Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Duże rodziny

edytowano kwietnia 2007 w Czytelnia
image

Duże rodziny

Monika Redzisz, Monika Bereżecka

Tombińscy. Porody i dyplomacja

Agnieszka: Jeśli czymś się spośród rówieśniczek wyróżniałam, to tym, że kompletnie nie interesowały mnie dzieci. Nie odczuwałam tej kobiecej czułości wobec życia - dzieci, zwierząt, kwiatów. Ciągnęło mnie do intelektualnych dysput. Studiowałam polonistykę na UJ. Poznaliśmy się na strajku i przez lata działaliśmy w niezależnym ruchu studenckim. Gdy się zaręczyliśmy, Janek chciał mieć pięciu synów - pięciu Janów, a ja - trójkę. Krakowskim targiem stanęło na czwórce.

Jan: Zawsze chciałem mieć dużo dzieci. Może to archetyp rodziny ziemiańskiej, licznej, wielopokoleniowej? Pierwszy urodził się Aleksander. Ja byłem asystentem na Wydziale Historii UJ, żona była na studiach doktoranckich. Nie przelewało nam się.

A: Kupowałam mleko, żeby zrobić twaróg, bo tak wychodziło taniej, a na serwatce gotowałam barszcz zabielany. Na kolację była surówka z marchewki. Ale zawsze mogliśmy liczyć na pomoc rodziny. Wynajmowaliśmy na Kazimierzu pokój z kuchnią i byliśmy szczęśliwi. Doktorat pisałam już w ciąży z Tadeuszem.

J: '89 rok odmienił nasze życie. W maju zdałem pierwsze w wolnej Polsce egzaminy do służby dyplomatycznej, w sierpniu pracowałem już w Pradze jako II sekretarz ambasady polskiej.

Żona uczyła w polskiej szkole. Była w ciąży z czwartym synem, kiedy jako charg?? d'affaires objąłem nowo powstałą polską placówkę dyplomatyczną w Słowenii, a rok później w Bośni i Hercegowinie, gdzie należało jeździć w kamizelce kuloodpornej, miny nadal wybuchały, snajperzy w Sarajewie jeszcze strzelali do ludzi.

A: W ósmym miesiącu spakowałam cały dom i dołączyłam do męża w Lublanie. W 1998 roku wróciliśmy do Polski, do Warszawy, a w 2001 Jan został ambasadorem w Paryżu. Od miesiąca jesteśmy w Brukseli.

J: W mojej rodzinie rodzili się sami chłopcy, ale nikt nie próbował więcej niż sześć razy! Mieliśmy sześciu synów. Siódma urodziła się dziewczynka. To zupełnie inny rodzaj człowieka. Mimo że otoczona przez samych mężczyzn, reaguje zupełnie inaczej. Nawet teraz, kiedy ustawialiśmy się do zdjęć, chłopcy szaleli, robili miny, a ona wśród tego chaosu spokojnie czekała, aż zrobi jej się zdjęcie.

A: Zdumiewające, jak z dwój ki tych samych ludzi powstają aż tak różne osobowości: introwertycy, ekstrawertycy, egoiści i altruiści. Nawet pierś każdy ssie inaczej. Charaktery są dane i można je tylko nieco oszlifować.

Zaborcza, nadopiekuńcza miłość jest możliwa przy jednym dziecku. Przy trójce - już nie, nie mówiąc o dziewiątce. Teraz nasze dzieci stanowią same dla siebie grupę wsparcia, zaplecze społeczne. W takiej grupie nigdy nie jest się samemu. Rywalizacja mobilizuje do przezwyciężania trudności. Ciągłe przeprowadzki, nowe kraje, uczenie się języków jest dla nich oczywiste.

J: W Polsce posiadania dużej liczby dzieci jest kojarzone z marginesem społecznym. W Niemczech jeszcze gorzej: nieodpowiedzialny dzieciorób. Im bardziej na południe, tym rodziny wielodzietne są bardziej szanowane. Jak mówiłem na Bałkanach, że mam pięciu synów, miałem z miejsca zapewniony autorytet. W Polsce czy Czechach to minus. 'Ach - współczują. - Może jeszcze doczekacie się państwo córeczki'.

We Francji, jak ktoś mówi, ile ma dzieci, mniej więcej wiadomo, z jakiego środowiska pochodzi, gdzie mieszka i jakie ma poglądy. Niższe warstwy mają mało dzieci. Wyższa warstwa mieszczańska, zdeklarowani katolicy - czwórkę. Arystokracja - piątkę, szóstkę, siódemkę. Stąd czasem pytanie: alkoholik czy katolik?

A: Rodziłam w różnych krajach. Pierwszą reakcją czeskiego lekarza, który stwierdził u mnie ciążę, było: 'No to co, usuwamy?'. We Francji lekarz unikał dotykania mojego brzucha, zalecał za to olbrzymią liczbę badań. Najlepiej rodziło mi się w Polsce.

Pytanie, z którym się wciąż spotykamy: 'Jak to jest, że wy się nie boicie mieć tyle dzieci?'. Dzieci dają olbrzymią siłę i motywację do działania. Trudności są zawsze; życie takie po prostu jest. Ale trzeba podchodzić do życia bez strachu, z zaufaniem do Boga. Pokolenia naszych rodziców i dziadków tyle razy traciły wszystko z powodu wojny, wysiedleń, kryzysów. Czego my się boimy? Z lodówką, pralką, mlekiem w proszku i pampersami po prostu wstyd narzekać.

Kubisowie. Czekamy na jedenaste


W tym domu sto lat wcześniej mieszkała rodzina ostatniego wójta podkrakowskiej wsi Zakrzówek. Tu rodziły się jego dzieci - czterech chłopców i sześć dziewczynek. Dzisiaj mieszkają tu Katarzyna i Sebastian Kubisowie i ich dzieci - czterech chłopców i sześć dziewczynek. Ona jest tłumaczem z włoskiego, on - astrofizykiem.

