Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Papież promuje tradycyjne rytuały

edytowano lipiec 2008 w Arkan Noego
image

Papież promuje tradycyjne rytuały
Rzeczpospolita

Włoskie media twierdzą, że Benedykt XVI szykuje rewolucję w mszy świętej, powracając do tradycji. Chodzi przede wszystkim o udzielanie komunii do ust klęczącym wiernym - pisze Rzeczpospolita.
Watykanista Giacomo Galeazzi napisał w La Stampa, że papież radykalnie zmienia garderobę, oprawę i rytuał sprawowanych przez siebie ceremonii. Zwraca uwagę, że Benedykt XVI wyciągnął z watykańskich szaf dawne, cenne szaty i nakrycia głowy. Niektóre, jak czerwony beret z białą obwódką, pochodzą sprzed czasów Jana XXIII. Używa też pozłacanego pastorału Piusa IX, porzucając posrebrzany Pawła VI. Powrócił wysoki tron, podobnie jak paliusz sprzed czasów Jana Pawła II, a krzyż podczas ceremonii papieskich stoi na środku ołtarza. Zmianom tych symboli i szat liturgicznych towarzyszą zmiany samej Eucharystii.

Najbardziej doniosła zdaniem Galeazziego dotyczy sposobu udzielania komunii. Jak podkreśla La Stampa, ostatniej niedzieli podczas mszy celebrowanej z okazji święta patronów Rzymu apostołów Piotra i Pawła papież podawał hostię do ust klęczącym wiernym. W rzeczywistości Benedykt XVI udzielał komunii w ten sposób już 22 maja podczas mszy przed bazyliką św. Jana na Lateranie, jak również w połowie czerwca podczas pielgrzymki do Brindisi. Przedtem podczas papieskich mszy komunia udzielana była stojącym wiernym, zazwyczaj do ust, choć również na rękę.

Te wszystkie zmiany w wywiadzie dla watykańskiego dziennika Lâ??Osservatore Romano skomentował ceremoniarz papieski prałat Guido Marini, sprawujący swą funkcję od października ubiegłego roku. Stwierdził, że udzielanie komunii do ust klęczącym wiernym podkreśla prawdę o realnej obecności Chrystusa w Eucharystii, pomaga wiernym w adorowaniu sakramentu i pomaga w przywróceniu mistycznej tajemnicy. Zdaniem prałata papież będzie już zawsze stosował tę formę, rezygnując z komunii na rękę. Marini podkreślił, że komunię na rękę wprowadzono indultem, czyli ta forma jest odstępstwem od normy. Zaznaczył jednak, że nadal można stosować tę formę tam, gdzie Konferencja Biskupów za zgodą Watykanu na to zezwala.

Udzielanie komunii na rękę (stosowane w Kościele do IX w.) rozpowszechniło się w krajach zachodniej Europy i Afryki po Soborze Watykańskim II. W Polsce decyzją Konferencji Episkopatu formę tę można stosować od 2005 r. Przed jej podjęciem protestowały niektóre środowiska katolickie, m.in. Christianitas.

Włoscy watykaniści podkreślają, że rezygnacja z udzielania komunii na rękę to kolejny krok papieża na drodze powrotu do tradycji i gest wobec tradycjonalistów. Dotychczas największym było zniesienie ograniczeń dla odprawiania mszy łacińskiej. Sekretarz Kongregacji Kultu Bożego abp Albert Malcolm Ranjith w lutym br. zapewnił, że Watykan nie zamierza cofnąć indultu zezwalającego na udzielanie Najświętszego Sakramentu na rękę.

