Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Trucizna w garnku i patelni

edytowano grudzień 2013 w Kuchnia
"Wiele lat temu górnicy, zanim weszli do kopalni, najpierw wpuszczali do niej kanarki. Jeśli ptaki zdychały, oznaczało to, że stężenie metanu jest zbyt wysokie i trujące również dla ludzi. W dzisiejszych czasach kanarki i papużki (również szczury i myszy) zdychają w oparach podgrzewanych patelni i garnków teflonowych, ale nasz instynkt samozachowawczy i zmysł obserwacji uległ niebezpiecznemu uśpieniu. Podobnie trujące działanie mają rozmaite opiekacze, samooczyszczające się piekarniki, blachy do pieczenia i inne przedmioty kuchenne pokryte teflonem. U ludzi wdychanie oparów teflonowych (czyli oparów polimerowych) powoduje trudności z oddychaniem, przyspieszone bicie serca, dreszcze i bóle całego ciała. Szkodliwe opary związane z PFOA (substancja będąca chemicznym syntetykiem używanym do produkcji plastików, w tym teflonu) wydobywają się także z naszych mebli, dywanów, zasłon, ubrań, jedzenia i rozmaitych opakowań. Stosuje się je najczęściej jako środek impregnujący, zabezpieczający przed poplamieniami lub przed niechcianym przyleganiem. Wszystkie te środki są mocno nadużywane i bez wystarczającego uzasadnienia stosowane, gdzie tylko się da."

Więcej pod: http://m.interia.pl/fakty/news,nId,896044

Komentarz

  • edytowano grudzień 2013
    A co z powlokami ceramicznymi? Sa bezpieczne? 
    Jesli chodzi o teflon, to zawsze myslalam, ze nie nalezy go uzywac kiedy jest zadrapany, ze dopiero wtedy staje sie niebezpieczny  :-/

    A jesli chodzi o meble itp- jak przed tym uciec? Kupowac stare, uzywane i "wywierzale"?
  • Co do naczyń: nie od parady nasi przodkowie używali glinianych lub ceramicznych.
  • No tak, ale mam na mysli te "najnowsze" patelnie z powloka ceramiczna- czy one sa bezpieczne?

    A jesli chodzi o przodkow- pewnie czesto uzywali po prostu materialow, ktore byly dostepne. No i raczej nie zawsze mieli racje... starozytni Rzymianie zatruwali sie olowiem, a w niektorych ziolach uzywanych przez wieki w medycynie chinskiej odkryto niedawno substancje, ktore nawet w malych dawkach moga prowadzic do nieodwracalnego uszkodzenia watroby.
    Takze nie zawsze "stare" = "dobre".
  • że też nie mogę mieć kanarka do eksperymentów, od razu kot by go zeżarł :(
  • że też nie mogę mieć kanarka do eksperymentów, od razu kot by go zeżarł :(
     

    Posadźw kuchni męża
  • że też nie mogę mieć kanarka do eksperymentów, od razu kot by go zeżarł :(
    Toż kanarka trzyma się w klatce :D

    (moja Ciotka miała - poza psem i kotem - papużkę, kawkę i szczura - nie wszystko naraz! Nie pożarły się :) )
  • Ja mam papuzke, psa, kota i dwa szczury. Cale towarzystwo zyje:) Ale teflonowych naczyn nie mam.
  • Moje aniołki niewątpliwie zjadłyby klatkowce poza klatkami, dlatego nie miały jedne do drugich dostępu :)

    Teflonową mam jedną patelnię, ale b.b.rzadko jest w użyciu. Tylko jak inne brudne ;))
  • Fajny pomysł z eksperymentem teflonowym - jak dzieci nie będą dalej sprzątać po papugach fruwających wolno  po domu, to już wiem do czego papugi wykorzystam  :D
  • Teflonu nie używam. Mam tylko żeliwne, jakieś metalowe no i te ceramiczne.