Katarzyna: Kiedy umierała bezdzietna wójtówna, prosiła, by ten dom przekazać na dobry cel. Dostaliśmy go - nieodpłatnie. To był pierwszy cud; drugi - że znalazł się bank na tyle szalony, żeby dać nam kredyt na remont. Teraz dzieci modlą się o auto - duże, żebyśmy wszyscy się zmieścili - i o remont strychu.

Jestem najstarsza z piątki, więc z grubsza wiedziałam, w co się pakuję. Mama - architekt - zostawiła pracę, żeby nas wychowywać. Nigdy od niej nie usłyszałam, że żałuje. Ja tłumaczę książki głównie dla wydawnictw kościelnych. Pracuję w domu, nie prowadzę własnej działalności, bo na ZUS mnie nie stać. Państwo daje nam 1200 zł zasiłku, co byłoby może sumą logiczną przy dwojgu, ale nie przy dziesięciorgu dzieciach!

Kiedy piąte dziecko miało pół roku, miałam wylew. Przy kolejnych porodach bałam się, że coś mi się stanie od wysiłku, choć po zoperowaniu tętniaka porody stały się bezpieczniejsze. Ale ujawniła się padaczka pourazowa. Nie mogę zostać sama z dziećmi. Zawsze już mieliśmy kogoś do pomocy. Pomaga nam Kościół. Wciąż spotykamy się z bezinteresowną życzliwością wiernych. Ostatnio znajomi kilka razy zrobili nam zakupy - 30 kostek masła, dwa kilo sera żółtego, 20 kilo mięsa.

Sebastian: Jestem mniej obecny w domu, ale to nie znaczy, że jestem mniej obecny w świadomości dzieci. Widzą, że Kasia odwołuje się do mnie w codziennych decyzjach. Zdarzają się różnice zdań, ale ważne jest, że dzieci widzą nas w jedności.

W mediach z rodzin wielodzietnych robi się kuriozum. Przy tylu dzieciach pracy jest więcej, ale nawet dla jednego dziecka trzeba zrezygnować z siebie - poświęcenie ma taki sam ciężar. Wciąż słyszymy pytania: 'Kiedy skończycie?'.

K: Dziesiątka to mało, nieobecność nawet jednego przy stole rzuca się w oczy. Krysia, Magda, Antek i Jurek mają imiona po naszych rodzicach. Zuzanna, Franek, Staś, Marianna i Emilia - po dziadkach. Do obsadzenia jest jeszcze Jan. Wiktoria dostała imię po prababci.

S: Otwieramy się na życie, które płynie od Boga. Ludzie boją się, że nie zdołają zapewnić dziecku wszystkiego, ale życie nie zależy od pieniędzy. My mamy o wiele za mało, żeby się utrzymać, ale tak się jakoś dzieje, że nie chodzimy głodni i obdarci. Jest taka możliwość, że jutro nie będziemy mieli na chleb. Ale na tym polega wiara - ma się pętlę na szyi, wykopuje się stołek spod stóp i okazuje się, że sznur był papierowy. Z naszego doświadczenia wynika, że Bóg nie siedzi w fotelu z założonymi rękami.

Czasem za ostatnie pieniądze zamawiamy opiekunkę i idziemy z Kasią do ulubionej knajpki.

K: Sebastian jest głową rodziny i do niego należy podejmowanie ostatecznych decyzji. Nie jestem feministką. Pracuję, bo zmusza mnie do tego 'polityka prorodzinna', a nie, żeby się realizować czy rozwijać. I choć zdarza się, że mój mąż doprowadza mnie do pasji, jestem pewna, że to jest człowiek, którego Bóg przeznaczył dla mnie z miłości i z którym chcę zakończyć życie.

Teraz czekamy na 11. dziecko! Od początku jego istnienia kocha je 12 osób.

Byliccy. Wszyscy grają

Irena: Ja studiowałam ekonomikę rolnictwa. Mąż jest pianistą. Ale z szóstką dzieci nie sposób było z tego wyżyć. Zajął się reformą edukacji artystycznej, potem budował sieć telefonii komórkowej. Teraz jest jednym z prezesów KGHM. W miarę jak dom rósł, musiał szukać coraz większej pensji.

Rok po roku rodziły się: Róża, Izabela, Dorota, Anna. Miałam pieluchy (tetrowe!) z czworga dzieci. Każda była inna: Róża - nocny marek, Izabela - ranny ptaszek, Dorota nie spała nigdy, bo od urodzenia miała koszmary, Anna była dzieckiem idealnym. Po czterech latach przerwy urodziła się Ksenia. Zazwyczaj dzieci wysysają energię, ona ją dawała. Kiedy byłam bardzo zmęczona, przytulałam ją i szybko się regenerowałam. My, wielodzietne, mówimy, że to rodzaj nagrody.

Mieliśmy duży ogród, ale one cały czas były przy mnie. Śmiałam się, że choćbym miała dom ze stoma pokojami, i tak będzie mi ciasno. Dziewczynki były niesłychanie opiekuńcze. Największą frajdą było wziąć młodszą siostrę na kolana.

Jak się urodził Mikołaj, byłam zachwycona. Ten nigdy nie był przy mnie. Biegał wokół ogrodzenia jak lew broniący terytorium. Trzy lata potem urodził się Michał i na końcu - Oktawia. Cierpi na brak młodszego rodzeństwa. Jej już nie wychowuję. Wychowuje ją rodzeństwo. Ja tylko pilnuję, żeby jej nie wydawali zbyt wielu sprzecznych poleceń.

Dziewczynki między 10. a 18. rokiem życia bardzo chcą brać udział w życiu domowym. 'Mamo, upiorę, pomogę ci obierać ziemniaki! Ja obiorę kilogram i Oktawia jeden'. Ufarbuje na czerwono najlepszą koszulę męża. Ale się nauczy. Po maturze nie chcą już pomagać. Akceptuję to.

