Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Wigilia

1356722

Komentarz

  • w tym roku znowu pracujemy w Wigilię i to to późna, ale lubię to ;)
    dlatego szukam przepisów na ciasta które (jeśli dobrze schowam :D )
    będą dobre i 25 i 26 grudnia

    co mogę upiec wcześniej? np. w niedzielę 21 albo w poniedziałek? takie już całkiem na gotowe, upiec, przełożyć czymś i zapomnieć?
  • piernik Lili ?
  • piernik, sernik, makowiec spokojnie mogą czekać, piernikowi i sernikowi wyjdzie na dobre, a dobremu makowcowi nie zaszkodzi :)
  • trzeba mieć w czym ;)

    o to piernik zrobię racja, idę szukać przepisu Lili skoro mówicie ze dobry
    sernik pewnie mama zrobi lub teściowa :D

    coś z masą jeszcze bym chciała i wystarczy ;)
  • ja bez jajka i cieniutkie ciasto, bardzo cienko rozwałkowane znaczy :) jak nie obgotowałam to robiły sie dziury.
  • To się dobrze przechpwuje:
    http://www.mojewypieki.com/post/orzechowy-miodownik
    Zresztą, lepsze jest jak sie odleży.
    Ja trochę zmieniam przepis, cukier można odpuścić na rzecz miodu, masy można tworzyć dowolne.
  • moje biały orkisz
  • Ciasteczka babci Ojejuju robiłam dziś.

    I takie mam pytania: dlaczego wyszły twarde? Miały być twarde?

    Wyszły bardzo ciemne, takie srebrne od tego maku, więc nie rozumiem fragmentu przepisu: "Upiec na jasnozłoty kolor"... ;;)
  • Czy ktoś chciałby się pochwalić, jak robi śledzia w śmietanie?

    Tj. jakie śledzie bierzecie do tego? Moczycie je w wodzie dwa dni?

  • Widzę, że jest wątek śledzik.
  • edytowano grudzień 2014
    podstawą jest dobry sledź , a ponieważ takowego trudno mi ostatnio znależć to
    kupiję matijasy w oleju pakowane w takie płaskie opakowanie foliowe
    kroję owe w kostkę
    kroję 2 cebule w kostke sparzam
    na śledzika cebulę , pieprz , ciut soli
    i majonez z małym dodatkiem śmietany
  • O ten surowiec własnie mi chodziło. Dzięki.
  • Wklejam z wątku o poście przepis Juki na łososia. Nie jest to przepis tradycyjny, ale może komuś się nada.

    "filet bez skóry, z łososia na przykład, trzeba osuszyć papierem kuchennym i : doprawić pieprzem i solą/posmarować gęstym pesto/posmarować duszonym szpinakiem/obłożyć podsmazonymi pieczarkami w plasterkach. jesli używamy szpinaku, pesto, pieczarek, muszą być również odparowane, odsączone z wody.

    nabywamy płat albo dwa , zależy od wielkości porcji , ciasta francuskiego , rozwijamy, wkładamy rybę ew. z resztą nadzienia na brzeg - zostawić ze 2 cm wolnego- smarujemy brzeg jajkiem, składamy, sklejamy, najlepiej widelcem bo francuskie nie lubi ciepłych paluszków . Po wierzchu trzeba posmarować rozmąconym jajkiem i nakłuć parę razy patyczkiem/widelcem. pieczemy w ok 200 st przez 20-25 minut."
  • edytowano grudzień 2014
    zrobiłam
    http://przepisyodserca.blogspot.com/2012/05/paszteciki-bueczki-krucho-drozdzowe.html
    z pieczarkami, cebulą , kapustą, suszonymi pomidorami
    pychota i napewno nie dotrwają do Wigilii :)
  • edytowano grudzień 2014
    @Skatarzyna rybny kulebiak jecie na zimno czy podgrzewasz? Gdzie go przechowujesz do Wigilii?

    Gdzie Wy wszystkie wypieki trzymacie by zachowały świeżość?
    Jak zabezpieczacie przed obeschnięciem np. struclę?
  • @Berenika czy możesz zmienić kategorię wątku na "kuchnia"? Ileż ja się go naszukałam... a on w ogólnej się ukrył.
  • na ciepło, ale podgrzewam w wyliczonych kawałkach - wszystko mrożę, a jak rozmrażam, to wtedy i tylko wtedy, gdy jest dużo głodnych i mam pewność, że zjemy, nie zmarnujemy - co się da mrożę w małych porcjach :)
  • Taka piękna rybkę siekasz? I w kawałkach podajesz? Toż to zbrodnia nieslychana!!!
  • rybkę żrą całą i krzyczą, że znów mała, a coraz grubsze robie ;)
  • @Skatarzyna do kulebiaka dajesz kiszoną czy słodką kapustę (uduszoną z grzybami)? Googlałam i były różne wariacje.
  • Tym razem jest ze słodką - robię raz tak, raz inaczej, tak jak z farszem do pierogów, też co się nawinie. :)
  • A ja inspirowana przepisem na forumie, zrobiłam gołąbki z kaszą gryczaną. :)
    Pyszne były, wszystkim smakowały, nawet Myszaty zjadł jednego, chociaż on kaszy nie jada.

    Kutię kupiłam gotową (w polskich Delikatesach), ale tylko ja ją jem i chyba się zmarnuje. :(
  • Podniosę :)

    co się u mnie zmieniło, to w tym roku zrobiłam pierogi z ciasta rozwałkowanego nie-aż-tak-cieniutko i zamroziłam surowe.
  • @Skatarzyna, widze w wysokiej formie kulinarnej jestes :).

    Swietnie!
  • mam od kilku dni wieeelką skrzyniową zamrażarkę, wiesz, taką, jak w małych sklepach :) kupiliśmy okazyjnie używaną i teraz nie mam ograniczeń ;)
  • hm, w przyszłym roku masthef taką zamrażarkę... idę przejrzeć znów olx:D
  • @Skatarzyna taka zamrażarka to moje marzenie (póki co nie-do-zrealizowania)

    A Twoimi pierogami cieszę się jakby sama je zrobiła ;-)
  • Czy zakwas na barszcz moge wstawic w zwyklym garnku? Ile on ma stac? I ile go potem dac do barszczu zeby nie przesadzic?
  • @Dorotak
    daj przepis na ten zakwas
    bom się już o niego gdzies tu upominała i cisza

    ja robiłam swego czasu w dużych słojach
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.