Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Rada w sprawie podatku od spadku

edytowano styczeń 2013 w Pomagajmy sobie
Kochani, mamy problem w rodzinie. Po śmierci mojej mamy w 2010r tata wniósł sprawę o podział spadku. Okazuje się teraz, że mój tata i ja z siostrami powinniśmy złożyć oświadczenie o nabyciu spadku do pół roku od zakończenia sprawy. Nie płacilibyśmy wówczas żadnego podatku z racji stopnia pokrewieństwa. Jednak nie wiedząc nic o takowym obowiązku żadnego urzędu nie poinformowaliśmy o sprawie. Teraz, po prawie 3 latach przyszło pismo z US, że nie dopełniliśmy obowiązku i możemy za to mocno beknąć finansowo...W czwartek mamy spotkanie w Urzędzie w tej sprawie...
I pytanie mam.. co możemy zrobić, oprócz napisania aktu skruchy? Wszak nie naraziliśmy budżetu państwowego na uszczerbek, nie mieliśmy żadnych złych intencji a cała sprawa wynikła z naszej niewiedzy...

Komentarz

  • Czy jest jakiś ustalony okres czasu, kiedy należy wnieść sprawę o nabyciu spadku po zmarłym współmałżonku? Minęło już 2.5 roku od śmierci męża a ja nadal mam nieuregulowaną sytuację z domem. Jakoś tak mi się zwleka a czas płynie.
  • Sprawa była w sądzie załatwiona polubownie. Tata nie przypomina sobie, żeby sąd coś o tym wspominał (był w kiepskim stanie psych po śmierci mamy, a miesiąc wcześniej zmarła mu jego mama, moja babcia). Myślisz, że można by to napisać też w tym akcie skruchy? Jest sens go pisać? No i na jaki procent podatku od sumy spadku się przygotować? Od czego zależy wysokość kary/grzywny za niedotrzymanie terminu złożenia pisma w US o nabyciu spadku? Dzięki za pomoc... wizyta w czw., a jesteśmy mocno skołowani..
  • @ania49, wiem na 100% tylko tyle, że ma się pół roku na poinf.US o nabyciu spadku, nawet jak jesteś blisko spokrewniona z os.zmarłą. To Cię wówczas zwalnia z podatku od spadku.. jeśli tego nie zrobisz i US to zauważy w przeciągu 5 lat (po tym czasie sprawa się przedawnia), to powinno się zapłacić podatek normalnie..
  • edytowano styczeń 2013

    Olkowa,  zgodnie z przepisami,  zwolnienie  od podatku w związku z nabyciem własności rzeczy w drodze spadku po osobach zaliczanych do I grupy, uzyskuję się wyłącznie  pod warunkiem zgłoszenia tego nabycia naczelnikowi US w określonym terminie ( wg mnie jest na to 1 miesiąc) od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku.

    Z tego co wiem, nie można przywrócić terminu powiadomienia US. Nie ma też żadnych wyjątków, jeśli chodzi o  warunek tego zwolnienia.

    Naliczą zapewne podatek, jak dla osób zaliczanych do I grupy, oraz odsetki od tej należności. 

    Można poprosić o rozłożenie na raty. 

    Jeśli do masy spadkowej wchodziło np. mieszkanie , to w pewnych sytuacjach można skorzystać chyba z ulgi podatkowej, jeśli nie miało się mieszkania. 

  • W skład spadku wchodzą mieszkanie (podzielone na 4 części - mojego tatę i 3 siostry) oraz akcje. Czy jeśli US wyłapał sytuacje tylko w przyp. mojego taty.. to czy my z siostrami powinnyśmy też się zgłosić dobrowolnie mimo że nie otrzymałyśmy żadnego pisma od urzędu??
  • edytowano styczeń 2013
    Jak znam praktyki US, to będą chcieli od twojego taty ściągnąć podatek od całego mieszkania i dlatego tylko do niego wysłali zawiadomienie. Przy współwłasności tak często robią. Zgłosić się trzeba, choćby dlatego, żeby odsetki były mniejsze. Jak się już wzięli za orzeczenie sądu w sprawie tego spadku, to na przedawnienie nie ma co liczyć. Ja bym najpierw zobaczyła w jakim duchu będą z ojcem rozmawiali.
    Najważniejsze byłoby sprawdzenie, czy można wykorzystać ulgę mieszkaniową, która zmniejszyłaby wymiar należności podatkowych (chyba była to równowartość mieszkania 110 m2).
    Zasadniczo US nie udziela porad prawnych, ale może coś podpowiedzą. 
  • Olkowa, jeżeli się dobrali tylko do twojego Taty, nie do was , to moze pomogłaby instytucja cznnego żalu. Czyli składacie ( siostry trzy) w us czynny żal \( tak się nazywa owe pismo) że nie złożyłyście w terminie, razem z tym skłądacie zenanie spadkowe i teoretycznie nie powinni wam nic zrobić. Istutucja czynnego żalu działa zawsze, pod warunkiem że to wy pierwsze poinformujecie US o niedopełnieniu, a nie on was namierzy. Nawet mandatu wam ie mogą wystawić

    A u ojca może być trudniej.


  • Dziękuję za rady! Byliśmy dziś w US i wychodzi na to, że mój tata i najmłodsza siostra są zwolnieni od płacenia podatku (podpisali pewne oświadczenie, że mieszkają w nabytym w drodze dziedziczenia mieszkaniu i nie sprzedadza go przez 5 lat itd). Ja z najstarszą siostrą jesteśmy tam zamled. na stałe, ale mieszkamy już w wynajmowanych mieszkaniach gdzie indziej...no i.. musimy zapłacić po 700zł każda z nas... mimo że mamy udział w połowie tego mieszkania dokładnie po 1/8 każda... i nie mamy z tej racji żadnych profitów, bo po śmierci taty mieszkanie dostaje najmłodsza siostra.... ech... Będziemy pisać prośbę o umorzenie.. Zobaczymy co to da...
  • Piszcie piszcie, zanaczając że nie macie innego lokalu swojego, bądź komunalnego, że jesteście zameldowane tam, ale umowy wynajmu są tylko czasowe. Moze to coś da...
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.