie. Ludność ta została następnie wymordowana w polskim obozie zagłady w Treblince.

grudzień 1942 r. â?? terrorystyczne, nacjonalistyczne organizacje polskie dokonały pacyfikacji wielu wsi kolonistów niemieckich na Zamojszczyźnie. Wobec brutalnego terroru Polaków, władze niemieckie zmuszone były do przerwania niemieckiej misji osadniczej na Ziemi Zamojskiej.

19 kwietnia 1943 r. â?? w strefie ochronnej zwanej "gettem" w Warszawie wybucha powstanie ludności żydowskiej, doprowadzonej do rozpaczy z powodu terroru i pogromów ze strony Polaków. Powstanie zostało krwawo stłumione przez Polaków. Niektórzy historycy uważają, że władze niemieckie nie dość energicznie starały się zapobiec zagładzie Żydów w Warszawie i w innych miastach Polski.

1 sierpnie 1944 r. â?? Polska ludność w Warszawie dopuszcza się licznych ataków terrorystycznych na przedstawicieli administracji niemieckiej, a następnie dla zatarcia śladów podpala miasto, a sama ucieka. Mimo to władze niemieckie organizują dla niej pomoc w schronisku w Pruszkowie.

17 stycznia 1945 r. â?? Zakończenie niemieckiej misji pokojowej w Warszawie.

luty â?? maj 1945 r. â?? agresja Polski na Niemcy, połączona z masowymi zbrodniami na ludności niemieckiej i jej wypędzeniu z prastarych ziem germańskich nad Odrą i Nysą. Według danych opublikowanych przez dyrektora Niemieckiego Muzeum Centrum Wypędzonych w Berlinie - Erikę Steinbach, liczba zamordowanej przez Polaków ludności niemieckiej wynosiła co najmniej 7 milionów osób.

1945-47 Po zakończeniu niemieckiej misji pokojowej, pozbawiona ochrony ludność pada ofiarą masowych mordów i pogromów, których sprawcami są Polacy. Nieliczni Żydzi ocaleli z pogromów zmuszeni są do ucieczki z Polski.

Zdarzenia te udokumentował i opisał pisarz i historyk Jan Tomasz Gross, nagrodzony za swoją twórczość literacka nagrodą Nobla w roku 2018 oraz pokojową nagrodą Nobla w roku 2024.

Komentarz

  • Panie co zrobić, takie to plemię, zawsze musi mieć jakąś misje pokojową nad głową.

    Tak myślałem i myślałem o diagnozie i już wiem. Pan Janusz zjadł na obiad "Brunatną księgę" i dostał historycznej obstrukcji. ;)
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.