Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Ułatwiała spotkanie z Pismem Świętym

edytowano sierpień 2008 w Arkan Noego
image

Ułatwiała spotkanie z Pismem Świętym
Ewa K. Czaczkowska

Miała niezwykłą umiejętność pisania o Biblii językiem prostym i zrozumiałym dla wszystkich. Książki o Nowym i Starym Testamencie zaczęła publikować w wieku 70 lat.

Prof. Anna Świderkówna zmarła w sobotę rano. Miała 83 lata. Była profesorem papirologii, znawcą starożytnej Grecji i świata helleńskiego, autorką wielu książek na ten temat. Przez pół wieku związana była z Uniwersytetem Warszawskim, gdzie od 1962 roku prowadziła Katedrę Papirologii. Ale w pamięci wielu ludzi pozostanie przede wszystkim wspaniałą popularyzatorką Starego i Nowego Testamentu. Pierwszą książkę "Rozmowy o Biblii" wydała w 1994 roku, gdy miała prawie 70 lat, potem były kolejne: "Rozmów o Biblii ciąg dalszy", "Rozmowy o Biblii. Nowy Testament", które sprzedano w 100 tysiącach egzemplarzy, potem "Prawie wszystko o Biblii". W 2005 roku wydała dwie książki: "Biblia a człowiek współczesny" i "Nie tylko o Biblii".â?? Jej książki zaprzeczają powiedzeniu, że starość się Panu Bogu nie udała â?? mówi prof. Jan Grosfeld, wykładowca UKSW. â?? Parafrazując nazwę "uniwersytet trzeciego wieku", można by powiedzieć, że to jest dzieło jej "trzeciego" wieku.

Anna Świderkówna myślała o wstąpieniu do zakonu â?? przez pół roku była nawet u benedyktynek, ale przełożona uznała, że się nie nadaje. Za swoje powołanie uznała pisanie o Biblii i komentowanie Starego i Nowego Testamentu. â?? Czytanie Biblii dla współczesnego człowieka jest bardzo trudne â?? mówiła prof. Świderkówna w 2002 roku. â?? Poznajemy Biblię tłumaczoną, nie znamy świata, w którym Pismo się narodziło. Moim celem jest ułatwianie spotkania z Pismem zarówno ludziom wierzącym, jak i niewierzącym.

Przez wiele lat prowadziła wykłady z Biblii na uniwersytecie i w kościołach. Jeździła z prelekcjami po Polsce. â?? Tak jak pisała, tak również odnosiła się do ludzi. Była bezpośrednia, mówiła prosto, zwyczajnie â?? wspomina prof. Jan Grosfeld. Zainteresowanie Biblią spowodowało, że mocno zaangażowała się w dialog chrześcijańsko-żydowski.

Prof. Anna Świderkówna chorowała od wiosny. Zmarła z powodów neurologicznych 16 sierpnia, w sobotę. Pogrzeb odbędzie się w czwartek na Powązkach.


Rzeczpospolita

Komentarz

  • [cite] Maciek:[/cite]Zmarła z powodów neurologicznych 16 sierpnia, w sobotę.
    Nie znam szczegółów jej choroby. Natomiast od jakiegoś czasu podejrzewałem u niej coś w rodzaju demencji - osoba będąca autorytetem w dziedzinie Pisma Świętego chrzaniła bodajże w zeszłym roku, że w Biblii nie ma ani słowa o klęczeniu, a biblijną postawą modlitewną jest wyłącznie postawa stojąca. Niekompetencję czy celową manipulację można było wykluczyć, więc pozostawała choroba...
  • Myślę, że ma rację. Żydzi modlą się na stojąca i z nakryciem głowy. Widać to chociażby pod Ścianą Płaczu. Myślę, że spędziła Ona trochę więcej czasu nad Biblią niż Ty i dla jej siwych włosów należy się większy szacunek.

    Pokój Jej Duszy!
  • @Bogdan
    proszę porównać:

    - We wczesnym chrześcijaństwie na początku naszej ery nie było zwyczaju klękania do modlitwy. W Piśmie Świętym też nie ma mowy o klękaniu, tylko o pokłonie. Typową postawą modlitewną była właśnie postawa stojąca z wyciągniętymi rękoma - tłumaczy prof. Anna Świderkówna, historyk antyku i badaczka Biblii z Uniwersytetu Warszawskiego.


    oraz:

    1Krl 8:54
    Potem, kiedy Salomon skończył zanosić do Pana te wszystkie modły i błagania, podniósł się sprzed ołtarza Pańskiego, z miejsca, gdzie klęczał...

    Ezd 10:1
    Gdy Ezdrasz, płacząc i klęcząc przed domem Bożym, modlił się i wyznawał grzechy...

    Wj 4:31
    I uwierzył lud, gdy słyszał, że Pan nawiedził Izraelitów i wejrzał na ich ucisk. A uklęknąwszy, oddali pokłon.

