Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Przechowywanie kilogramów kasz, mąk i innych dóbr (z Badapak i nie tylko)

edytowano października 2013 w Pomagajmy sobie
W wątku "dieta bezmleczna bezglutenowa itp" temat wypłynął i mnie zaciekawił.
Jakie macie pomysły?

My na razie mamy system trzymania większości w szafie i odsypywania do pojemników stojących w kuchni po 1-2 kg kasz.
Kupujemy na raz dużo np 10-20 kg kaszy jaglanej, 5-10 gryczanej, 5-10 ryżu itp.

Ostatnio wymyśliłam aby część kasz przesypać do 5l umytego i osuszonego (!!!) dokładnie baniaka po 5l wodzie.
Testujemy system i zdaje się sprawdzać - najgorzej wygląda przesypywanie, ale ostatnio użyliśmy tuby po folii aluminiowej lub tuby po papierze toaletowym i było ok.
Łatwiej trzymać w szafie takie baniaki, nic się nie wysypuje.

A jak u Was to wygląda?

Komentarz

  • a ile kg jaglanki mieści się w 5 litrach?:-)
  • Ja jakbym kupiła tyle kg jaglanki czy gryczanej to choć mi smakują, po tygodniu nie mogłabym na nie patrzeć. A co dopiero jeść.. Ja wole małe ilości kupować a częściej. Fakt ze w naszym mieszkaniu i tak póki co wory z kasza sie nie zmieszczą ale nie sadze ze zmieni sie to jak znajdziemy większe lokum. ;)
  • albo przez butelkę można nasypywać-obcina się dno butelki po np.wodzie mineralnej1,5 litra,zdejmuje korek i ten gwint wkłada się do tej szerszej (z szerszym też gwintem) 5 litrowej.sypiesz taki dajmy na to ryż,nic się nie wysypuje i ja tak od dawna mam.
    :D
  • edytowano października 2013
    Ja testuję system zmianowy, co potrzebne   na co dzień  to w słoiki i do szafy, niestety karton w kuchni musi być bo nie mam sił w tygodniu przesypywać, reszta tzn. pozostałe dwa kartony z zapasami  chcę ustawić w piwnicy, jak mąż wróci zobaczymy jakie  ostatecznie miejsce zajmie badapak
    :-B
  • @Haku

    zobacz proszę zdjecia fasoli,ktora dzis kupilam-dalam w watku z przepisami Ani D.

    Moze będziesz wiedziala co to za fasol?
  • a ja się boję robaków... :P
    ?
  • u nas kasza długo nie stoi :D
    Zasada jest taka, że jak masz wszystko w zamkniętych pojemnikach i nawet się w czymś zalegną robaki, to całość wywalisz. Nie zdarzyło się aby coś, co kupiłam w badapaku miało robaki.
  • a ile kg jaglanki mieści się w 5 litrach?:-)
    około 3 kg kaszy gryczanej palonej. Jaglanki około 2kg wchodzi do długiego wysokiego cylindra. Wydaje mi się, że do pojemnika 5kg wejdzie ze 3 kg? :-?
    Mój mąż nie pozwala mi sypać z 5 litrowego od razu do gara, bo ponoć wilgoć wchodzi do naczynia - zawsze sypię najpierw do pojemnika.
  • A nie lepiej w grubych papierowych torbach? Fakt, że nie trzymam wż tylu kilogramów, ale zapasy staram się w szkle lub papierze.
  • Robaczki (a w zasadzie mole) maja to do siebie, ze papier nie jest dla nich przeszkoda. Kiedyś nawet w folii widziałam regularne dziurki. No, ale to była cieniutka folia.
  • Robaczki (a w zasadzie mole) maja to do siebie, ze papier nie jest dla nich przeszkoda. Kiedyś nawet w folii widziałam regularne dziurki. No, ale to była cieniutka folia.
    A co jest dla nich przeszkodą :(
  • W grubym papierze siedzą. Są takie torby, chyba w almie, z kilku warstw szarego papieru. 
    Ale jak ktoś ma mole, to nie ma sensu robić zapasów :D

