Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Jutro po raz drugi będziemy obchodzić Światowy Dzień Antykoncepcji

edytowano wrzesień 2008 w Polityka
condoms.gif

Jutro po raz drugi będziemy obchodzić Światowy Dzień Antykoncepcji

Prawie 60 procent aktywnych seksualnie Polek stosuje jakieś metody zapobiegania ciąży, ponad jedna czwarta (28 procent) - żadnych. W piątek po raz drugi obchodzimy Światowy Dzień Antykoncepcji.

Według badań, na które powołuje się Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny najpopularniejszą metodą zapobiegania ciąży od lat pozostają prezerwatywy - używa ich ponad połowa Polaków (54 procent). Tabletki antykoncepcyjne stosuje blisko jedna trzecia badanych (30 procent), natomiast 21 procent - stosunek przerywany. Około 15 procent badanych nie udzieliło odpowiedzi na ten temat.

Największymi barierami w dostępie do antykoncepcji są wysokie ceny oraz trudności ze zdobyciem recepty. Federacja alarmuje, że poradnictwo antykoncepcyjne w publicznej służbie zdrowia nie istnieje, a lekarzy propagujących nowoczesne metody antykoncepcyjne jest niewielu. Brak jest też edukacji na temat zdrowia seksualnego oraz antykoncepcji w szkołach, a młodzież ma niewielką wiedzę na temat metod zapobiegania ciąży.

Z badań prof. Zbigniewa Izdebskiego seksuologa z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Zielonogórskiego wynika, że średni wiek inicjacji seksualnej Polaków wynosi 18,8 lat dla kobiet i 18 lat dla mężczyzn. 27 procent chłopców oraz 17 procent dziewcząt przeszło inicjację przed 15. rokiem życia. Wprawdzie 57 proc. nastolatków z tej grupy wiekowej przyznaje się do stosowania jakichś zabezpieczeń w trakcie kontaktów seksualnych, ale często są one niewystarczające.

Jak ocenia prof. Romuald Dębski z Samodzielnego Szpitala Klinicznego im. prof. W. Orłowskiego w Warszawie, na świecie około 40 procent wszystkich ciąż (ok. 80 mln rocznie) to ciąże niechciane; od 30 do 40 procent z nich jest przerywanych, często w niebezpiecznych warunkach. Problem ten dotyczy przede wszystkim kobiet młodych, w tym nastolatek.

Federacja przekonuje, że nie ma lepszej metody na ograniczenie liczby aborcji niż promowanie antykoncepcji.

W piątek Grupa Edukatorów Seksualnych Ponton organizuje akcję uliczną z okazji Światowego Dnia Antykoncepcji pod hasłem "Twoje życie, twoje ciało, twój wybór".

- W tym dniu chcemy szczególnie zachęcić młodych ludzi aby pomyśleli o tym, że warto zawsze wykazywać odpowiedzialną postawę, zarówno w trosce o siebie jak i o partnera seksualnego. Chcemy by podejmując współżycie seksualne pamiętali o konieczności stosowania antykoncepcji, jeśli nie są zdecydowani na zostanie rodzicami. Z naszego doświadczenia wynika, że młodzież często zaczyna myśleć o możliwych konsekwencjach swoich decyzji po fakcie. Wierzymy, że rzetelna edukacja seksualna może to zmienić - mówią organizatorki akcji.

Osoby, które wezmą udział w happeningu, otrzymają materiały informacyjne dotyczące antykoncepcji i profilaktyki chorób przenoszonych drogą płciową, a także gadżety związane ze Światowym Dniem Antykoncepcji. W tym dniu ulicami Warszawy przejedzie zabytkowy autobus "ogórek", udekorowany transparentami przypominającymi o Światowym Dniu Antykoncepcji.

Grupa Edukatorów Seksualnych Ponton działa od sześciu lat przy Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Ma na koncie uliczne happeningi, akcje informacyjne, a od trzech lat wolontariusze i wolontariuszki Pontonu prowadzą pogadanki o antykoncepcji i prewencji HIV/AIDS w gimnazjach i liceach w Warszawie i Trójmieście.

Światowy Dzień Antykoncepcji obchodzony jest w 70 krajach.


za onet.pl

Komentarz

  • W piątek Grupa Edukatorów Seksualnych Ponton organizuje akcję uliczną z okazji Światowego Dnia Antykoncepcji pod hasłem "Twoje życie, twoje ciało, twój wybór".
    Coś wiadomo o dokładnym miejscu akcji? Można by ich zaznajomić z hasłem "Twoje życie, mój wybór".
  • >>"Twoje życie, mój wybór".<<

    a jak ich będziemy zaznajamiać? Chodzi o metody.
  • [cite] Rafał:[/cite]>>"Twoje życie, mój wybór".<<

    a jak ich będziemy zaznajamiać? Chodzi o metody.
    [cite] Rafał:[/cite]>>"Twoje życie, mój wybór".<<

    a jak ich będziemy zaznajamiać? Chodzi o metody.

    Jak to - jakie? NATURALNE! (-:
  • [cite] Rafał:[/cite]>>"Twoje życie, mój wybór".<<

    a jak ich będziemy zaznajamiać? Chodzi o metody.
    Strzał z nienacka na twarz i kop w brzuch następnie miłe słowo: Moja przyjemność a ciebie boli. Znaczy się empirycznie.
  • :rolling::thumbup:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.