My wychowujemy dzieci, ale dzieci wychowują też nas. Młodszym można coś kazać, ze starszymi trzeba negocjować. Od negocjacji jest tata.

Maksymilian: U nas nie ma kar. Dziecku trzeba raczej uświadomić, że samo wyrządza sobie szkodę. Ograniczenia rodziny wielodzietnej - paradoksalnie - pomagają dzieciom. To, że muszą się dzielić, że nie dostają od razu wszystkiego - to buduje ich osobowość. Rodzice jedynaka wciąż się nim interesują, wkraczają w jego świat. A dziecko potrzebuje też oddechu, samodzielności.

Fajnie jest być tatą tak dużej rodziny. Jest wesoło, dużo się dzieje. Należy oczywiście porzucić myśl o ciszy i spokoju, ale do tego można się przyzwyczaić.

I: Wszyscy grają. Ja jestem rolnik, mnie na tym nie zależało. Sami chcieli. Róża gra na skrzypcach, Iza na altówce, Dorota i Anna na gitarze, Ksenia na fortepianie, Mikołaj na fagocie, Michał na flecie, Oktawia na fortepianie. Śpiewają tym samym dźwiękiem.

Mnie już małe dzieci nie interesują. Mogę teraz pomyśleć o sobie. Chcę się zająć pracą z młodzieżą.

Jak mamy jabłonkę, cieszymy się, kiedy rodzi dużo owoców. Czemu nie cieszymy się, kiedy ludzie mają dużo dzieci? Wielodzietność niedługo stanie się modna. Czuję to.

Krupscy. Rodzina Trzy Plus

Janusz: Nasze domy były różne. Mój ojciec był ślusarzem. Mama Joasi jest profesorem, ojciec - inżynierem. Poznaliśmy się na KUL-u. Ja byłem po historii, działałem w opozycji. Joasia studiowała psychologię i pracowała z upośledzonymi umysłowo.

Przyszedł stan wojenny. Ukrywałem się, potem zostałem internowany. Po powrocie z więzienia SB porwało mnie w biały dzień spod Pałacu Kultury i wywiozło do Puszczy Kampinoskiej. Oblali mnie mieszaniną ługu, fenolu i lizolu i zostawili w śniegu. Cudem uratowałem życie.

Joanna: Nie mieliśmy mieszkania, pracy, żadnych perspektyw. Mimo to zdecydowaliśmy się pobrać. Kochaliśmy się i naturalną tego konsekwencją były dzieci, które były naszym szczęściem. Gdy się pojawiły, zrezygnowałam z pracy.

Kupiliśmy za bezcen 60 km od Warszawy kawałek ziemi i drewnianą chałupę. Tam mieszkałam z dziećmi od Wielkiejnocy do Wszystkich Świętych. Janusz dojeżdżał. Zimowaliśmy u rodziców.

Nie było okien, podłóg, początkowo prądu. Pełna ekologia. Dla mnie, wychowanej na Marszałkowskiej, to było odkrycie natury. W '89 zaczęliśmy budowę domu pod Warszawą. Mama wyjechała na rok do Holandii z wykładami, żeby nam pomóc.

Pierwsze dziecko poroniłam. To nauczyło mnie już na całe życie doceniać wartość życia. Dziecko to największe szczęście, jakie może cię spotkać.

Pierwszą dwójkę, Piotra i Pawła, urodziłam w szpitalu. Przez całą ciążę z Tomkiem chodziło mi po głowie, że dość mam szpitala. Rano poczułam, że się zaczyna. Janusz poleciał po taksówkę. Położyłam się na łóżku. Dziecko wyszło przy pierwszym skurczu. Nie płakało. Ten poród mnie po prostu nie bolał.

Przy Łukaszu, czwartym, obok męża był obecny mój brat ginekolog. Przy piątym miałam marzenie, żeby mój mąż odbierał poród, żebyśmy byli sami. W czasie gdy chłopcy jedli kolację - na deser mieli lizaki - my w pokoju obok urodziliśmy Jasia. Kiedy zapłakał, chłopcy przybiegli z nieskończonymi lizakami. Ale było święto.

Brat uważał, że jestem szalona. Przy szóstej, Marysi, powiedział, że się nie zgadza, bo z każdym dzieckiem wzrasta ryzyko krwotoku przy rodzeniu łożyska. Nie zdążył. Marysia była szybsza i urodziła się w domu.

Myślałam wtedy, że ja już właściwie nawet chcę mieć chłopczyka, byłam specjalistką od żołnierzyków, niech już tak będzie. Wciąż mam w uszach to słowo: 'Dziewczynka!'.

Była kompletnie inna. Wśród tych chłopięcych zabawek ona od początku chciała bawić się lalkami. Nigdy nie widziałam tego rodzaju troskliwości u chłopców. Nie była w stanie oglądać bajek, w których ktoś cierpiał.

Następna, Tereska, już taka nie jest - bardzo żywa, niczego się nie boi. Rodziłam ją w szpitalu. Darła się wniebogłosy. Dzieci, które rodziłam w domu, nie płakały.

Janusz: Ja za dużo w domu nie bywałem. Najpierw była opozycja, w latach 90. prowadziłem własne wydawnictwo, potem byłem wiceprezesem IPN-u, teraz jestem kierownikiem Urzędu do spraw Kombatantów.

Joanna: Na tyle dzieci ktoś musi zarabiać. Tak dzielimy się pracą w przedsiębiorstwie, jakim jest rodzina. Jestem wdzięczna mężowi, że pracuje i zarabia. Ja chcę być z moimi dziećmi!

Założyliśmy z innymi rodzinami Związek Dużych Rodzin Trzy Plus. Naszym celem jest kształtowanie polityki prorodzinnej. My dajemy sobie radę, ale gros rodzin wielodzietnych żyje w nędzy. Polacy są finansowo karani za posiadanie dzieci. Mówi się, że dzieci to prywatna sprawa. Bez dzieci społeczeństwu grozi katastrofa, załamanie się systemu ubezpieczeń!

