Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Arcybiskup Saint Louis ekskomunikuje "księżynki"

edytowano kwiecień 2008 w Arkan Noego

Komentarz

  • A oto "księżynki", obecnie poza Kościołem.

    image
  • Rozumiem, że względy duszpasterskie mogły wymagać osobnego dokumentu, ale czy w takim przypadku ekskomunika nie następuje z mocy samego prawa (z samego faktu danego czynu)?
  • Mamy na forum przedstawiciela Świętej Inkwizycji, on będzie wiedział najlepiej :cool:
  • Kan. 1378 -

    § 1. Kapłan, który działa wbrew przepisowi kan. 977, podlega ekskomunice wiążącej mocą samego prawa, zarezerwowanej Stolicy Apostolskiej.


    § 2. Podlega wiążącej mocą samego prawa karze interdyktu lub, jeśli jest duchownym, suspensy:

    1° kto nie mając święceń kapłańskich usiłuje sprawować liturgiczną czynność Ofiary eucharystycznej;

    2° kto oprócz wypadku, o jakim w § 1, nie mogąc dać ważnie absolucji sakramentalnej, usiłuje jej udzielić albo słucha sakramentalnej spowiedzi.


    § 3. W wypadkach, o których w § 2, można odpowiednio do ciężkości przestępstwa dołączyć inne kary, nie wyłączając ekskomuniki.


    Kan. 1379 - Kto oprócz wypadków, o których w kan. 1378, symuluje udzielanie sakramentu, powinien być ukarany sprawiedliwą karą.
    ---
    Moim zdaniem księżynki z mocy prawa zostały obłożone interdyktem za symulowanie odprawiania mszy. Natomiast biskup miał prawo dołożyć do tego ekskomunikę.
  • Trochę nie rozumiem sensu karania interdyktem kogoś, kto symuluje czynności liturgiczne. Przecież interdykt dotyczy sprawowania rzeczywistych działań, więc nie da się nim obłożyć kilku paniuś, które bawią się w księdza.
  • A ja w pierwszej wiadomości nic nie widzę, tylko biel
  • Tomku, pisałem o interdykcie, a nie o ekskomunice.

    Magdo - powinno być okienko z PDF-em, ale może się nie otworzyło u Ciebie. Zobacz ten dokument tutaj.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.