Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

prawa autorskie - koszty uzyskania przychodu

edytowano październik 2013 w Pomagajmy sobie
Może ktoś się zna. Chodzi o umowę o dzieło z 50% kosztami uzyskania przychodu (z tytułu praw autorskich). Czy naprawdę trzeba przenosić wszelkie prawa autorskie uprawniające do nieograniczonego użytkowania dzieła na Zamawiającego, żeby być uprawnionym do zastosowania 50% kosztów?

Mam taki zapis w umowie:
"Wykonawca przelewa na Zamawiającego przysługujące mu majątkowe prawa autorskie wynikające z art. 1 i art. 3 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.) bez dodatkowego wynagrodzenia na następujących polach eksploatacji:
- w zakresie utrwalania i zwielokrotniania utworu – wytwarzanie określoną techniką egzemplarzy utworu, w tym techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową,
- w zakresie obrotem oryginałem albo egzemplarzami, na których utwór utrwalono – wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy,
- w zakresie rozpowszechniania utworu w sposób inny niż powyżej – publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i remitowanie, a także publiczne udostępnianie utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym."

Czy to jednakowoż nie przesada? Czy nie wystarczy jak w umowie zapiszę Zamawiającemu prawo do publicznego udostępniania utworu uczestnikom szkolenia, a nie wszystkim? Czy jak zastrzegę jedynie dla uczestników szkolenia dostęp do mojego dzieła, to już nie będę miała prawa do 50% KUP?

Komentarz

  • zawsze masz koszty uzysku przychodu 50% z automatu
    za wykład bez możliwości kserowania czy udostępniania nagrań, slajdów itp
    niektórzy wykładowcy nie pozwalają fotografować ani kopiować
    tylko notować i słuchać
  • przeniesienie praw autorskich - raczej korzysci majątkowych 
    tak bym roboczo to widziała
    małymi literkami napiszą twoje nazwisko
    a finanse będą mieć ze szkoleń
    a sama nie poprowadzisz wykładów?
    pytam z ciekawości
    przepraszam za wścibstwo
  • edytowano październik 2013
    No właśnie niektórzy mi próbują wmówić, że 50% KUP przysługuje tylko jak przeniosę pełne prawa autorskie.
    Dzięki babka4, to będę twarda w negocjacjach :)
  • edytowano październik 2013
    Sama prowadzę wykłady. Im chodzi o materiały szkoleniowe z tych wykładów (głównie prezentację). Nie wiem po co im, mogą potem chcieć wykorzystywać do szkolenia z tego, ale na pewno nie chcę, aby powiesili gdzieś na stronie, gdzie każdy sobie będzie mógł ściągnąć.
  • Moim zdaniem nie trzeba przenosić wszelkich materialnych praw autorskich, żeby mieć 50% kosztów uzyskania przychodu.  Ale ja już dawno takich umów nie podpisywałam, więc mogę się mylić. Coś mi się jednak kojarzy, że zawsze miałam taki KUP, niezależnie od tego, czy przenoszone na nabywcę były nieograniczone prawa, czy ograniczone.
  • Coś pamiętam z podobnych sytuacji, że, owszem, musiałam składać programy zajęć i materiały, żeby było konkretne dzieło, ale nie musiałam przenosić nieograniczonych praw autorskich na nabywcę.
  • Wiesz, ja dotąd też nie przenosiłam i zawsze twardo się wykłócałam o takie zapisy umów. Ale ci twierdzą, że przepisy się zmieniły i konieczne jest przeniesienie tych praw.
  • A, jeśli w istocie się przepisy zmieniły, to ja się nie znam. Ja od 3 lat na urlopie macierzyńsko-wychowawczym, to wypadłam z obiegu. Niech się bardziej aktualni wypowiedzą.
  • SEJM PRZYJĄŁ ZMIANY W PIT


    Zmiany w odliczaniu ulg na dzieci, stosowaniu 50% kosztów uzyskania przychodów z tytułu m.in. umów autorskich oraz likwidację ulgi internetowej przewiduje nowela ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przyjęta przez Sejm na 22. posiedzeniu. 

    Małżeństwa i osoby samotnie wychowujące jedno dziecko nie będą mogły skorzystać z ulgi na dziecko, jeśli suma dochodów przekroczy kwotę 112 tys. zł rocznie. Osoby, które nie są małżeństwem, a wychowują jedno dziecko, odliczą ulgę, gdy ich dochód nie będzie większy niż 56 tys. zł. Rodziny z dwójką dzieci zachowają prawo do ulgi bez zmian i bez względu na osiągnięty dochód. Natomiast ulga na trzecie dziecko zostanie podwyższona o 50%, a na czwarte i każde kolejne z dzieci o 100%, bez względu na dochód rodziców. 

    O likwidacji ulgi internetowej zdecydowało znaczne obniżenie cen rynkowych tej usługi. 

    Zmiany w podatku dochodowym dotyczą też umów autorskich. W zakresie stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów od tych umów nowelizacja wprowadza roczny limit dochodów w wysokości 42.764 zł. Odnosi się on zarówno do umów cywilnoprawnych jak i przychodów uzyskanych w ramach stosunku pracy.  