Każdej kobiecie, która rodzi i wychowuje dziecko, należy się wynagrodzenie. Słyszę tylko o pracy kobiet; kobiety, które chcą zostać w domu i wychowywać dzieci, są dyskryminowane. Kiedyś dzieci utrzymywały rodziców na starość. Teraz jest system emerytalny. Nie ma żadnego interesu, by mieć dzieci. Nigdy w historii kobiety nie rodziły dzieci z tak czystej miłości!

Trudno się dziwić, że dziś kobiety często nie chcą mieć dzieci. Gdzie indziej szukają szczęścia.

Bednarkowie. Dynastia na 42 m

Sławomir: Poderwałem żonę 16 lat temu na ulicy. Miałem 30 lat, organizowałem koncerty, prowadziłem życie kawalerskie. Jestem jedynakiem. Do głowy mi wtedy nie przyszło, że będę miał taką rodzinę. Właściwie do dziś jestem w szoku.

Małgorzata: To było jak objawienie. Miłość mojego życia. Miałam 22 lata.

Mieszkają w Łodzi, w dwupokojowym mieszkaniu - 42 metry na 12 osób. Dzieci rodziły się co dwa lata.

M: Namówiłam męża jeszcze na Ksawerego, bo tak mi jakoś brakowało takiego bobasa. Ale więcej dzieci już nie chcemy mieć. Teraz trzeba skupić się na tym, jak ten kapitał ludzki zagospodarować.

Ciąże znoszę świetnie. Karmię piersią koło roku. Wygodnie, tanio. Przy jednym dziecku można sobie pozwolić, żeby słoiczki kupować, potem człowiek tak się organizuje, żeby mieć jak najmniej pracy.

S: Nie asystowałem nigdy przy porodzie, nie przeżyłbym tego!

Jak idę z piątką do spożywczego, pytają: 'To pana dzieci?! Wszystkie pana?'. A najgorsze to zostawić dziecko jedynakiem. Jak ktoś ma troje, normalnieje. Nie ma już czasu na myślenie o sensie życia i innych głupotach, nie koncentruje się tak na sobie.

M: Ludzie boją się mieć dzieci. Myślę, że ten strach bierze się z przekonania, że dziecku trzeba wszystko zapewnić. Dlaczego rodzice muszą zapewnić mieszkanie dziecku? Mnie nikt nie zapewnił. Niech oni sami się postarają. Mają się uczyć, to jest ich kapitał.

Czasem w parku idę z szóstką i widzę, jak tata, mama, babcia i dziadek nie mogą sobie dać rady z jednym dzieckiem! Moje dzieci bez problemu bawią się z innymi, są dobrze uspołecznione. Z nauką świetnie sobie radzą.

W Polsce rodziny wielodzietne są najbardziej obciążone finansowo. Nie możemy się rozliczać z podatku z dziećmi. Samotna matka może, dlaczego my nie? Odliczenie od podatku wynosi 200 zł rocznie od dziecka. Nie jest brana pod uwagę liczba dzieci. My wydajemy 100 zł tygodniowo na samo pieczywo! Becikowe tysiąc złotych? Topi się jak lód. Na Ukrainie to równowartość 8 tys. zł. W Niemczech matka dostaje 21 tys. euro. A my? Wszystko, co zarabia mąż, idzie na bezpośrednią konsumpcję.

Dla normalnych rodzin nie ma pomocy. Dopiero kiedy wydarzy się jakaś patologia, znajduje się mnóstwo organizacji. Jesteśmy raczej nastawieni na emigrację. Tu moje dzieci będą pracować na was, nie na mnie, bo ja nie mam uprawnień emerytalnych.

Ja w domu wykonuję kilka zawodów i wypracowuję dwu-, trzykrotną średnią krajową. Zawodowo jestem mamą dziesiątki dzieci.

S: W 2004 roku z 20 innymi rodzinami założyliśmy Stowarzyszenie Rodzin Wielodzietnych 'Nasz Dom'. Działa na zasadzie zorganizowanego żebractwa. Załatwiamy żywność, odzież, książki do szkoły. Na 40 firm pomaga jedna.

M : Studiuję zaocznie na czwartym roku nauk o rodzinie w Instytucie Studiów nad Rodziną. Będę pisać pracę magisterską o rodzinach wielodzietnych.

Niedawno byłam w Sejmie na konferencji 'Duże rodziny bogactwem Polski'. Kiedy weszłam do Sejmu, poczułam się jak u siebie. Zastanawiam się, czy nie założyć partii matek. Jest nas sześć milionów, to duży potencjał wyborczy. Myślę, że mam predyspozycje do bycia politykiem.

Rodzicami rodzin wielodzietnych zostają ludzie silni, dumni i niezależni. Matka w rodzinie wielodzietnej jest królową. Ja u swoich rodziców nigdy nie widziałam żadnej słabości. Mieli ciężkie, twarde charaktery. Ojciec był górnikiem. Nie utrzymuję z nimi kontaktów. Siostry mieszkają za granicą. Też harde dziewczyny.

Założyliśmy dynastię! Nasza rodzina nie wymrze tak szybko! Gdyby każde z naszych dzieci miało ośmioro własnych, mielibyśmy 80 wnuków! 'Gdzie my się wszyscy pomieścimy' - krzyczą dzieci. Fajnie tak się pośmiać. Znajomi mówią: 'Gdzie się nie obejrzę, tam Bednarki!'.