  • Ale jak ktoś ma mole, to nie ma sensu robić zapasów :D
    Dokładnie.
    Mole można wytępić przesadzając wszystko do małych zamykanych pojemników ze szkła (najlepiej - np. słoików litrowych) lub plastiku (nieco gorzej) i sprzątać sprzątać sprzątać aż nie będzie już cienia podejrzenia, że w czymkolwiek siedzą.
  • Ja nigdy nie miałam moli w suchych produktach. Jakie warunki sprawiają ze one sie pojawiają?
  • U mnie w akademiku ktoś namiętnie hoduje. Co je u siebie wytępie (nienawidzę wszystkiego pełzającego, najczęściej reaguję zwierzęcym rykiem i histerycznym płaczem), wypucuję wszystkie szafki, wyrzucę wszystko, oprócz słoików (bom słoik rasowy), to znowu widzę jakieś latające świństwo. Najpierw na wspólnym korytarzu pojedyncze, potem stado, na końcu pojawiają się u mnie. Circle of life normalnie...

    (nie mogę wstawiać zdjęć/ikonek/czegokolwiek- straciłam uprawnienia czy jakiś nomen-omen bug?)
  • Robaczki (a w zasadzie mole) maja to do siebie, ze papier nie jest dla nich przeszkoda. Kiedyś nawet w folii widziałam regularne dziurki. No, ale to była cieniutka folia.
    A co jest dla nich przeszkodą :(
    Metalowe puszki i szklane słoiki (potrafią wślizgnąć się pod wieczko). Inne opakowania mogą przegryźć.
  • Nie wiemy, gdzie zmieścić 5 ton kaszy jaglanej na zimę. Ech, życie, życie...
  • Nic mi nie wiadomo, żebyś coś traciła. Nie masz ikonki "insert picture"? Czwarta od lewej?
  • Nic mi nie wiadomo, żebyś coś traciła. Nie masz ikonki "insert picture"? Czwarta od lewej?
    No nie mam. Chciałam powrzucać zdjęcia książek, ale nie mogę...
  • Od prawej, pardąs. Insert Image.
    Dziwne.
  • U mnie widziałam już jakiegoś jednego latacza....
    :-?

    Aż się boję zacząć poszukiwania...
  • Ale one mogą być WSZĘDZIE
    X_X
  • Ja sie jakoś obawiam plastikowych opakowań. Nie jest to chyba zdrowe, chociaz są plastiki mniej i bardziej szkodliwe. Nawet jak jogurty czy śmietanę kupuję, to staram sie zwracać uwagę na rodzaj opakowania. Tutaj szczegółowy opis rodzajów plastikowych opakowań:

    Informacja, z jakiego tworzywa wyprodukowano opakowanie znajduje sie na spodzie opakowania w formie symbolu graficznego składającego się z trzech zawracających strzałek tworzących trójkąt. W środku tego trójkąta znajduje się cyfra od 1 do 7 informująca o rodzaju tworzywa, z którego wyprodukowano opakowanie.

    A co oznaczają te cyfry?

    1– PET
    Używany jest do produkcji jednorazowych opakowań do żywności i jednorazowych naczyń. Typowym opakowaniem PET są butelki do wody mineralnej. Nie jest to optymalne opakowanie. Niemieccy naukowcy dowiedli, że woda przechowywana w butelkach PET zawiera nieznany jeszcze składnik o działaniu zbliżonym do estrogenów. Ponadto opakowanie takie, nawet po dokładnym umyciu, może wydzielać toksyczne chemikalia przy ponownym użyciu. Nigdy nie używaj ponownie wyrobów z tego rodzaju tworzywa.

    2 – HDPE
    Polietylen o dużej gęstości uważany za jeden z bezpieczniejszych plastików, może być stosowany do powtórnego użycia.

    3 – PCV
    Polichlorek winylu, bardzo powszechny, używany do wyrobu m.in. folii do pakowania żywności. PCV jest szkodliwy dla zdrowia i może wydzielać toksyny. W procesie spalania polichlorku winylu wytwarzają się bardzo groźne dla zdrowia związki chemiczne zwane dioksynami, które są często bardziej niebezpieczne od cyjanku potasu.