    Ograniczone zostało także stosowanie 50% kosztów uzyskania przychodów z tytułu przeniesienia prawa własności wynalazku, topografii układu scalonego, wzorów: użytkowego, przemysłowego i zdobniczego oraz opłaty licencyjnej za przeniesienie tych praw.  

    Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2013 r.  

    Nad nowelą będzie teraz pracował Senat.

    Źródło: Aktualności LexPolonica

  • mój niezawodny LexStudent :)

  • edytowano październik 2013
    @babka4 - W linku jest punkt, że 50% KUP przysługuje w przypadku: (...)
    3) korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców
    z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania
    przez nich tymi prawami.

    Jeśli korzystanie, to znaczy, że nie musi być przeniesienie?
  • Ha, z tego wynika, że im coś dzwoni, ale nie wiedzą gdzie.

    "50% koszty uzyskania przychodów stosuje się z tytułu:
    1) zapłaty twórcy za przeniesienie prawa własności wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego,
    2) opłaty licencyjnej za przeniesienie prawa stosowania wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego, otrzymanej w pierwszym roku trwania licencji od pierwszej jednostki, z którą zawarto umowę licencyjną,
    3) korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami."

    Oni stosują pkt 1, a mój przypadek to pkt 3.
  • Figa z makiem, żadnych praw autorskich im nie przeniosę :D
  • @Emilia_K - może Ty nie jesteś świadoma, że jesteś autorką wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego?
    ;-)
  • Ja tez wyszukałam ;)
    1) z tytułu zapłaty twórcy za przeniesienie prawa własności wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego; 

    2) z tytułu opłaty licencyjnej za przeniesienie prawa stosowania wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego, otrzymanej w pierwszym roku trwania licencji od pierwszej jednostki, z którą zawarto umowę licencyjną; 

    3) z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f., których podstawę wymiaru stanowi ten przychód (art. 22 ust. 9 pkt 1-3 u.p.d.o.f.). 

    Czyli przenosisz prawa do wynalazków...
    Teraz musisz sobie sprawdzic te przepisy na samym koncu....

  • "Dura lex, sed lex " 
    :-D
  • @Emilia_K - może Ty nie jesteś świadoma, że jesteś autorką wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego?
    ;-)
    Tja, szczególnie układu scalonego :D
  • 9. Koszty uzyskania niektórych przychodów określa się:

      1)   z tytułu zapłaty twórcy za przeniesienie prawa własności wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego - w wysokości 50 % uzyskanego przychodu,

      2)   z tytułu opłaty licencyjnej za przeniesienie prawa stosowania wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego, otrzymanej w pierwszym roku trwania licencji od pierwszej jednostki, z którą zawarto umowę licencyjną – w wysokości 50 % uzyskanego przychodu;

      3)   z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami – w wysokości 50 % uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód;

      3a)  (uchylony),

      4)   z tytułów określonych w art. 13 pkt 2, 4, 6 i 8 - w wysokości 20% uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), których podstawę wymiaru stanowi ten przychód,

      5)   z tytułów określonych w art. 13 pkt 5, 7 i 9 w wysokości określonej w ust. 2 pkt 1, a jeżeli podatnik tego samego rodzaju przychody uzyskuje od więcej niż jednego podmiotu albo od tego samego podmiotu, ale z tytułu kilku stosunków prawnych, w wysokości określonej w ust. 2 pkt 2;

      6)  z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uzyskanych na podstawie umowy, do której stosuje się przepisy prawa cywilnego dotyczące umowy zlecenia lub o dzieło – w wysokości 20% uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika lub opłacone przez podatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

    10. Jeżeli podatnik udowodni, że koszty uzyskania przychodów były wyższe niż wynikające z zastosowania normy procentowej określonej w ust. 9 pkt 1-4, koszty uzyskania przyjmuje się w wysokości kosztów faktycznie poniesionych.

    11. Jeżeli roczne koszty uzyskania przychodów, o których mowa w ust. 2, są niższe od wydatków na dojazd do zakładu lub zakładów pracy środkami transportu autobusowego, kolejowego, promowego lub komunikacji miejskiej, w rocznym rozliczeniu podatku koszty te mogą być przyjęte przez pracownika lub przez płatnika pracownika w wysokości wydatków faktycznie poniesionych, udokumentowanych wyłącznie imiennymi biletami okresowymi.

    11a. (uchylony).

    12. Do przychodów, o których mowa w art. 14, nie mają zastosowania koszty uzyskania przychodów określone w ust. 9.

    13. Przepisów ust. 2 pkt 3 i 4 oraz ust. 11 nie stosuje się w przypadku, gdy pracownik otrzymuje zwrot kosztów dojazdu do zakładu pracy, z wyjątkiem, gdy zwrócone koszty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu.

  • może dla przykładu podpatrz jakąś umowę koleżanki?
    tak dla porównania
    bez kwot of course
  • ej, a mi się wydaje, że możesz spokojnie podpisać umowę na wykład, nieobejmującą prezentacji. Prezentację można potraktować jako osobne dzieło. Sama regularnie podpisuje umowy o dzieło, ale zajmuje się trochę inną materią, więc nie mam doświadczenia z wykładami.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.