Kontakt do stowarzyszenia: srwnaszdom@op.pl, 042 678 47 09

Wysokie Obcasy

Komentarz

  • Qatromama, mam bardzo podobne odczucia po lekturze. Wydawało mi się że na 62mkw to nam w 6kę bardzo ciasno i najwyższa pora znaleźć jakiś dom. :shocked: (swoją drogą dlaczego nie pokochasz domu?)
    No i też dzięki temu forum wydaje mi się, że różnych rzeczy mamy duuuużo, ale dzieci to raczej niewiele... :wink: :bigsmile:
  • Maćku, dziękuję za ten artykuł. To była mądra świąteczna lektura. Po jej przeczytaniu pojawiło się wiele refleksji. Cieszę się, że są takie rodziny, które mogą służyć za przykład i są dobrą promocją wielodzietności. Należy o nich pisać, aby zmienić stereotyp rodziny wielodzietnej pokutujący w społeczeństwie.
    Po przeczytaniu tego artykułu jakoś się wewnętrznie dowartościowałam. I stwierdziłam, że trzeba nieustannie dziękować Bogu, ża to wszystko, czym tak szczodrze nas obdarzył
  • Małgosiu, nie oburzaj się tymi komentarzami. Poprostu jesteście swego rodzaju "rodzynkiem" nawet na tym forum. Ludziom ciężko sobie wyobrazić taką sytuację życiową. Ja sama po przeczytaniu artykułu pomyślałam sobie:"Jak to możliwe?" I od razu przypomniało mi się jak sami mieszkaliśmy z trójką dzieci na podobnym metrażu- 41, 5m. I jak nam było "ciasno". I pamiętam też rodzinę, którą poznaliśmy, a która z siódemką dzieci, babcią i psem mieszkali na 43 m. Dla mnie był to swego rodzaju szok. Ale tak kochających się ludzi nigdy wcześniej nie widziałam. I od razu przestałam narzekać na metraż. Szczęście rodzinne nie zależy od powierzchni podłogi przypadającego na jednego mieszkańca.
    A teraz, kiedy mieszkam kątem u rodziny, nie raz tęsknię za tymi czterdziestoma metrami.
    Małgosiu, my wszyscy Was podziwiamy.
  • dla mnie ten artykuł był budującym, ale ....
    zawsze znajdą się tacy,którzy wyczytają z niego fragment czy urwaną myśl na potwierdzenie swojej tezy nt. negowania wielodzietności;

    wyczytałam już na innym forum wszelkie zarzuty , oburzenie i oceny przedstawionych w WO rodzin;

    smutne to bardzo - ludzie cały czas żyją jakimś "chorym stereotypem";

    mam wrażenie,że przekonywanie tych ludzi o naszym stylu życia, o naszych wyborach, o sensie tworzenia dużej rodziny - to zadanie z góry skazane na niepowodzenie;
  • Fajnie Małgorzato, że masz takie właśnie podejście.

    A z drugiej strony zdziwiłabym się bardzo, gdybyś była inna-
    - posiadanie takiej rodziny niesamowicie hartuje .
    A może Ty zawsze taka byłaś ? Bo ja (niestety) dopiero się tego uczę i
    dotykają mnie negatywne oceny innych .

    Pozdrawiam - mama szósteczki.
  • Kasiu, masz rację rodzina hartuje!
    Ja też się uczę tej prawdy. I z każdym dniem coraz bardziej staram się nie poddawać presji otoczenia. Ale jest też coś takiego jak wrodzona wrażliwość...
  • Artykuł jest bardzo ciekawy.
    Ja chciałabym mieć większą rodzinę, niestety mąż woli poprzestać na trójce dzieci. Spędzałam kiedyś Wielkanoc z rodziną byłego męża mojej siostry. Były szwagier ma dziesięcioro rodzeństwa. Były to wspaniałe radosne święta. Potem coś postaram sie jeszcze dopisac, wlasnie karmie Adasia.
    Karina
  • Witam, jestem tu nowa, ale właśnie dzięki temu artykułowi trafiłam na Wasze forum. Jestem mama jedynie trójki dzieci, wiec moje wyobrażenie o psiadaniu 9 czy jeszcze większej ilości potomstwa jest bardzo mgliste.

