Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Podejrzenie celiakli. Co robić, by dziecko przybierało na wadze?

2»

Komentarz

  • U nas nie było żadnego rota. Raczej nie choruje, ot katar raz do roku, nic poważnego. Tata wysoki, ja średnioniska. Często I. ma brzydkie kupy. Z ubrankami to wszystko w pasie przerabiam bo spada. Wchodzi w rozmiary zarówno roczniaka jak i 2 latka. Stopa 21. Najdłużej to u nas dieta "3xbez" trwała 3 miesiące, ale widocznie po waszych opisach będę ją musiała wdrożyć na dłużej i obserwować. Od pół roku praktycznie waga stoi i urosła tylko 2 cm. Tarczyca niby ok. Normalnie nie mam z tym problemu, ale raz na jakiś czas pojawia się obawa, że może to nie w porządku. Mąż dużo bardziej panikuje, zwłaszcza jak porównuje dzieci znajomych i na placu zabaw z tego rocznika czy nawet młodsze i wszystkie bez wyjątku są dużo większe i grubsze od córki.
  • @Agagaw - 700g na miesiąc to standard dla "brojlerów" pasionych mieszanką! 400 g miesięcznie dla dziecka karmionego piersią jest do przyjęcia.
  • Dziewczyny, pliisss, doradźcie coś.
    Malutka przybiera coraz mniej. Przez ostatnie 12 tyg. niecały kilogram, co daje ok. 80g/ tydz. Rodzinna mnie nastarszyła, dała skierowanie na multum badań, z tego kilka nierefundowanych. Np. przeciw trunsglutaminazie tkankowej IgA. Dziś byliśmy pokłuć Malutką, a p. laborantka była bardzo zbulwersowana, że takowych badań u malucha się nie wykonuje, bo przeciwciała nie zdążyły sie wykształcić. Ale cóż badania zrobiliśmy, zapłaciliśmy. Tylko czy wynik będzie wiarygodny?
    Z wyników, które już mam niepokoi:
    Erytrocyty 5,18 mln/µl norma 3,8 - 4,9
    Hematokryt 39,8 % norma 30 - 38
    Hemoglobina 14,2 g/dl norma10,0 - 13,0

    Czy jest się czym niepokoić?
  • Na oko - lekkie odwodnienie to może być.
    Ile ona ma teraz?
  • 5 miesięcy
  • Je dość często, ale też ma nieustanne jakby biegunki.
    Kupka cały czas wodnista, niemal sama woda lekko zabarwiona. teraz (od ok. tygodnia) ok. 2-3 na dzień, a przez ostatni czas to 1 - 2 na tydzień.
  • Radziłabym zrobić też inną diagnostykę -np.w kierunku zak.dróg moczowych i wad ukł.moczowego.To,że jest w tej chwili manifestacja jelitowa to nie znaczy,że jest to główna przyczyna nieprzybierania na wadze.
    ja zrobiłabym USG j.brzusznej na początek oraz parametry wydolności nerek i wątroby oraz TSH-może jest niedoczynnośc tarczycy?
    Ogólnie szukałabym też infekcji-uszy,gardło,i.t.p.
    Pozdrawiam i trzymam kciuki za małą.
  • Dzieki serdeczne.
    Własnie dostalismy skierowanie na usg jamy brzusznej.
    Badania z krwi tez zrobie, ale za jakiś czas. Malutką tak ostatnio pokłuli, że do tej pory żyły zasinione, a krwi i tak niewystarczająco na wszystkie badania pobrali i musimy kłuć powtórnie.
    Jakie są badania na wydolność nerek i wątroby? Nigdy nie robiłam :\">
  • Właśnie sobie przypomniałam, że moja Rozalka jak miała dłuższy czas brzydkie kupy,to lekarka kazała zrobić posiew moczu, że często to jedyny objaw zumu u malutkich dzieci.
  • Wyniki moczu dobre, ale posiew nie był robiony.
  • To znowu ja z pytaniem ;;)
    Poszłam prywatnie do gastrologa dziecięcego, najnajlepszego....
    Pani wyliczyła, że dziecko ma niedowagę 1800 g. Oprócz badań - wymaz z odbytu i badań krwi (na wyniki jeszcze czekam) dostałam przykazanie, aby dawać malutkiej bio gaję i laktoferynę.
    I o tę laktoferyny mi sie rozchodzi.
    Mianowicie, skoro karmię wyłacznie piersią, to dziecko przecież to białko dostaje w moim mleku. I druga sprawa. Wszystkie dzieci uczulone sa na nabiał i najmłodszej też szkodzi, choć papierka na to nie mam, a laktoferyna z białek mleka krowiego jest robiona. I mam zgryz. Dawać, czy nie. Nie chciałabym większej szkody zrobić niż pozytku. Poza tym, macie doświadczenie z laktoferyną?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.