Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

wekowanie

edytowano wrzesień 2014 w Kuchnia
Sezon przetworczy w pelni, wiec zapytam. Macie jakies doswiadczenia z zaprawianiem przetworow do sloikow takich starodawnych, z gumka (i chyba taka sprezyna potrzebna jeszcze?). Mam obok sklep z takimi sloikami, strasznie mi sie podobaja, tylko nie wiem co i jak, czy bezpieczne, trwale itp.

Komentarz

  • Najlepsze sloiki!!! Mojja Babcia tylko takich uzywala...
  • Ale jak? :-/
  • Jak gumki nie sparciałe, to działają te weki podobnie jak nowoczesne twisty. Po zapasteryzowaniu i wystudzeniu można zdjąć sprężyny i pokrywka nie powinna dać się podnieść - po tym łatwo poznać, czy się prawidłowo zassało. Jak byłam dzieckiem, to przetwory tylko w wekach robiliśmy. Potem stopniowo mama je zastępowała twistami.
  • Czyli wrzucic cos do srodka, dac gumke, zamykacze metalowe, zagotowac (w piekarniku pewnie nie wyjdzie?) i wystudzic?
  • Ja bym spróbowała zacząć od czegoś, co można wrzucić gorące. Np. taki mus jabłkowy. Wrzucić do czystego wyparzonego słoika, dać przetartą spirytusem gumkę, na to pokrywkę wyparzoną i zamknąć sprężyną. Zostawić na kilka godzin do wystudzenia i zobaczyć, czy się zassało.
  • Dobrze, to bede dzialac w temacie. Moze cos z tego wyjdzie.
    A tak jeszcze bokotematycznie spytam - na kiszenie kapusty juz pora, czy za wczesnie? Jeszcze nigdy nie robilam, ale wreszcie mam warunki, wiec chyba bym sie skusila.
  • Za wcześnie. Przełom października i listopada jest OK.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.