    Co do tekstów na forum gazety, pomine te ewidentnie chamskie i pozbawione jakiegokolwiek sesu. Jednakże większość komentarzy dotyczyła rodziny Kubisów, w której matka ma padaczkę i jest po wylewie.
    Nie znam rodzin opisanych w artykule, ale mnie też jednak uderzyła powyższa historia. Każdy wybiera taki model życia jaki mu odpowiada, jednakże będąc naprawdę życzliwie nastawiona do wielodzietnych (takich XXL) nie potrafię zrozumieć tamtej rodziny, nie potrafię także zrozumieć, że można w życiu opierać się co do zasady na świadczeniach z opieki społecznej. Bardzo możliwe, że ocena tej rodziny wynika z tego, że pewne fakty zostały przeinaczone lub rózne zdania wyrwane z kontekstu, nie wiem.
  • Ja bronię tej kobiety (p.Kubis), czy nikt nie dostrzega prostego faktu - skoro chce mieć dzieci, szczęsliwie rodzi je i wychowuje to widocznie MOżE? P. Dederko niewidoma z 5 chyba dzieci - jakoś to robi, widocznie sobie radzi! Jak mozna komuś wyznaczać limity? Może mój mąz nie powinien "robić"dzieci, bo ma nadciśnienie, a w ogóle to nikt nie powinien miec dzieci, bo jutro może go samochód rozjechac na chodniku.
    Przecież p. Kubis więcej dzieci ma PO tym zachorowaniu niż przed nim. Jakoś wszystkie się urodziły i chowają zdrowo, więc co za łamanie rąk?
    A sformułowanie, że zyją bez "poduszki finansowej" i trzęsienia się nad perspektywą "czarnej godziny" - to nie znaczy, że zyją z opieki społecznej! Ja też nie mam konta w banku, a dzieci w prywatnym przedszkolu i szkole. Po prostu nie jeżdżę na Rodos, a w łazience mam stare kafle. Coś za coś.
    Również to, że idą se do kafejki, to świadczy że sa zdrowym i dobrym małzeństwem, a nie wyrobnikami "zaharowującymi się przy dzieciarach". "Za ostatnie pieniądze" - to przecież nie znaczy, że odejmują dzieciom od ust ostatnią kromke chleba; ostatnie pieniądze to chyba jakas końcówka domowego budżetu, "ostatnie" 30 zł "nadwyżki" które zostały po uregulowaniu wszystkich wydatków. Tak ja to rozumiem. Trzeba chyba dużo złej woli aby tak przewrotnie interpretować coś dobrego... coś jak teoria, że Chrystus przez belzebuba wyrzucał złe duchy...
  • Mysle, ze w dużej mierze masza rację, jednka tak jak napisałam wczesniej kazdy wybiera odpowiadający mu model zycia, natomiast musi sam ponosic tego konsekwencje i byc za swoj wybór odpowiedzialny, nie zas liczyc na pomoc innych lub państwa. jak najbardziej jestem np. za mozliwością wspólnego rozliczania się rodziców z dziecmi, ale przecież to i tak powoduje ze ostatecznie osoby te mogą zapłaci co najwyżej naniższą stawkę, czyli 19%. Jak sądzę Kubisowie i tak tyle płacą, zresztą p. Kubis w ogóle nie płaci podatków bo pracuje na czarno. Jak dla mnie ich postawa jest wyrazem beztroski i postawy "jakoś to będzie". Tak przynajmniej wynika z tresci artykułu.
    Widzisz mi nikt nie pomaga, podatki moje i męża pewnie rozpływają się w biurakrotycznej machinie, więc i oczywiscie wolę, zeby ich częśc szła np na rodzine Kubisów niz na jakąs patologie, jednakże ja osobiscie nie mogłabym decydowac się na kolejne dzieci wiedząc, ze nie mam na ich utrzymanie i bede musiała byc w tym wspierana przez państwo.
  • Mysle, że jeżeli ktoś się decyduje na opowiedzenie o swoim życiu w prasie to godzi sie na to, że będzie to komentowane. Naprawdę nie chodzi mi o tę padaczkę (zresztą co to za różnica w tym wypadku czy pooperacyjna czy nie?), ale głównie o podejście na zasadzie "bo mi się należy bo mam dużo dzieci", a niestety takie wrażenie - przynajmniej u mnie - pozostaje po przeczytaniu tego artykułu. A co do pracy na czarno - to jak rozumiem, ze u nas opłacanie ZUSu jest chyba obowiązkowe... Nieważne, chodziło mi jedynie o to, że możliwośc wspólnego rozliczania z dziemi i tak nic bt nic nie dała tym Państwu, a jeżeli by ła by obniżony najniższy próg to najwyżej bardzo niewiele.
    Zresztą proszę zauważyc, ze na forum gazetowym tak naprawdę spór powstał własnie wkół rodziny Kubisów i naprawdę z wyjątkiem kilku chamskich postów nikomu nie chodziło o to, ze coś jest złego w posiadaniu jedenaściorga dzieci.


    A własnie również z tego powodu, że o pewnych sprawach mam mgliste pojęcie jestem na tym forum, żeby sie czegos dowiedziec, nauczyc. Ma nadzieję, że nie obowiązuje tu jeden słuszny pogląd w każdej sprawie.

    Pozdrawiam
  • no właśnie, co "wynika z treści artykułu"... ja jako osoba po studiach o profilu dziennikarskim mogę powiedzieć iż o skali manipulacji dziennikarskich nawet nie sni się prostodusznym odbiorcom, tych manipulacji n a u c z a się dziennikarzy. Wystarczy tylko odpowiednio zredagować "montaż" pochlastanych wypowiedzi, uzyć przymiotnika w nieco innym odcieniu, poustawiać niby gołe fakty - jak kompozycję z klocków - tak, żeby to robiło ściśle określone wrażenie...mamy pozór dziennikarskiego obiektywizmu, i czytelnik łyknie wszystko. Ostatnio usłyszałam w kościele: "ludzie o siwych włosach, a kolorowa gazeta za 3,50 jest dla nich większa wyrocznią niż Ewangelia"... W jednym z tomów Harryego P. jest postać wrednej dziennikarki i parodie brukowej prasy oraz jej mechanizmów, bardzo dobrze to jest tam zrobione...:cool:
    Oczywiście GW to nie brukowiec, ale też apostołuje pewną linię i robi smrodek konkurencji. Subtelnie, bo subtelnie, ale zdecydowanie...

    Teraz co do postawy "należy mi się bo mam dużo dzieci". Dlaczego nikt nie protestuje gdy krzyczą samotne matki: "należy nam się bośmy samotne matki"? I państwo daje zasiłki, doprowadzające do fikcyjnych rozwodów, plagi konkubinatów. Billboardy są: "Bóg się rodzi pomóz samotnym matkom". Skandal!!! Bo jakaś baba chciała dawać d..., a facet se użył i się ulotnił, to państwo ma łożyć na jej dzieci, i to jest bezdyskusyjne - a jak żyjąca po Bożemu prawidłowo funkcjonująca rodzina wielodzietna piśnie, że może by im wyświadczyć tę uprzejmośc i spełnić obietnice o prorodzinnych ulgach podatkowych itp., to wielkie zgorszenie, bo "sami chcieli, niech se radzą"? Samotna matka też sama chciała ten-tego bez ślubu, bez zabezpieczenia w osobie męza, niech se radzi. To mnie gniewa, że "samotna matka" to święta krowa, której nikt się nie ośmieli skrytykować, a wielodzietna - nieodpowiedzialna królica.
  • Teraz co do postawy "należy mi się bo mam dużo dzieci". Dlaczego nikt nie protestuje gdy krzyczą samotne matki: "należy nam się bośmy samotne matki"? I państwo daje zasiłki, doprowadzające do fikcyjnych rozwodów, plagi konkubinatów. Billboardy są: "Bóg się rodzi pomóz samotnym matkom". Skandal!!! Bo jakaś baba chciała dawać d..., a facet se użył i się ulotnił, to państwo ma łożyć na jej dzieci, i to jest bezdyskusyjne - a jak żyjąca po Bożemu prawidłowo funkcjonująca rodzina wielodzietna piśnie, że może by im wyświadczyć tę uprzejmośc i spełnić obietnice o prorodzinnych ulgach podatkowych itp., to wielkie zgorszenie, bo "sami chcieli, niech se radzą"? Samotna matka też sama chciała ten-tego bez ślubu, bez zabezpieczenia w osobie męza, niech se radzi. To mnie gniewa, że "samotna matka" to święta krowa, której nikt się nie ośmieli skrytykować, a wielodzietna - nieodpowiedzialna królica.[/quote]
    Agniesia!
    Fajnie to ujęłaś. Nie jestem przeciw samotnym matkom. Na szczęście też nie muszę korzystać z pomocy państwa. Ale szlag mnie czasami na to wszystko trafia!
    I gdzie tu mówić o polityce prorodzinnej? Kiedy faworyzuje się samotne matki- " bo one takie biedne i nieszczęśliwe- a zapomiona się o zdrowej rodzinie???!!! I jak to państwo ma dobrze funkcjonować????
  • He he he, manipulacja... kiedy się czyta prasę to można wpaśc w "podziw", ile piór się produkuje w służbie antyrodzinnej ideologii...i jakoś ich nie wzrusza, że się powtarzają do znudzenia. Ja lubię się wyróżniać, być "za" to dopiero jest wyzwanie intelektualne...

