Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Chcesz wytrwać w dobrem?

edytowano czerwiec 2008 w Arkan Noego
Nieczęsto się zdarza, aby na wykopie pojawiała się lektura duchowa, a tu proszę - modlitewnik A.D. 1898.

abcd0004cs3jpgsce6.jpg

Komentarz

  • Punkt pierwszy pamiętam jako najżywsze wrażenie z dzieciństwa dotyczące Boga. O dziwo, nigdy nie czułam się bacznie obserwowana, ale po prostu bezpieczna...
    Dziękuję. Ta karteczka przypomniała mi tamto uczucie...
  • punkt 3 jawny antysemityzm jakie stanowisko względem tego druku zajmie Szewach Weiss
  • Ależ to nie antysemityzm to zachęta do unikania przedstawicieli religii mojżeszowej.
  • Modlitewnik ma imprimatur biskupa krakowskiego (później kardynała) Jana Puzyny. Ciężko będzie go pozwać do sądu, ale krakowskie SLD pewnie i na to znajdzie sposób.
  • ja tam bym wolała mieć za sąsiadów pobożnych żydów =wyznawców religii mojżeszowej, chasydów itp., niż Żydów ateistów i komunistów z czasów batiuszki Stalina, albo jakichś współczesnych ultraliberałów i katolikożerców....:wink:

    wolałabym nawet sąsiadować z rodziną arabską, muzułmańską...

    wolę pobożność nawet w innym wyznaniu niż bezbożność. Oczywiście poza sektami okultyzmem itp.
  • A słyszałaś w jaki sposób muzułmanie "nawracają" chrześcijanki na islam (nie wszyscy)?
  • Modlitewnik ma już ponad sto lat i punkt 3 w drugiej swej części diametralnie się zmienił. Np. nie sposób zrozumieć biblię bez znajomości judaizmu , mieć w sercu niechęc do Żydów to niechrześcijańskie.
  • Czy zasady chrześcijańskie obowiązują obie strony?
  • powiem tak - naprawdę cenię pobożność, bo ona wokół nas tak zanikła. Arabowie mają respekt dla Boga, dla zasad religii i dlatego są tradycjonalistami swej religii i kultury, a ich kobiety rodzą przeciętnie 6 dzieci, gdy nasze - jedno lub dwoje. Więc wg mnie powinniśmy brać z nich przykład i mieć do naszego chrześcijaństwa takie nabożeństwo, jak oni do islamu. Właśnie tym oni u nas gardzą, że jesteśmy jako społeczeństwo "bezbożni". Czytaliście statystyki o dominicantes i comunicantes? 44 procent Polaków-katolików chodzi do kościoła i jeszcze się to uważa za sukces. A komunikuje = nie stosuje antykoncepcji kilkanaście procent. Przy tym wiadomo, że to głównie dzieci i młodzież oraz osoby starsze tzw, babki kościelne. Pewnie znikomy procent osób w wieku rozrodczym.
    Żydzi chasydzi też mają dużo dzieci. Naprawdę ja mam taki kult wielodzietności, że wolałabym innowierczą rodzinę wielodzietną od katolickich (?) singli. Ta pierwsza więcej daje chwały Bogu niż ci drudzy.
  • Bogdanie, dwa słowa wyjaśnienia. Judaizm mojżeszowy (mozaizm) jest pniem, z którego wyrasta chrześcijaństwo. Pan Jezus powiedział przecież, że nie przyszedł zmienić Prawo, ale je wypełnić, a także, że ani jedna jota w Prawie nie ulegnie zmianie. Jako chrześcijanie wszyscy jesteśmy jednocześnie wyznawcami mozaizmu, bo Stary Testament to święta księga naszej religii. Natomiast judaizm talmudyczny jest fałszywą religią wymyśloną po upadku Jerozolimy po to, aby powstrzymać Żydów przed przyjęciem Chrystusa, podobnie jak islam. Jako taki jest więc dla nas bezwartościowy, a biorąc pod uwagę jego diabelskie pochodzenie może być zagrożeniem duchowym. Dlatego zastrzeżenia zawarte w modlitewniku są jak najbardziej aktualne i Kościół nie zmienił swojego zdania na ten temat.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.