Komentarz

  • Włoscy watykaniści podkreślają, że rezygnacja z udzielania komunii na rękę to kolejny krok papieża na drodze powrotu do tradycji i gest wobec tradycjonalistów.
    A może gest wobec Chrystusa?
  • "Włoscy watykaniści" nie potrafią rozumować w takich kategoriach.
  • W sumie to wszyscy zachodni watykaniści, polscy pewnie już też. Choć ja będąc rok we Francji przyjmowałem Komunię na stojąco do rąk i nie uważam, żeby to było coś złego... Osobiście wolę przyjmować Chrystusa do ust, na klęcząco :smile:
  • [cite] Ola i Paweł:[/cite]Choć ja będąc rok we Francji przyjmowałem Komunię na stojąco do rąk i nie uważam, żeby to było coś złego...
    Bracie Hieronimie, zapoday żagiew.

    stake.jpg
  • Dzięki Tomku za braterskie napomnienie :confused:
    Z resztą, dokumenty Stolicy Apostolskiej zezwalają na udzielanie Komunii na rękę i w postawie stojącej, więc Tomku nie o to chodzi w Katolicyzmie by palić na stosie za postępowanie zgodne ze zdaniem Kościoła.

    Dla mnie przyjmowanie Chrystusa do rąk, jest przede wszystkim bezsensowne liturgicznie - możliwość profanacji czy strzepnięcia okruchów Hostii na ziemię itp. Na rękę przyjmowałem z niechęcią - bo wolę zdecydowanie klęcząc i do ust - ale wolałem tak niż gdyby jakiś ksiądz miał nie wiedzieć jak podać mi Ją do ust, co w sumie prawie miało miejsce :wink: (gest dłoni złożonych na piersiach robią dzieci, które idą po błogosławieństwo bo nie były jeszcze u pierwszej Komunii. Swoją drogą czas Komunii w trakcie liturgii jest czasem Komunii a nie błogosławieństwa dzieci - to może być np. po Mszy).
  • Mi też się wydaje, że reakcja Tomka była przesadzona. Przecież ceremoniarz papieski prałat Guido Marini jasno powiedział, że na tzw. Mszach indultowych na podstawie specjalnej zgody zezwala się wiernym na przyjmowanie Ciała i Krwi Pańskiej do ręki.
  • Na ten temat już było nieraz na forum - polecam ten wątek: "Prymas Peru zakazał udzielania Komunii św. na rękę"
  • A ja nawiążę do tego, co pisze Paweł: też wydaje mi się, że błogosławienie dzieci w czasie Komunii mogłoby mieć miejsce po mszy. Choćby z tego jednego względu, który nas oburza przy komunii na rękę - kapłan czyni błogosławieństwo dłonią, którą rozdaje Najświętszy Sakrament...
  • Dlatego trzeba wysyłać dzieci do wczesnej I Komunii św. U nas dzięki temu liczba błogosławionych dzieci spadła o 50%. :cool:
  • kapłan dotyka hostii kciukiem i palcem wskazującym, a błogosławi dołem dłoni (przynajmniej w Benonie). W rycie tradycyjnym kapłan od konsekracji do puryfikacji nie rozłącza tych palców jeśli nie ma dłoni nad kielichem lub korporałem.
  • Papieska rewolucja - księża tyłem do wiernych

    Papież chce, aby w każdym kościele była msza po łacinie, odprawiana tyłem do wiernych - informuje "Tygodnik Powszechny".
    "To zupełnie nowy kurs polityki Watykanu" - pisze Maciej M??ller w artykule "Tradycja w ofensywie".

    "Ojciec Święty nie wychodzi naprzeciw jedynie pewnym grupom, które potrzebują liturgii trydenckiej, ale chce, aby każdy poznał tę drogę celebrowania Eucharystii" â?? mówił kard. Hoyos podczas wizyty w Wielkiej Brytanii, nie zostawiając żadnego pola do domysłów. Dał też do zrozumienia, że do wprowadzenia starej liturgii do parafialnych grafików nie jest bynajmniej konieczne zapotrzebowanie wiernych: "Ludzie nie pytają o nią, bo jej nie znają".