    W gimnazjach niektórzy chcieli przeforsować taki projekt - sztuczne dziecko, elektroniczna lalka imitująca niemowlę, żeby odstraszać dziewczęta od macierzyństwa. Co za szatański pomysł!! Pewnie, edukujmy młode dziewczyny, niech im się ludzkie dziecko kojarzy z jakimś upiornym tamagotshi wyjącym trzy razy w nocy jak budzik. Zaproszono tez młodocianą matkę z dzieckiem żywym, dla "odstraszenia" od dziecka. Niestety koordynatorka stwierdziła z żalem, że zaproszenie młodej matki z urodzonym dzieckiem (która miała opowiedzieć o trudach macierzyństwa) "nie zdało egzaminu, bo NIESTETY wszystkie dziewczęta były zachwycone dzidziusiem" (o zgrozo). Ubolewa się, że młode kobietki, przyszłe matki zamiast odczuć wstręt i obcość mają zdrowe reakcje na widok bobasa!

    Co to jest za przewrotność: nikt nie śmie młodym dziewczynom powiedzieć, że dzieci biorą się z seksu, więc może warto by zaczekać z tą inicjacją...Nikt nie podważy wyroczni "Dziewczyny" i "Popcornu", że nastolatki mają prawo do seksu ile wlezie...tylko chce się wzbudzić awersję do dziecka.
    Seks nastolatek tak, dzieci nastolatek nie? O kant d... potłuc taką logikę. Zawsze to nazywam: wtórna wiara w bociany. Zapomina się, skąd się biorą dzieci.
    Kto współżyje, ten "wpada", nawet z "zabezpieczeniami", i dlatego ten zakapiorny Kościł radzi seks tylko w małżeństwie. Ale Kościół to jak wiadomo zaśniedziała instytucja, ktora wszystkiego zabrania. Więc chrzanić Kościół i... mamy "brzucha". I wtedy jak rodzice maja na skrobankę to godne zazdrości...

    Może mam jakąś psychozę ale wydaje mi się że takiej "kultury" nienawiści do dziecka to jeszcze nie było w dziejach świata...
  • Zgadzam się z Anuką - jeśli chcemy, by nas wysłuchano i szanowano, musimy sami szanować poglądy innych. Martwi mnie gdy ludzie nawzajem "obrzucają się błotem" zamiast spróbować zrozumieć innych.

    A co do pracy bez składek ZUS - to niekoniecznie praca na czarno!! Pani Kubis jako tłumacz zawiera pewnie umowy o dzieło, a od nich płaci się tylko podatek, a składek ZUS nie.
  • Jeszcze co do forum w GW - tam były komentarze zarówno negatywne jak i pozytywne. Widać że sporo osób odnosi się przychylnie do wielodzietności. To też trzeba zauważyć i docenić. A głosy krytyczne również rozważyć. Na przykład zastanowić się, czy może rzeczywiście któreś z gromadki naszych dzieci czuje się nieszczęśliwe z jakiegoś powodu i trzeba by poświęcić mu więcej uwagi niż dotychczas.

    Moja przyszywana Babcia poprosiła mnie kiedyś: "Pamiętaj, przytulaj dzieci często! Ja do dziś ciepło wspominam jak moja Mama mnie przytulała". Staram się więc przytulać dzieci jak najczęściej. Ale muszę przyznać, że przy licznych obowiązkach nie zawsze mam na to siły i ochotę. A to naprawdę bardzo ważne dla dziecka.
  • zdaję sobie sprawę z tego, że moje wypowiedzi brzmią agresywnie, mam tego pełną świadomość. Mam polemiczny temperament, tym większy, że w realnych życiowych sytuacjach nie jestem osobą asertywną i nie lubię wchodzić w konflikty. Lubię dyskusje dla ferworu dyskusji, ale gdy ktoś traktuje mnie wówczas śmiertelnie serio i się obraża, cierpię. Może to skomplikowane, na pewno nie ułatwia mi to relacji, ale z drugiej strony świat jest pełen ciepłych kluchów (a fe co za dosadne określenie).

    Niestety nie szanuję samotnych matek. Przykro mi. Wróć. Nie jest mi przykro. no, może trochę.

    Nie szanuję tej degrengolady obyczajowej, która rodzi społeczną plagę samotnych matek. Nie lubię terminu "samotne matki", który ma wzbudzać sympatię i empatię dla tychże.