    4 – LDPE 
    Polietylen o małej gęstości używany do produkcji wielu rodzajów opakowań do żywności, uznawany jest jako dozwolony do powtórnego użytku i bezpieczniejszy niż wiele innych plastików, ale nie tak bezpieczny jak tworzywa 2 i 5.

    5 – PP 
    Polipropylen wielokrotnego użytku jest często spotykany jako opakowanie do żywności. Razem z tworzywem nr 2 (HDPE ) uznawany jest za jeden z najbezpieczniejszych plastików.

    6 – PS 
    Polistyren najbardziej znany w formie spienionej czyli jako styropian. PS wydziela toksyny i nie powinien być stosowany jako opakowanie do żywności. I rzadko stosowany jest do tego celu ze względu na mniejszą odporność chemiczną od polietylenu, ale jest obecny np. w przykrywkach do jednorazowych kubków na kawę.

    7 – INNE 
    Nigdy nie wykorzystuj do powtórnego użycia wyrobów z plastiku oznaczonego jako 7. W tej kategorii znajduje się wiele szkodliwych związków, m.in. także bardzo toksyczny bisfenol A (BPA), który może przyczyniać się do zachorowania na schizofrenię, depresję czy chorobę Alzheimera. Ponadto jedząc lub pijąc żywność, która miała kontakt z BPA narażamy się na zaburzenia układu nerwowego i hormonalnego. W żadnym wypadku nie można ich używać w kuchenkach mikrofalowych, które zwielokrotniają przenikanie BPA do żywności.

    Plastik jest dzisiaj częścią naszego życia i szybko się go z kuchni nie pozbędziemy. Spróbujmy jednak zmniejszyć do minimum szkodliwy wpływ sztucznych tworzyw na nasze zdrowie. W tym celu:

    • Do przechowywania żywności używaj tylko plastików oznaczonych cyfrą 2 (HDPE) i 5 (PP).

    • Plastików z pozostałych grup nie używaj do przechowywania żywności, ale oddawaj je do recyklingu. Nie używaj ponownie butelek PET i nie podgrzewaj w mikrofalówce żywności na tackach, na których ją kupiłaś, (chyba że na opakowaniu zaznaczono, że nadają się do tego celu).

    • Nie podgrzewaj w mikrofalówce żywności w opakowaniach zawierających bisfenol (grupa 7), nie wlewaj do nich gorących płynów i nie zmywaj w zmywarce.

    • Wszystkie opakowania plastikowe używaj zgodnie z instrukcją zawartą na opakowaniu (oznaczenia dotyczące temperatury, zmywarki itp).


      Ja mam od kilku lat problem z molami spozywczymi. Wstyd sie przyznac, ale jak jeszcze bylam w pierwszej ciazy, to myslalam, ze to ćmy i nie chcialam zabijac. No i namnożylo mi sie to towarzystwo... Jako ze piekę chleby, to zazwyczaj mam w domu spore zapasy mąki, w papierowych, firmowych opakowaniach. Rzeczy sypkie staram sie trzymac albo w słoikach, albo w blaszanych pojemnikach. Nie wiem, jak to jest, ale u mnie mole potrafią sie nawet w  takim blaszanym pojemniku zalęgnąc. Nie rozumiem tego, bo to przecież w miarę szczelne jest. Mole nawet czerstwe pieczywo lubią, kiedyś chciałam zeschłą bułkę zetrzeć na tarce, a tu w środku całe korytarze wyjedzone przez to robactwo. Skaranie boskie, jednym słowem.

  • Bea tyllko inne są mole ciuchowo-jakiestam a inne żywnościowe. Są takie łapki, nasączone feromonami co zwabiaja dorosłe osobniki. Bardzo dobra pomoc w walce.
  • @Aniuszka też miałam ten problem. Teraz przechowuje w plastikowych pojemnikach z Ikei, nie dostają się tam. No i płytki pomogły w zwalczeniu.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.