    To już nie jest odpowiedź na postulaty tradycjonalistów. To ofensywa Benedykta XVI, który jeszcze jako kardynał słynął z krytyki niektórych posoborowych zmian w liturgii, prowadzących według niego do zaniku poczucia sacrum.

    Benedykt XVI, otwierając przestrzenie dla zapomnianej i zdeprecjonowanej tradycji, nie zamierza zawracać nurtu historii â?? odpowiada ks. Adam Boniecki w artykule "Robienie liturgii".

    Czytaj "Tygodnik Powszechny" w internecie
  • Czasem współczuję Benedyktowi, że Jego książki, czy homilie są jak perły rzucane przed wieprze. Tyle już wyjaśniał, o co chodzi we wspólnym zwróceniu się kapłana i wiernych w stronę Pana, ale wciąż jeden z drugim tyle tylko z tego zapamiętał, że będą "księża tyłem do wiernych". Ale trudno, trzeba wyjaśniać dalej, aby także i ci, którym Pan Bóg poskąpił przenikliwości umysłu wreszcie pojęli w czym rzecz.
  • image

    Nie wiedziałem, że "Tygodnik Powszechny" wyrychtował taką śliczną okładkę. Odwrót od Soboru? A może raczej powrót do tego, co Sobór zapisał w swoich dokumentach?
  • Kilka lat temu Tygodnikowi "Powszechnemu" nakład spadł ze 100 tys. do 20 tys. (w kwietniu 2008 r. sprzedano 20 856 egz. źródło).

    "Tygodnik Powszechny jest drukowany w drukarni Agora SA." jak sami zainteresowani przyznają. Można dodać nic nie znaczący szczegół, że odbywa się to w drukarni Agory w Tychach.

    Najpierw nieśmiało "Grupa ITI zakupiła 49 proc. udziałów w fundacji, która wydaje "Tygodnik Powszechny" źródło, a potem już odważniej "objęła większościowe udziały w "Tygodniku Powszechnym"" źródło.

    Niewątpliwie te przesunięcia własnościowe i nie tylko umożliwiły TP przetrwanie i dalszy pochód naprzód - tym razem także w wirtualnym świecie.

    Czegóż więcej potrzeba do szczęścia sympatyków i pracowników Departamentu IV-ego? :shades:
  • Pan Korwin Mikke, z tego co pamiętam, wyrażał się o TP jako o agenturze w Kościele. Odwrót od Soboru to tytuł przynajmniej nietrafiony...
  • Wracając do głównego tematu. Otóż wróbelki ćwierkają, że Ojciec Święty chciałby wprowadzić pewne zmiany w zreformowanym rycie Mszy św. Między innymi wymienia się przywrócenie praktyki wymawiania słów Konsekracji po łacinie. W ten sposób Kościół będzie mógł się wycofać z dziwacznej sytuacji istniejącej obecnie, kiedy różne Kościoły lokalne przy okazji tłumaczeń poprawiają Pana Jezusa i zmieniają Jego słowa na takie, które lepiej brzmią. Inna sprawa (tu ukłon w stronę Neokatechumenatu) to przeniesienie znaku pokoju wcześniej, do Przygotowania Darów.

    BENEDICT CHANGES THE MASS - THE STUDY OF THE NEW LITURGY ASSIGNED TO THE CONGREGATION FOR WORSHIP

    The rite of the Mass could change. According to some indiscretions, Benedict XVI has charged the Congregation for Divine Worship to study some modifications in the liturgy. In particular, the Pope is said to have the intention to restore Latin for the formula for the Eucharistic consecration within the Mass in the "vernacular language", i.e. the one celebrated in the different national languages. The same could happen to the formulae of Baptism, Confirmation, Confession and of the other sacraments. In addition, the exchange of peace among the faithful during the Mass, which today takes place prior to the distribution of the Eucharist, could be anticipated (as in the Ambrosian rite) to the offertory so as not to disturb the recollection that precedes Communion.

