Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

zanim ktoś zapyta...

2»

Komentarz

  • W kalendarzu nabytym u lefebrystów na Garncarskiej (wyd. Ars Veritas Verbi wstepem opatrzył ks. John Jenkins) w dniu dzisiejszy, Świeto Najświętszego Serca Jezusa i jednocześnie zaznaczony "rybką" post !
    No to jak jest w końcu? Można dzisiaj zjeść schabowego czy nie?
  • ... poszukałem i znalazłem: Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych – obowiązująca w Polsce,
    polega na powstrzymaniu się od spożycia mięsa i pokarmów mięsnych we
    wszystkie piątki całego roku (z wyjątkiem uroczystości czyli dni
    liturgicznych najwyższej rangi) - czyli święto Najświętszego Serca Jezusa nie znosi postu (nie jest uroczystością jedynie świętem).
  • Według kan. 1251 „Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych
    pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy
    zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu
    przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują
    w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa
    Chrystusa”.
  • Śpioch nie wiem jak jest i lefebrystów - może u nich jest to tylko święto, a nie uroczystość. Święto nie znosi postu, a uroczystość znosi. Według nowego kalendarza NSPJ jest uroczystością. A wiec postu dzisiaj nie ma.
  • edytowano czerwiec 2013









  • UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA

    Cykl czytań: Własne Szaty: Białe
    I czytanie: Ez 34, 11-16 Gloria: odmawia się
    II czytanie: Rz 5, 5-11 Credo: odmawia się
    Ewangelia: Łk 15, 3-7


    Msze obrzędowe: zabronione Przejdź do:
    W różnych potrzebach: zabronione Teksty LG
    Wotywne: zabronione Czytania Mszy św.
    Pogrzebowe: zabronione Patron dnia
    Za zmarłych: zabronione Tabele stron

    DODATKOWE INFORMACJE:

    1. Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego (kan. 1251) dzisiejsza uroczystość znosi obowiązek zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Dzisiaj nie ma obowiązku uczestniczenia we Mszy świętej.

    2. W czasie głównej Mszy św. we wszystkich kościołach i kaplicach, po modlitwie po Komunii wystawia się Najświętszy Sakrament, odmawia Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa i akt wynagrodzenia. Jeśli istnieje taki zwyczaj - należy odprawić procesję eucharystyczną.

    3. Za publiczne odmówienie aktu wynagrodzenia Najświętszemu Sercu Pana Jezusa - dziś odpust zupełny.
  • edytowano czerwiec 2013
    Uff ... teraz pozostaje pytanie czy u lefebrystów wstrzemieźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje?
  • Tak Malgosiu.
    Będziesz? :)
    No wybierałam się.
    Ale wczoraj sobie przypomniałam, że mamy lokomat o 8.30.
    Zerwałam dzieci rano i pojechaliśmy. Czekaliśmy , bo pani się spóźniła. A potem się okazało, ze lokomatu nie będzie, bo prąd wyłączają na kilka godzin. Ale oczywiście nikt nas o yum nie raczył poinformować.

    Ostatecznie dotarliśmy z Weroniką i Młodym na Mszę odpustową w sąsiedniej parafii o 10.00.

    Z czego bardzo się cieszę :D

    Widać takie były PLANY.
  • A na obiad mamy dziś pstrąga :P
  • Mniam, pstrąga mamy tylko na Wigilię
  • oj tam oj tam...
    marketowy
  • W kalendarzu tradycji łacińskiej rybka dziś skreślona :) Ostatni raz w tym roku.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.