Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

"Głos dla Życia" o wielodzietnych

edytowano grudzień 2006 w Polityka
glos_06_06.jpg

Polacy niezmiennie od lat wskazują, że wśród najważniejszych wartości, które cenią w życiu, znajduje się rodzina. Prawda ta jest potwierdzona nie tylko w sondażach opinii publicznej, ale także stoją za nią poważne badania naukowe. Kiedy mowa jednak o rodzinie... wielodzietnej, okazuje się, że w świadomości niektórych ludzi pokutują fałszywe przesądy, np. "wielodzietność kojarzy się z patologią".

Najnowszy numer "Głosu dla Życia" zwalcza absurdalne stereotypy na temat rodziny wielodzietnej. Co więcej, promuje ten model ogniska domowego. Znany i ceniony publicysta dr Jacek Pulikowski, wobec zapaści demograficznej w naszym kraju, stawia sprawę jasno: "Rodziną rozwojową dla społeczeństwa jest rodzina od trójki dzieci wzwyż". I dodaje, że wielodzietność jest wyrazem patriotyzmu.

Niestety rodzina z większą liczbą dzieci jest w Polsce karana finansowo. Prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia -- dr Paweł Wosicki zaznaczył w "Głosie": "Rodzina taka ponosi nie tylko niewspółmiernie większe wydatki na swoje utrzymanie, ale dodatkowo obciążona jest większymi podatkami. Przykładem -- podatek VAT, którym obłożone są praktycznie wszystkie artykuły i usługi konsumpcyjne, a także opłaty stałe (prąd, woda, gaz, dzierżawa mieszkania, itd.), które siłą rzeczy są wyższe w przypadku rodzin wielodzietnych". Gdzie więc należy szukać przyczyn trudnej sytuacji materialnej części rodzin wielodzietnych? "W nadmiernym ich obciążeniu, a nie w niezaradności" -- odpowiada Wosicki.

Dr Stanisław Kluza, idzie jeszcze dalej - stwierdza, że prawo podatkowe w Polsce traktuje dziecko jako "zbędną konsumpcję". Autor, który jest szefem Komisji Nadzoru Finansowego, domaga się więc przeprowadzenia w naszym kraju rzeczywistej reformy podatkowej. Chodzi o to, by wizja posiadania dzieci (a zwłaszcza większej ich liczby) nie napawała rodziców strachem i nie skutkowała rezygnacją z posiadania potomstwa.

Z kolei dr Henryk Jarosiewicz ukazuje rodziny wielodzietne jako szczególnie wartościową przestrzeń wychowania. "Jeśli twierdzimy, że rodzina jest dobrem, że jest dobra jako środowisko wychowawcze, to rodzina wielodzietna jest bardzo dobra! Wychowanie jest funkcją grupową. Jeśli rodzina ma wychowywać, powinna być liczna" -- zauważa Jarosiewicz. Trudno się nie zgodzić z takim poglądem. Pozytywny aspekt wzrastania w licznej rodzinie i wagę więzów miłości, które się wówczas tworzą, podkreślają także osoby znane publicznie, np. Jan Pospieszalski.

Na łamach "Głosu dla Życia" można również zapoznać się z przepięknym świadectwem miłości, napisanym przez matkę dziewięciorga dzieci. W artykule zatytułowanym "Ufać Panu Bogu do końca!" znajdują się naprawdę poruszające słowa: "Najtrudniej było mi wtedy, gdy wszystkie dzieci były chore na ospę lub inne dolegliwości. Nie spałam całymi nocami, gdyż trzeba było przy nich czuwać. Ludzie mówią, że się kochamy, to widać. A sprzedawcy w sklepach, kiedy widzą tak liczną rodzinę, chętniej udzielają nam rabatu. Jestem bardzo dumna z naszej wielodzietnej rodziny. Jestem dumna z tego, że Pan Bóg powierzył te dzieci mojej opiece". Jeśli ktoś ma wątpliwości, co do istnienia heroicznej, matczynej miłości, powinien sięgnąć po "Głos".

Poza tym w najnowszym numerze pisma warto przeczytać relację Alicji Babkiewicz z modlitewnego kongresu obrońców życia w Fatimie, w którym brali również udział przedstawicieli Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia. Działacze pro-life z całego świata przyjechali przed oblicze Matki Bożej, by prosić ją o wstawiennictwo w dziele budowy Cywilizacji Życia. Będący na kongresie w Fatimie Ks. Luis Condor podzielił się doniosłym wyzwaniem: "Ten kongres jest pełen adoracji, poświęcenia i modlitwy za nawrócenie grzeszników. Jednak aby nasze poświęcenie było przyjęte, musimy być zjednoczeni z Jezusem. Pomiędzy nami i Nim nie może być żadnych idoli".

Święte słowa. I są one ważne nie tylko na polu zaangażowania w obronę życia i rodziny...
DARIUSZ HYBEL

Głos dla Życia" dostępny w prenumeracie ( roczna - 30 zł, półroczna - 15 zł). Zamówienia można składać drogą pocztową lub elektroniczną: Fundacja "Głos dla Życia", ul. Forteczna 3, 61 - 362 Poznań, tel. (61) 653 03 91, fax (61) 653 03 94, e-mail: glos@prolife.com.pl www.prolife.com.pl. Wpłat można dokonywać na blankietach pocztowych lub bezpośrednio na konto: nr 22 1090 1359 0000 0000 3501 8621.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.