    These would be changes which would be added to the changes in the liturgy and regarding sacred vestments which the Pope, together with his Master of Ceremonies, Monsignor Guido Marini, has made in recent months, to recover ancient traditions: the restoration of the crucifix at the center of the altar, the distribution of Communion to the faithful in the mouth while kneeling, the recovery of the pastoral staff of Pius IX (the ferula), the changing of the style of pallium (the strip of white wool with red crosses worn by the Pope), the restoration of the papal throne used in the Consistory and the celebration of Mass with the back to the assembly, as happened in January in the Sistine Chapel.


    Źródło
  • A propos! Był ktoś na Mszy u dominikanów w Krakowie? Tam dopiero zmieniają Mszał:

    Oto Jezus Chrystus, Baranek Boży, który gładzi grzechy świata. Szczęśliwi wszyscy, którzyście zostali zaproszeni na Ucztę Baranka

    Cała teologia w pigułce :crazy:
  • [cite] Ola i Paweł:[/cite]A propos! Był ktoś na Mszy u dominikanów w Krakowie? Tam dopiero zmieniają Mszał:

    <i>Oto Jezus Chrystus, Baranek Boży, który gładzi grzechy świata. Szczęśliwi wszyscy, którzyście zostali zaproszeni na Ucztę Baranka</i>

    Cała teologia w pigułce :crazy:

    Jestem regularnie i nie spotkałam się. To niepodobne do dominikanów.
  • A jednak. Maja kilka takich kwiatków na liturgii... o na przykład jeszcze wstawanie wiernych przy okadzeniu celebransów i ludu - wszyscy powinni wstać już na okadzenie głównego celebransa, a wstają nawami.

    Ale co by o ich liturgii nie mówić - homilia jest zawsze i to w 99,9% na temat czytań! :clap:
  • To fakt, który mnie nie dziwi, bo u nas w domu tak jest od zawsze:bigsmile:

    konstatuje to z pewnym zaskoczeniem i rozbawieniem. Powiedz, gdzie zwykły śmiertelnik może doczytać, kiedy wstawać i z kim? Bo szczerze to jedyny kościół, z tych, w których bywam, gdzie w ogóle kadzidło jest na mszy...
  • [cite] Kinga:[/cite]Powiedz, gdzie zwykły śmiertelnik może doczytać, kiedy wstawać i z kim?

    Nowe Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego. Kilkanaście złotych w katolickiej księgarni.
  • A mnie wkurzają takie bufony jak ten ksiądz, co powie, że u niego w parafii się siedzi. Pytanie kto ma rację a kto jest nieposłuszny papieżowi i swojemu biskupowi.
  • Nie wiem, o czym piszecie. Msza św., w której uczestniczę, pozostaje w zasadzie niezmienna od 1570 roku.

    :cool:
  • Zawsze mozna stanąć obok ławki.
  • A ja mam zamiar, jak tylko się zainstaluję w Krakowie :bigsmile:
  • A ja podzielę się z wami optymistycznym akcentem. U mnie w parafii wczoraj podczas Mszy Św. pierwszy raz od bardzo dawna ksiądz poinformował wszystkich, że Komunia Św. będzie tym razem na klęcząco przy balaskach. Myślę, że bardzo wielu księżom zwłaszcza tym pobożniejszym, bardzo podoba się ten nowy kierunek który przychodzi od Ojca Świętego. Gdy ktoś spróbuje zrozumieć czym naprawdę jest liturgia - jak śmieszne muszą wydać mu się argumenty, które kiedyś słyszałem, gdy wprowadzano udzielanie Komunii św. wiernym stojącym w kolejce w pozycji stojącej - z tego co pamiętam koronnym argumentem było to, że "w ten sposób sprawniej (szybciej) to idzie" :)
  • Zawsze się coś da dorobić jak ktoś ma inwencję.

    Balaski to Stół Pański.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.