    Wj 12:27
    tak im odpowiecie: To jest ofiara Paschy na cześć Pana, który w Egipcie ominął domy Izraelitów. Poraził Egipcjan, a domy nasze ocalił. Lud wtedy ukląkł i oddał pokłon.

    Lb 22:31
    Wtedy otworzył Pan oczy Balaama i zobaczył on anioła Pana, stojącego na drodze z obnażonym mieczem w ręku. Ukląkł więc i oddał pokłon twarzą do ziemi.

    Rdz 24:26
    Wtedy człowiek ów padł na kolana i, oddawszy pokłon Panu...

    Rdz 24:48
    A potem padłem na kolana i oddałem pokłon Panu; i dziękowałem Panu, Bogu pana mego Abrahama, że poprowadził mnie drogą właściwą, abym wziął bratanicę pana mego za żonę dla jego syna.

    2Krl 1:13
    Wtedy król znowu wysłał trzeciego pięćdziesiątnika wraz z jego pięćdziesiątką. Gdy trzeci pięćdziesiątnik przyszedł, upadł na kolana przed Eliaszem i błagał go o miłosierdzie w tych słowach: Mężu Boży! Niechże życie moje oraz życie tych sług twoich pięćdziesięciu drogie będzie w oczach twoich!

    2Krn 20:18
    Jozafat więc upadł na kolana twarzą ku ziemi, i wszyscy mieszkańcy Judy i Jerozolimy padli przed Panem, aby Go uczcić.

    2Krn 29:29
    Gdy zakończono całopalenia, król i wszyscy, którzy byli przy nim, upadli ze czcią na kolana i oddali pokłon.

    Ps 95:6
    Wejdźcie, uwielbiajmy, padnijmy na twarze i zegnijmy kolana przed Panem, który nas stworzył.

    Dn 6:11
    "Gdy Daniel dowiedział się, że spisano dokument, poszedł do swego domu. Miał on w swoim górnym pokoju okna skierowane ku Jerozolimie. Trzy razy dziennie padał na kolana modląc się i uwielbiając Boga, tak samo jak to czynił przedtem."

    2Mch 13:12
    Kiedy zaś wszyscy uczynili to i błagali na kolanach miłosiernego Pana ze łzami i w postach przez trzy dni bez przerwy, Juda przemówił do nich i polecił, aby byli blisko.

    Mt 17:14n
    Gdy przyszli do tłumu, podszedł do Niego pewien człowiek i padając przed Nim na kolana, prosił: Â?Panie, zlituj się nad moim synem!

    Mk 1:40
    Wtedy przyszedł do Niego trędowaty i upadając na kolana, prosił Go: Jeśli chcesz, możesz mnie oczyścić.

    Mk 10:17
    Gdy wybierał się w drogę, przybiegł pewien człowiek i upadłszy przed Nim na kolana, pytał Go: Nauczycielu dobry, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?

    Lk 22:41
    A sam [Jezus Chrystus] oddalił się od nich na odległość jakby rzutu kamieniem, upadł na kolana i modlił się

    Mk 14:35
    I odszedłszy nieco dalej, upadł na ziemię i modlił się, żeby - jeśli to możliwe - ominęła Go ta godzina.

    Mt 26:39
    I odszedłszy nieco dalej, [Jezus Chrystus] upadł na twarz i modlił się...


    Dz 9:40
    Po usunięciu wszystkich, Piotr upadł na kolana i modlił się. Potem zwrócił się do ciała i rzekł: Tabito, wstań! A ona otwarła oczy i zobaczywszy Piotra, usiadła.

    Dz 20:36
    [św. Paweł] Po tych słowach upadł na kolana i modlił się razem ze wszystkimi."

    Dz 21:5
    Po upływie tych dni wybraliśmy się w drogę, a wszyscy z żonami i dziećmi odprowadzili nas za miasto. Na wybrzeżu padliśmy na kolana i modliliśmy się.

    Ef 3:14n
    Dlatego zginam kolana moje przed Ojcem, od którego bierze nazwę wszelki ród na niebie i na ziemi, aby według bogactwa swej chwały sprawił w was przez Ducha swego wzmocnienie siły wewnętrznego człowieka.
  • Nie upieram się, ale warto zobaczyć i postudiować jak było w starszych przekładach Pisma Św. Czy chodziło o kolana, czy bardziej o kark, który jest równie wymowny, a nawet może bardziej i jaka była też tradycja żydowska. Przyznam się, że nie mam tu wiedzy, ale temat jest interesujący.
  • Przekręcanie słów Pisma Świętego jest obłożone dość srogimi karami:

    Ale gdybyśmy nawet my lub anioł z nieba głosił wam Ewangelię różną od tej, którą wam głosiliśmy - niech będzie przeklęty! (Ga 1, 8)

    Może inni wierzą w puste piekło, ale ja na wszelki wypadek wolę czytać w Biblii to, co jest tam napisane, a nie to co mi fantazja podsunie.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.