    Może się mylę, ale wg mnie wdowa ma na dzieci rentę po mężu, rozwódka - alimenty.
    Za samotne matki uważam tylko te nigdy niezamężne. Mamy dziś epidemię kociołapstwa, stada "mieszkaczek razem" gratyfikowane chorym systemem zasiłków i ulg. Dawna "panna z dzieckiem" żeruje na rodzinach, ich kosztem ściąga z państwa świadczenia. Za co? Za nieodpowiedzialność, życie dla zabawy. To nie są s a m o t n e matki. Każda ma konkubenta albo dochodzących gaszków. Za co mam je szanować? Że oszukują państwo i są pasożytami?

    Mówię ogólnie, socjologicznie, a nie o p. Jadzi Pirciupińskiej z ulicy Zdechłej w Kłaju Dolnym. Na pewno nie splunę p. Jadzi pod nogi, z tego powodu, że sobie psioczę w internecie.

    Mój język jest kontrowersyjny, ale nie taki diabeł straszny...moje dzieci nie narzekają na brak miłości, odpukać...
  • [cite] Maciek:[/cite] Widzę wartość w tym, że piszemy tu wprost co myślimy, bez filtrowania poglądów przez normy politpoprawności.

    A mi po prostu wstyd, gdy na tym forum pojawiają się wulgaryzmy. Ich stosowanie niestety nie świadczy dobrze ani o autorze ani o tym forum. Dlatego, dla dobra wszystkich, postuluję, byśmy starali się tutaj nikogo nie obrażać. Przecież można krytykować czyjeś postępowanie nie obrażając go. I pamiętajmy o słowach Chrystusa: "Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni...".
  • A jednak jest różnica między wulgaryzmem a dosadnością i chyba o zachowanie czystości języka chodzi :smile:
    Jestem jak najbardziej za nazywaniem grzechu grzechem wprost. Ale czasami łatwo przekroczyć granicę, za którą nasze słowa są już nie słowami dosadnymi, a niepotrzebnie prowokującymi. Choć oczywiście jest to kwestia wrażliwości językowej :smile:
  • Mylisz się Maćku. Ja też bynajmniej nie aprobuję cudzołóstwa. Przede wszystkim dlatego, że jest to wielka krzywda dla dzieci, które mogą się począć w jego wyniku. Ale jestem daleka od obrażania kogokolwiek z tego powodu - w ten sposób nikogo nie przekonasz, najwyżej zranisz. Znane mi osoby w związkach niesakramentalnych staram sie nakłonić do ślubu kościelnego (choć z marnym skutkiem, bo to bardzo skomplikowane sprawy). Gdybym zaczęła ich obrażać, przestaliby mnie zupełnie słuchać.

    Na forum GW po wielkanocnym reportażu chyba Ty sam zaprosiłeś czytelników GW na stronę internetową wielodzietnych. Dzięki temu zaproszeniu trafiłam tutaj nie tylko ja, ale także parę samotnych matek, które poczuły się bardzo dotknięte wulgarnymi sformułowaniami, które tu znalazły. Napisały o tym na forum GW. Z początku nie chciałam im wierzyć, ale potem niestety się przekonałam, że nie skłamały. Te osoby mają teraz bardzo zły obraz rodzin wielodzietnych. Przykro mi z tego powodu.
  • Agniesia niestety powiedziała ogólnie, a nie "niektóre". Wcale się nie dziwię, że kogoś to oburza. Mi też nie jest obojętne, gdy wielodzietnych wrzuca się do jednego worka jako nieodpowiedzialnych dzieciorobów, którzy chcą żerować na państwie.

    Jesteśmy chrześcijanami, więc powinniśmy dawać lepszy przykład. Obmowa to przecież poważny grzech. A "kto jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci kamieniem".
  • Niektórzy równie dosadnie mówią o wielodzietnych i uważają, że "jak chcieli dzieci, to niech nie wyciągają łapy do Państwa". Ich zdanie też pewnie trudno zmienić. Więc nie ma chyba sensu kontynuować tego tematu.

    Ale tak czy tak już Was wszystkich polubiłam i to jest ważne.
  • Nie wiem czemu cudzysłów zamienił mi się na "
  • [cite] Maciek:[/cite]Nadal nie wiem, co jest obraźliwego dla ogółu samotnych matek w stwierdzeniu, że niektóre z nich zwyczajnie się puszczały. Jeżeli któraś prowadziła się moralnie, to sprawa jej nie dotyczy. A jeżeli inna się puszczała, to nie ma prawa zabraniać innym oceny takiego postępowania.

    zapytam przwrotnie: a co jest obraźliwego dla ogółu rodzin wielodzietnych w stwierdzeniu,że niektóre z nich są patologiczne?Jeśli są zdrowe, kochające się i prawidłowo funkcjonujące, to to określenie ich nie dotyczy, prawda?
    A jeśli któraś z nich taka jest(patologiczna) to nie ma prawa zabraniać oceny takiego postępowania...
    Maćku, nie odbierz tego jako złosliwość.Chciałam tylko powiedzieć, że wychodzi na to,że łatwo nam oceniac innych i decydować,czy mają prawo czuć się oburzeni i obrażeni oraz dotknieci.
    Łatwo nam oceniać wagę czyichś słów zwłaszcza wtedy, jeśli to nas nie dotyczy.
    Natomiast jeśli dotyczy, to wtedy bronimy swoich racji i odmawiamy innym do wyrażania opinii.

    TAk to właśnie odbieram...wszyscy wiemy,że rodziny wielodzietne bywają i patologiczne i cudownie piękne w swoim życiu(zazdroszczę-tak na marginesie
    :shamed:), wiemy,że pośród samotnych matek bywaja i szlachetne, dobre kobiety jaki i takie,które zycie biorą nazbyt lekko(by nie rzec dosadniej).
    nie deprecjonujmy innych po to, by podbudować siebie i utwierdzać się w przekonaniu,że jesteśmy lepsi...mądrzejsi...moralniejsi...Nie usprawiedliwajamy swoich "grzechów" chęcią dbania o morale i czystosć obyczajów.
  • Odgrzewam bo warto to jeszcze raz przeczytać.
    Piotr
  • Pewnie , że warto ! ).
  • Alez stary watek!
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.