a ja mam pytanie o odmiany orkiszu w Badapaku: czy to są te "prawdziwe" odmiany? Doczytałam, że niektore są "nieprawdziwe" i z orkiszem mają tak na prawdę niewiele wspólnego. Prawda li to?
Te prawdziwe to ponoć takie: Schwabenkorn, Frankenkorn, Ostro, Oberkulmer Rotkorn, Steiners Roter Tiroler (nie wiem czy nie pomieszałam czegoś w nazwach).
@Wanda - cena za 1 kg białej mąki wg nich orkiszowej w worku 5 kg wychodzi poniżej 6 PLN.... to prawie jak cud ..... za nasz razowy orkisz płacimy 6,70 PLN przy 5 kg orkisz nie jest i nie będzie tani - jest trudniejszy w uprawie, plon nie tak duży, a jeszcze jak m abyć eko to już jest wyzwaniem dla szaleńców
Ja mam tę jasną orkiszową z Badapaku - kupiłam ją zamiast zwykłej pszennej i widzę dużą różnicę: zarówno ciasto pierogowe, jak i naleśniki są inne w konsystencji. Takie gładsze, delikatniejsze. Nam bardzo odpowiada.
@Adalbert - dlaczego różnicę w cenie na poziomie 70 groszy uważasz za tak dużą?
Wydaje mi się, że w Badapaku po prostu uśrednili te ceny za orkisz. Jak kupowałam, to wszystkie kosztowały po 29 zł za 5 kg. Pewnie nie mają na tym dużego obrotu póki co. Też się dziwiłam, że jasna kosztuje tyle samo, co razowa. Z drugiej strony, w pszennych i żytnich razowe są droższe niż oczyszczone. Mnie ta cena zachęciła do zakupu i nie żałuję.
Dzięki @Adalbert! Widzę, że orkisz mają tylko razowy. A na jasny masz jakieś źródło, czy nie używasz wcale? Ja chciałam mieć, żeby wyeliminować zwykłą pszenną (naleśniki, pierogi, ciasta itp).
Wanda, ja nie mam doświadczenia z białą mąką orkiszową, bo piekę na razowej lub odsianej tylko z plew (kupuję ziarno od osoby, gdzie ziarna nie są b, dokładnie oczyszczone z plew i po zmieleniu zostają twarde i suche kawałki w cieście), ale orkiszowa zawsze była taka plastyczna. Zupełnie inna niż pszenna, ciasto na chleb czy bułki robi się z nią jak masełko, szybko i łatwo. Pszenna zaś lubi się kleić i jest taka "twarda" w obróbce.
Dzięki @Adalbert! Widzę, że orkisz mają tylko razowy. A na jasny masz jakieś źródło, czy nie używasz wcale? Ja chciałam mieć, żeby wyeliminować zwykłą pszenną (naleśniki, pierogi, ciasta itp).
@Inka - białą orkiszową do tej pory używamy spod znaku "Młyny Wodne" (eko-mega.eu), ale cena w detalu odstarsza .... ok. 16 zł / kg. Pisałem mail do producenta czy można kupować hurtowo i w jakiej cenie. czekam na odpowiedź. z Eko_Hillar kupujemy w kilka osób, każdy ma taniej i każdy ma świeżą mąkę. Chętni z wa-wy i okolic są zaproszeni do spółki mącznej może też tak uda się z Eko-mega.
Mąka pytlowa to mąka oczyszczona, chyba tylko do żytniej to określenie się stosuje, ale głowy nie dam.
Nazwa chleba żytniego "Pytlowego" jest bardzo stara i wywodzi się z czasów, kiedy chleb żytni najczęściej wypiekany był z mąki razowej, ciemnej. Chleb żytni niemal z definicji był razowy. Przymiotnik "pytlowy" oznaczał, że chleb wypieczony jest z białej mąki żytniej, a więc jest chlebem lepszym, ekskluzywnym. Określenie "mąka pytlowa" oznaczało mąkę przesianą przez sito we młynie, bo takie sito nazywało się "pytel". Dzisiaj, kiedy większość pieczywa wypiekana jest z białej mąki (a więc mąki pytlowej), nazwa ta straciła swój dawny sens. Ponieważ jednak w tradycji polskiego piekarstwa chleb "żytni pytlowy" był obecny przez dziesiątki lat, wypiekamy go według starej receptury i nazywamy po staremu...
A tak w ogóle szukam informacji o orkiszu leczniczym. Podobno jest tylko 4 czy 5 gatunków orkiszu, który jest leczniczy. Ktoś gdzieś o tym pisał. @Felicyta? Nie mogę znaleźć. Czytam aktualnie książkę "Wiedza lecznicza św Hildegardy z Bingen od A do Z". I mnie ten orkisz zainspirował.
Ja kupuję orkisz albo w Polskim Centrum Św. Hildegardy lub w sklepie niemieckim (www.hildegard.du). Ze względu na cenę bardzo bym chciała znaleźć zródLo oferujące tańsze produkty. Muszą jednak mieć gwarancję czystości gatunku. Przypomnę,że odmian orkiszu jest wiele,ale tylko 5 najczystszych, bez domieszek posiada właściwości lecznicze. Są to: Schwabenkorn Steiners Roter Tiroler Frankernkorn Oberkulmer Rotkorn Ostro
Orkisz posiadający certyfikat ekologiczny gwarantuje tylko "ekologiczność" pochodzenia, produkcji itp. Rzeczą najistotniejszą jest sprawdzenie,czy interesujące nas zboże w ogóle jest orkiszem. Jeśli to jest,oczywiście,dla kogoś ważne.
Komentarz
Te prawdziwe to ponoć takie: Schwabenkorn, Frankenkorn, Ostro, Oberkulmer Rotkorn, Steiners Roter Tiroler (nie wiem czy nie pomieszałam czegoś w nazwach).
im liczba mniejsz to mąka drobniejsza i bielsza
np. razowa to typ 2000, chlebowa to typ 720
to prawie jak cud ..... za nasz razowy orkisz płacimy 6,70 PLN przy 5 kg
orkisz nie jest i nie będzie tani - jest trudniejszy w uprawie, plon nie tak duży, a jeszcze jak m abyć eko to już jest wyzwaniem dla szaleńców
Natomiast ziarno orkiszu - 5,50
Więc kupuję ziarno i sobie mielę.
z Eko_Hillar kupujemy w kilka osób, każdy ma taniej i każdy ma świeżą mąkę. Chętni z wa-wy i okolic są zaproszeni do spółki mącznej
może też tak uda się z Eko-mega.
jakby co to się piszę na "spółkę mączną" jak już zużyję swój zapas gryczanej
@Ula, ta uprawa naprawdę jest taka trudna?
Czytam aktualnie książkę "Wiedza lecznicza św Hildegardy z Bingen od A do Z". I mnie ten orkisz zainspirował.
@szczurzysko może Ciebie zainteresuje
Ja kupuję orkisz albo w Polskim Centrum Św. Hildegardy lub w sklepie niemieckim (www.hildegard.du). Ze względu na cenę bardzo bym chciała znaleźć zródLo oferujące tańsze produkty. Muszą jednak mieć gwarancję czystości gatunku. Przypomnę,że odmian orkiszu jest wiele,ale tylko 5 najczystszych, bez domieszek posiada właściwości lecznicze. Są to:
Schwabenkorn
Steiners Roter Tiroler
Frankernkorn
Oberkulmer Rotkorn
Ostro