Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Czereśnie... duzo czerereśni..

edytowano czerwiec 2014 w Kuchnia
Czereśnia obrodziła mi w tym roku. Mamy czereśni więcej niż jesteśmy w stanie zjeść. Macie jakieś pomysły na zagospodarowanie tejże? Do mrozenia to chyba tak nie bardzo się nadaje..

Komentarz

  • Ja mroziłam kiedyś - podobnie jak morele - w nastęĻującej formie: w dzbanku "ze śmigłem" (chyba blender to się nazywa) miksowałam na mus z małym dodatkiem cukru lub bez. Ten mus wlewałam w pojemniczki albo woreczki i tak mroziłam. 
    Zajmuje mniej miejsca niż owoce w całości, a potem nadaje się do picia/wyjadania łyżką.

    Podobna metoda do dżemów - tyle, że zamiast pasteryzowania trzyma się w zamrażarce.

    Czereśnie lepiej się sprawdziły tj. mniej cukru potrzebują, aby być smaczne. Morele tylko te dojrzałe, bo te mniej byly bardzo kwaśne potem, trzeba by więcej słodzić. Brzoskwinie też dobre tak wychodzą.
  • @Dorota - ależ oczywiście, że sie nadają do mrozenia, bardzo się nadają !!!

    Ja mroziłam owoce całe, z pestkami - są rewelacyjne "potem", po rozmrożeniu, nie są tak skapcaniałe jak truskawki, wiśnie czy maliny, zupełnie jak świeże smakują i wyglądają
    Mąż wyjadał takie na pół zmrożone jeszcze
  • Mysmy robili kompot - z calych owoców, troche jak z wisni, i dzemy - moze i sa nieco mdle (mozna dodac cytryne), ale moim chlopakom do nalesników i tak swietnie wchodziły. 
    U nas niestety w tym roku czeresni bedzie bardzo malo - jednak przymrozki wiekszość zniszczyly. 
  • kompotu czeresniowe sa na liscie top ten moich ulubionych dan 
  • Do części dżemu z czereśni dodaj odrobinę cynamonu. Smak będzie już ciut inny ale równie pyszny :) Czereśnie tworzą też dobry duet  z porzeczkami czerwonymi. Na kg czereśni szklankę porzeczek..

    Możesz też zrobić czereśnie w syropie ( tak samo jak robi się wiśnie ) będą się nadawały potem np.  do ciasta. 

     

  • zazdroszcze! Z. uwielbia 'te slodkie wisionki' :-D

    i polecam kompot. :-)
  • Mmm...Czereśnie smak mojego dzieciństwa. Mieliśmy w ogródku ogromne stare drzewo czereśniowe, które sięgało dużo ponad czubek dachu dwukondygnacyjnego domu. Wspaniałe miejsce do wspinania się.

    Najlepiej smakowały prosto z drzewa i z ...kompotu.
  • Chyba nie ma takiej ilości czeresni której bym nie zjadła ;)
  • Ja tez tak myslałam...
  • to może pohandlujesz z nami?
    jakby je wsadził to pudelka i wysłał priorytetem to może za 24 h na poczcie nic by im się nie stalo?
  • e nie juz przerobiłam...

    Ale bedę miała truskawki, rabarbar  jablka - papierówki i zimowe, rodzaji, gruszki, sliwki, wegierki i renklody, winogrona- duzo winogron, maliny, jezyny malino jezyny, borówki amerykańskie, porzeczki białe czarne i czerwone, pomidory, pietruszkę, czosnek , grzyby rzodkiewkę. chrzan i sałate

    i to wszysko na 300 metrach działeczki którą tata uprawiał, i mi przypadła w spadku

    Inni to mają trawkę a u mnie jakaś gumowa ta działka. Pamietacie program Cejrowskiego jak oprowadzał po spłachetku ziemi z którego cała rodzina ma utrzymanie.

    Tylko robic nie ma kiedy. I tak jedną z trzech szklarni pustą zostawiłam
  • Matkokochana...jakie dobro :) zazdraszczam, szczególnie winogron
    uwielbiam polskie winogrona, te białe
    oddam skrzynkę "zachodnich/południowych" za kilogram polskich, białych
    mmm
  • @Dorota - a może odsprzedać cześć tego plonu? Rozpuścić wici po znajomych, sąsiadach...troszkę grosza wpadnie zawsze a poczucie, ze się nie dopuściło do marnotrawstwa bezcenne
  • Na razie rozpusciłam wici po dobrych znajomych i mam chetna na porzeczki, których nie lubie a ona uwielbia. tylko wiecie te jabłka to nie sa takie równe ładne jak ze sklepu. To są stare drzewa papierówki i jakieś inne co rodza co dwa lata. Właśnie mamy rok parzysty
  • Agnicha- zapraszam!
  • A co byś chciała?
  • boszszsz ona o starych odmianach papierówki pisze z lekceważeniem 

    dzisiejsze odmiany nie umywają się do smaku z dziecinstwa 
    8->
  • Jest jeszcze jeden sposób -  sprzedać na targowisko po 12zł za 1kg
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.