Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Te niezwykłe dyniowate

edytowano wrzesień 2012 w Pomagajmy sobie
Dyniowate stanowią sporą i ciekawą grupę, do której należą dynie, cukinie, kabaczki, melony, arbuzy, ogórki, patisony... Wszystko to można z powodzeniem uprawiać w Polsce, oczywiście dobierając konkretne odmiany do lokalnych warunków. Zachęcam do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami.
W tym roku po raz pierwszy posiałam u siebie melony i arbuzy i jestem pozytywnie zaskoczona plonami. Kupując nasiona kierowałam się głównie dlugością okresu wegetacji. Melony rosły i owocowały bez problemu, podobnie arbuzy. Dynie uprawiam od lat, z roku na rok powiększając ilość sprowadzanych odmian. W tym roku po raz pierwszy posiałam patisony. Znałam je już wcześniej, kupowałam owoce na targu, ale swoje uprawy to coś zupełnie innego. Można zrywać maleńkie owoce, które sa najsmaczniejsze i jeść je ze skórką. Patisony podbiły w tym roku moje serce. Dodawane do duszonych dań bardzo mi smakują, bo zostają chrupkie.

Komentarz

  • Patisony to smak mojego dziecinstwa. Rodzice bardzo duzo mieli ich na działce!!!

    Uwielbiam, a od kilku lat juz ich nie jadlam... od 2 miesiecy chodza za mna... mmmmm

     

  • Patisony niełatwo u nas kupić, jeśli już są, to takie duże, mniej smaczne, z niejadalną skórką. Najlepsze są młode owoce.
  • Wczoraj zjedliśmy patisony panierowane, a jutro robię nadziewane. Dostaliśmy takie młode właśnie, od znajomych. Pierwszy raz jedliśmy. Pyszne.
  • Jaką odmianę polecasz, Aniu? Bym się złamała na przyszły rok:-)
  • Zrobilam wlasnie swiecznik z dyniami, oficjalnie sprzedawanymi jako "dynie ozdobne". Czy to sie da jesc, czy to cos zupelnie niejadalnego?

  • Patisony niełatwo u nas kupić, jeśli już są, to takie duże, mniej smaczne, z niejadalną skórką. Najlepsze są młode owoce.

    Nigdy nie kupowalam, nie wiem nawet, ze sa inne niz z jadalna i miekka
  • moja mama zaprawiala te malutkie patisony na zime.
  • moja mama zaprawiala te malutkie patisony na zime.




    Moja tez!!!

    Jeju ten smak dziecinstwa !!! :)

  • Kingo, ja miałam w tym roku Scallopini i jestem z niej b. zadowolona. Jest bardzo plenna i ma śliczny, żółciutki kolor. Można ją kupić w zwykłych sklepach ogrodniczych albo przez net w ogrodniczych.
    Maciejka, każda dynia jest jadalna, ale nie każda jest smaczna. bywają odmiany gorzkie. W tych małych jedzenia jest mało, a skórka zwykle twarda. Nie wiem, czy warto probówać.
  • My tych z grubaśną skóra nie obieramy, tylko kroimy na kawałki, doprawiamy i pieczemy w piekarniku mmmmmmmm
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.