Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

wady postawy, wady wymowy

2»

Komentarz

  • edytowano maj 2015
    @maliwiju - sęk w tym, że moi przekroczyli już 5 lat i wymawiają r, ale bezdźwięczne. Pracują z logopedą 3 rok nad TD. W Polskim brzmią marnie, ale za to jak w innych językach!
  • edytowano maj 2015
    R bez wibracji w J.Pol jest traktowane jako wada wymowy. Jednak mało kłopotliwa i nie generuje problemów ze zrozumieniem. Mnie zdecydowanie bardziej razi seplenienie.
    Czasami R wskakuje nagle samo.
    Uczyłam kiedyś dziewczynkę mówić w zerówce i pierwszej klasie nie mówiła R jej mama już chciała odpuścić , na moje miejsce przyszła koleżanka dalej ćwiczyły i teraz pod koniec 4kl zaskoczyła i pięknie artykułuje.
  • @Katarzyna

    ależ tak
    jeśli spontanicznie to ok
    chodzi o to, że błędem jest kazać na siłę wymawiać "R", gdy jeszcze dziecku nie wychodzi...większość opanuje wreszcie prawidłową wymowę, ale jeśli ktoś chce ten proces jakoś przyspieszyć - to lepiej z fachową pomocą...dobry logopeda dobierze system
  • @sylwia1974 - ależ, ja jestem jak najbardziej za dobrym logopedą. Tyle, że u nas nawet dobry logopeda nie pomógł. Pani się poddała po wielu miesiącach pracy i wspólnie ze mną uznała, że wada wymowy jest niewielka (syn mówił takie r angielskie, dość subtelne), a wysiłki, mimo dużego zaangażowania dziecka, bezowocne. Pogodziliśmy się z wizją, że nie będzie mówił tego dźwięcznego r. A on nas zaskoczył i w wieku 10 lat się sam nauczył niespodzianie :-D
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.