Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

jaki śpiwór dać harcerzowi na obóz pod namiotami? w lipcu

edytowano czerwiec 2013 w Pomagajmy sobie
Będą spali w namiotach. Jaki śpiwór byłby najlepszy, żeby nie było za zimno ani za gorąco? 
W dzień mogą być upały, ale w nocy temperatura może spadać do 10 stopni...
«1

Komentarz

  • ciepły :-)
    zawsze można rozpiąć jakby było za gorąco
    pamiętaj że temperatura określana w opisie śpiwora jako „komfort” to taka, gdy nie jest ci ani ciepło ani zimno, natomiast dolny zakres temperatury  to taki kiedy nie umierasz z zamarznięcia.

  • ciepły
    :)
    Wyjeździłam się na obozy (zwykle w lipcu) ale noce były zimne. Większość osób przykrywała się dodatkowo kocami.
  • kiedyś spałam w śpiworach typu "kołdra zszyta na brzegach zamkiem błyskawicznym".
    Czy śpiwór typu mumia (zwężony przy nogach) to jest dobre rozwiązanie? Wygodne? 
  • Dobre :) Mamy takie puchowe od lat nastu. Przydaly sie i do spania w schroniskach i pod namiot we Wloszech.
  • Wybierz tzw do -18 stopni C. Czyli przy -18'C nie zamarzniesz. Przy -10 powinno być znośnie.
  • @Paweł, lipiec... Naprawdę powinnam wybierać te na ujemne temperatury?!?
  • Ja miałam mumię Alpinusa ( chyba do -5) i było mi w nocy kszmarnie zimno. Przyjaciółka miała puchowy i jako jedyna w naszym podobozie nie marzła w nocy, a wręcz się rozpinała.
  • edytowano czerwiec 2013
    @Paweł, lipiec... Naprawdę powinnam wybierać te na ujemne temperatury?!?
    A bo to teraz wiadomo, jakiej pory roku sie spodziewać... ? ;)
  • A co będzie, jak w nocy temperatura będzie spadać, ale do 21? Czy wtedy się nie ugotuje w takim śpiworze, przystosowanym na ujemne temperatury?
  • Jeśli będą spać na ziemi- to najcieplejszy.
  • Miałem taki do -18'c na obozie harcerskim kiedyś (namioty w lesie, spanie na kanadyjkach). W nocy mimo wszystko było zimno, nawet w dodatkowych ciuchach.
  • edytowano czerwiec 2013
    Moje skautki śpią na platformach, ok1,5-2m nad ziemią.
  • A co będzie, jak w nocy temperatura będzie spadać, ale do 21? Czy wtedy się nie ugotuje w takim śpiworze, przystosowanym na ujemne temperatury?
    Przykryje się samym kocem.
  • Nie pojmuję... mam za sobą 8 pielgrzymek na Jasną Górę, spaliśmy w namiocie, śpiwory głęboko komunistyczne, pewnie dziś określanne byłyby komfort +20. ;) I tylko jedną pielgrzymkę wspominam jako zimną, ale przymrozki malowały wzorki na namiotach... Wszyscy wtedy jęczeli i chcieli iść dalej o 2 w nocy. Na innych nikt nie narzekał z mojego grona, a naprawdę osprzęt był lichy... I nie spałam w dresach, żeby była jasność tylko w lekkiej piżamie.
  • Amica, jak na pielgrzymce noce były gorace to nie tylko ze śpiwora się wyłaziło, ale czasem i z namiotu, albo przynajmniej głowy wystawialiśmy by było czym oddychać.
  • Mumie są trochę mniej wygodne ale za to cieplejsze i zajmują mniej miejsca.
    Ważna sprawa nie kupuj puchówki o ile nie zamierzasz wysyłać chłopaków do spania na śniegu. Puch gdy jest mokry traci zupełnie swoje właściwości termiczne. Syntetyczne wypełnienie ciągle bedzie izolować (fakt, że gorzej). Oczywiście puch jest lżejszy (przy tej samych właściwościach termicznych) od syntetycznego ale i droższy.
  • Tylko, że jak pada prawie 3 tygodnie właściwie całe dnie i noce a obóz jest w lesie to może być kiepsko.
  • Tylko, że jak pada prawie 3 tygodnie właściwie całe dnie i noce a obóz jest w lesie to może być kiepsko.
    No to wtedy trzeba spać w namiocie ;)
  • Albo pod parasolem ;)
  • Tylko, że jak pada prawie 3 tygodnie właściwie całe dnie i noce a obóz jest w lesie to może być kiepsko.
    z czym?
  • Z brakiem ciepłych śpiworów.
  • Z brakiem ciepłych śpiworów.
    czemu? zakładam oczywiście, że namioty nie przeciekają...
  • Bo powietrze się wychładza i ogólnie jest zimno,. Masz jeszcze jakieś pytania.
  • Mumie są trochę mniej wygodne ale za to cieplejsze i zajmują mniej miejsca.
    Ważna sprawa nie kupuj puchówki o ile nie zamierzasz wysyłać chłopaków do spania na śniegu. Puch gdy jest mokry traci zupełnie swoje właściwości termiczne. Syntetyczne wypełnienie ciągle bedzie izolować (fakt, że gorzej). Oczywiście puch jest lżejszy (przy tej samych właściwościach termicznych) od syntetycznego ale i droższy.

    Pozwole sie nie zgodzic - jak juz pisalam, uzywalismy tych spiworow nawet w lato we Wloszech i byly ok - wieczorem lezysz bardziej odkryty, nad ranem nawet zakladasz kapuce :) I spiwory chyba az tak czesto nie mokna, w koncu wiekszos czasu spi sie w jakims namiocie, czy schronisku w nich.
    Uwazam, ze to jednak zakup na lata i nie warto kupowac byle czego i pozniej pluc sobie w brode (albo po prostu marznac). Tak sie sklada, ze Polacy produkuja jedne z najlepszych spiworow na swiecie. Bardzo polecam firme yeti, robia lekkie, cieple, male, po prostu bardzo dobre spiwory.
  • Puchówki tylko tam gdzie nie ma ryzyka zamoknięcia. Najlepsze np. na obóz wędrowny bo lekkie.

    Tam gdzie nie trzeba go nosić, albo nosi się niewiele, najlepsze z dobrym sztucznym wypełnieniem.
    Na Mazury, łódkę, kajak najlepsze.
  • Bo powietrze się wychładza i ogólnie jest zimno,. Masz jeszcze jakieś pytania.




    Nie mam. :D

    Jakoś nie mogłam zajarzyc skrótów myslowych. ;)

  • Jeśli zaś chodzi o kwestie finansowe to puchówki na ogół droższe od sztucznych i to sporo.
    Za to lżejsze i mniejsze.

  • w biedrze maja być spiwory. Musze dla córy cos kupić bo ma beleco, ale nie wiem czy to cos  biedronowego warte jest wiecej. Co myślicie?
    http://gazetki.biedronka.pl/g97,czas_na_wakacje.html#/Czas na wakacje/14
  • A co myślicie o bergsonach? Mamy takie komfort +14 , Extreme -1.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.