  • edytowano grudzień 2013
    "Wiele lat temu górnicy, zanim weszli do kopalni, najpierw wpuszczali do niej kanarki. Jeśli ptaki zdychały, oznaczało to, że stężenie metanu jest zbyt wysokie i trujące również dla ludzi. W dzisiejszych czasach kanarki i papużki (również szczury i myszy) zdychają w oparach podgrzewanych patelni i garnków teflonowych, ale nasz instynkt samozachowawczy i zmysł obserwacji uległ niebezpiecznemu uśpieniu. Podobnie trujące działanie mają rozmaite opiekacze, samooczyszczające się piekarniki, blachy do pieczenia i inne przedmioty kuchenne pokryte teflonem. U ludzi wdychanie oparów teflonowych (czyli oparów polimerowych) powoduje trudności z oddychaniem, przyspieszone bicie serca, dreszcze i bóle całego ciała. Szkodliwe opary związane z PFOA (substancja będąca chemicznym syntetykiem używanym do produkcji plastików, w tym teflonu) wydobywają się także z naszych mebli, dywanów, zasłon, ubrań, jedzenia i rozmaitych opakowań. Stosuje się je najczęściej jako środek impregnujący, zabezpieczający przed poplamieniami lub przed niechcianym przyleganiem. Wszystkie te środki są mocno nadużywane i bez wystarczającego uzasadnienia stosowane, gdzie tylko się da."

    Więcej pod: http://m.interia.pl/fakty/news,nId,896044
    w kopalni nie ma raczej dobrej wentylacji
    kuchnia to nie kopalnia, nie przesadzajmy, starczy okno otworzyć
    poza tym w kopalni chodziło o zagrożenie wybuchem nie o zatrucie metanem
    metan nie jest trujący
  • edytowano grudzień 2013
    Teflon jest szkodliwy, bo pzrenika do smażonej żywności. Opary to sprawa drugorzędna.

    Ale opary z plastiku, wykładzin, klejów etc. - są w naszych domach wielu i szkodzą.
  • BTW kanarek bardzo brudzi wokół klatki? I... jak często trzeba sprzątać by nie było smrodu?
  • Brudzi zdecydowanie, ale mniej niż papuga. Kiedy miałam kanarki w dzieciństwie, sprzątałam raz na tydzień. Łupinki wokół klatki częściej.
    Kanarki fajne są, sympatyczne.
  • BTW kanarek bardzo brudzi wokół klatki? I... jak często trzeba sprzątać by nie było smrodu?
    Mamy dwie papugi. Brudzą okropnie. Jak mieszkały zamknięte w klatce to odkurzałam dwa razy dziennie i żadna ze mnie pedantka, wkurzały mnie te fruwajace piórka na czarnym narożniku i porozrzucane  z klatki jedzenie, wbijające się w stopy. Od jakiegoś czasu klatki wcale im nie zamykamy, śpią w niej w nocy, w dzień fruwają po domu, czasem polecą na poddasze do dzieci, głównie siedzą jednak na schodach na poddasze i tam się załatwiają i podgryzają schody  8-X
  • A ja nie mogę znieść ptaków w klatkach, wolałyby żyć na wolności, instynktu się nie oszuka, jak miałam w domu za bardzo się w te ich potrzeby wczuwałam i jak się pożegnały z życiem nie chciałam juz więcej.
  • edytowano grudzień 2013
    Nie lubię kanarków, a zwłaszca ich wyrośniętych osobników czyli kanarów, zwłaszcza gdy jadę na gapę .
  • Wanda napisz jeszcze o tej patelni co taka fajna, mamie chyba pod choinke kupie

  • Dowiedziałam się o tym teflonie jakiś czas temu, wywaliłam wszystkie patelnie (akurat i tak były porysowane i się kwalifikowały) i kupiłam sobie najpierw jedną ceramiczną, ale nie byłam zadowolona (przywierało) a teraz drugą i tym razem strzał w dziesiątkę. Podpowiedź: Moneta :)
    @Wanda - dobra ta firma? Kosztuje sporo :-( Może poproszę Mikołaja. Nadaje się do naleśników?
  • ja mam tanie małe patelenki z tesko i nadaja sie tylko do nal;esników
    wszystko inne mi przywiera, ale nalesniki swietnie sie udają

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.